Megszavazták a képviselők maguknak a 13. havi fizetést<br/>

Vágólapra másolva!
Megszavazták maguknak a 13. havi fizetést az országgyűlési képviselők. Így most a 384 képviselő személyenként 140 ezer forintot, összesen 54 milliót vihet haza. Ezenkívül megemelték a költségtérítésüket, és ingyen parkolhatnak az ország mindenütt az országban. Nem tudni, melyik párttól indult ki az ötlet, mert e témáról mindenki hallgat.
Vágólapra másolva!

Régen nem tapasztalható egyetértés alakult ki az országgyűlési képviselők között, amikor saját 13. havi fizetésükről kellett dönteniük. A jövő évi költségvetési törvényhez benyújtott módosító indítvány azt célozta, hogy a honatyák jelenleg 130 ezer forintos bruttó fizetése tíz százalékkal emelkedjen jövőre, és 13. havi fizetést is kapjanak. A képviselők először jövőre kapnak 12 havi tiszteletdíjuk mellé plusz egy hónapi fizetést. A honatyák tiszteletdíja jelenleg 140 ezer forintos alapdíjból és pótlékokból áll. Plusz pénz jár például a frakcióvezető-helyetteseknek és a bizottsági tisztségviselőknek. A legtöbbet kereső képviselő fizetése 400 ezer forint körül mozog.
Ezenkívül az országgyűlési képviselők egyéb juttatásaik, költségtérítésük emeléséről is szavaztak, s arra is az igen gombot nyomták, hogy ingyen használhassák az ország összes közterületi gépkocsiparkolóját. Ez az adófizetőknek 560 millió forintjába kerül. A 13. havi fizetést illetően egyetlen párt sem ismerte be esetleges kezdeményező szerepét.
- Hatpárti konszenzus áll a javaslat mögött - mondta a Blikknek Mátrai Márta, a Fidesz frakcióigazgatója. - A Fidesz egyetért a javaslatban foglaltakkal.
- A MIÉP biztos, hogy nem fogja megszavazni az előterjesztést - mondta Bognár László frakcióvezető- helyettes a szavazás előtt. - Nem értünk egyet azzal, hogy a képviselők az adófizetők pénzén gazdagodjanak!
Csurka István pártelnök viszont azt mondta, hogy "a Magyar Igazság és Élet Pártja akkor foglalkozik a képviselők 13. havi fizetésének kérdésével, ha az összeg már a zsebünkben lesz. Nincs lelkifurdalásunk amiatt, hogy e plusz juttatás ellen
szavaztunk és mégis meg fogjuk kapni."
- Mi nem fizetést, hanem tiszteletdíjat kapunk - mondta Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője.
- Akárcsak a közalkalmazottakat vagy a polgármestereket, a képviselőt is megilleti ez a plusz bér - jelentette ki Gémesi György (MDF). - Főállású képviselő vagyok, nap nap után a parlamentben dolgozom, nem látok ebben kivetnivalót.
- Nem mi vetettük fel a témát, de végül belementünk a Fidesz akaratába - mondta Burány Sándor (MSZP).
A 13. havi fizetés ötlete a parlament költségvetési bizottságában merült fel. Amikor a Blikk Szekeres Imrét (MSZP), a bizottság elnökét kérdezte az előterjesztésről, csupán annyit mondott:
- Mit mondhatnék, amikor a bizottságom egyhangúlag szavazta meg az előterjesztést!
Egy 1992-ben elfogadott törvény értelmében a köztisztviselő és a közalkalmazott minden naptári évben „az adott közigazgatási szervnél a tárgyévi munkavégzési kötelezettsége időtartamának arányában legalább egyhavi illetményére jogosult". Ezt az összeget legkésőbb a tárgyévet követő
I. hónap 15-ig kell kifizetni.
- A pedagógusok ugyan néha csak januárban, de rendesen megkapják a 13. havi fizetést - mondta a Blikknek Varga László, a pedagógus-szakszervezet titkára.
A Blikk egyéb forrásból megtudta: az egészségügyben és az oktatás területén a 13. havi bér kifizetése komoly gond. A bért ugyan megkapják, de utána gyakran ki kell gazdálkodni a fűtés, a felújítás költségéből. Néha csak úgy jut pénz, ha a létszám bizonyos százalékát elbocsátják. Egy szocialista képviselő asszony elmesélte: ismer olyan egyetemi tanszéket, ahol a kitüntetett tanárok azért nem vették fel a díjjal járó jutalmat, hogy az intézmény ki tudja fizetni a 13. havi illetményt.
A Központi Statisztikai Hivatal nem vezet nyilvántartást arról, hányan kapnak Magyarországon 13. havi bért. Egyben biztosak: nekik jár a juttatás.
- Jár 13. havi fizetés a KSH alkalmazottainak. A csaknem 2000 fős állomány e külön bére 175 millió forintba kerül - mondta Miskolcziné Bányai Katalin, a KSH pénzügyi osztályának vezetője.
Az adóhivatalban is annyit tudnak: a januári bevallásokat megemeli a 13. havi bér tömege. Egyébként itt is várják e juttatást.
- Kapnak 13. havi fizetést az APEH dolgozói, de csak januárban. A több százmilliós összeget 13 500 ember között osztják szét - magyarázta a Blikknek Nagypál Sándor APEH-szóvivő.
- A MÁV dolgozói nem közalkalmazottak vagy köztisztségviselők, ezért nem is jár nekik 13. havi fizetés. Erre a veszteségekkel küszködő vasútnak egyébként sem lenne pénze - mondta a Blikknek Bölcsházy Sándor, a MÁV sajtóosztályának munkatársa.
A versenyszférában a tulajdonos dönti el, kap-e 13. havi fizetést a dolgozója. Nyugaton az üzemi tanácsokat bevonja a tulajdonos abba: mekkora pénzösszeget lehet szétosztani. Magyarországon ez nem gyakorlat.

(Blikk)