Demszky nem hiába lobbizott<br/>

Vágólapra másolva!
Az FKGP és az MDF képviselőinek ellenszavazataival vetette el a parlament kedden este azt a fideszes módosítást, amely 18 milliárd forinttal kurtította volna meg a főváros jövő évi költségvetését. A voksoláskor az FKGP-s politikusok 71 százaléka, s a szintén kormánypárti MDF képviselőinek 56 százaléka utasította el a Fidesz javaslatát. Demszky Gábor főpolgármester a Népszavának úgy nyilatkozott: úgy tűnik, hogy nem hiába lobbizott az FKGP és az MDF elnökénél az elmúlt napokban.
Vágólapra másolva!

Torgyán József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, kisgazda pártelnök bár az ülésteremben volt, nem szavazott a Fidesz-Magyar Polgári Párt két képviselőjének azon módosításáról, amely 18 milliárd forinttal kurtította volna meg a főváros jövő évi költségvetését. Perlaki Jenő és Mádi László azt indítványozták, hogy Budapest helyett a kerületekhez kerüljön az említett összeg. A kedd esti voksoláskor az FKGP-s politikusok 71, az MDF képviselőinek pedig 56 százaléka utasította el a javaslatot. A fideszes honatyák közül Őry Csaba államtitkár és Horváth János szavazott nemmel, Tölgyessy Péter pedig tartózkodott.

A Népszava információi szerint a költségvetés módosító javaslatainak szavazása előtt Bánk Attila, az FKGP képviselőcsoportjának vezetője döntött úgy, hogy a kisgazda frakció ne támogassa majd a Fidesz fővárost érintő elképzeléseit.

Információink szerint a kisgazda szakértők azzal érveltek, hogy a javaslatok elfogadása esetén le kellene állítani a beruházások és fejlesztések nagy részét, ezenkívül bérfejlesztésre sem jutott volna Budapest vezetésének, s mindezek miatt a fővárosnak valószínűleg fel kellett volna élnie vagyonát.

Mádi László, a költségvetési bizottság fideszes alelnöke visszautasított azt a vádat, amely szerint a módosító javaslata fővárosellenes lenne. Mádi a kisgazda ellenszavazatokból nem csinál presztízskérdést. Szerinte ugyanis a költségvetés tervezetének egésze az infláció mérséklését és a gazdasági növekedést alapozza meg.

Demszky Gábor főpolgármester szerint nincs politikai alku amögött, hogy kisgazda és MDF-es képviselők nem szavazták meg a módosító indítványt. Demszky lapunknak úgy fogalmazott viszont: úgy tűnik, hogy nem hiába lobbizott az FKGP és az MDF elnökénél az elmúlt napokban. A főpolgármester örül, hogy a két párt képviselői felelősséget éreznek a fővárosért és nem küldték padlóra Budapest önkormányzatát. Demszky ugyanakkor érthetetlennek tartja, hogy a fővárosi koalíciós partner MSZP-s soraiból hárman a javaslat mellett tették le voksukat.

A főpolgármester a kedvező döntés ellenére ma felhatalmazza a fővárosi közgyűlést a jövő évre vonatkozó válságterv elkészítésére. Demszky szerint ugyanis alapesetben, módosító indítvány nélkül is nettó nyolc-, bruttó 20 milliárd hiányzik az állami forráselvonások miatt a főváros jövő évi költségvetéséből.

Az, hogy az Országgyűlés elfogadta a másik, fővárost érintő, Juharos Róbert fideszes honatya által előterjesztett módosító indítványt, Demszky szerint nem változtat alapvetően a főváros jövő évi költségvetésének fő számain. Az elfogadott indítvány szerint a főváros központi forrásait az eddigi 60-40 százalék főváros-kerületek közötti megosztás helyett 50-50 százalékban kell majd elosztani, a főváros saját adó- és egyéb bevételeit pedig 55-45 százalékban.

A Népszava információi szerint a Juharos-féle indítvány fővárosi önkormányzatot érintő hatása elenyésző az elutasított Perlaki-Mádi-féle javaslathoz képest. Elképzelhető, hogy a főváros a parlament által meghatározott arányszámokat úgy próbálja befolyásolni, hogy bevonja a jövő évi forrásmegosztásba az eddig a kerületek saját kasszájába befolyó építmény- és telekadó-bevételeket. Lapunk úgy értesült, hogy a főváros jogi szakértői azon dolgoznak, hogy az Alkotmánybíróság előtt támadják meg a parlament által elfogadott módosító indítványt.

- Azzal, hogy kedden a parlament megszavazta Juharos Róbert fideszes képviselő javaslatát, a kerületek jövőre több pénzhez jutnak az iparűzési adóból és a forrásmegosztásból - áll a fővárosi Fidesz-MDF-MKDSZ frakció tegnapi közleményében. "Ez is alátámasztja azt, hogy Demszky Gábor kijelentései alaptalanok a fővárosi pénzekről szóló elvonásokkal kapcsolatban. A parlament döntése értelmében jövőre a polgárok közvetlen környezetében működő kerületi önkormányzatok fogják elkölteni a többletforrásokat" - áll a közleményben.

(Népszava)