Ellenőrzik a zenét játszó telefonközpontokat<br/>

Vágólapra másolva!
Hamarosan tíz-tizenkét fős brigád kezdi meg munkáját a szerzői jogvédő egyesületnél. Telefonon ellenőrzik, hol játszanak jogtalanul jogdíjas zenét az alközpontok. A bűnjelet, vagyis a muzsikát magnóra veszik, s végső esetben feljelentést tesznek a jogsértő ellen.
Vágólapra másolva!

A megkeresettek egy része még nem válaszolt az Artisjus Szerzői Jogvédő Iroda levelére, amelyben arról faggatják a cégeket és intézményeket, játszik-e jogvédett zenét a telefonközpontjuk. Az igennel válaszolóknak januártól jogdíjat kell fizetnie. Az Artisjus rendszeresen ellenőrizni fogja, valóban igazat írtak-e a telefon-előfizetők. Tíz-tizenkét fős csapat feladata lesz, hogy szúrópróbaszerűen feltárcsázzák a gyanús telefonszámokat. Először a nagy cégekkel kezdik, de előbb-utóbb sorra
kerülnek a kisvállalkozások is. Ha jogvédett zenét hallanak, magnóra veszik, s felszólítják jogdíjfizetésre az állomás tulajdonosát.

Minden ilyen ügy bíróság elé kerül - közölte Frank Edit, az Artisjus munkatársa. A jogvédő iroda tavaly már pert indított, s végül megegyezett a Matávval, mert a legnagyobb hazai telefontársaság nem volt hajlandó kiadni az emelt díjas, azaz 06 90-es telefonszolgáltatók listáját. A megállapodás után az Artisjus megkereste az összes ismeretterjesztő, horoszkóp és szextelefon állomás működtetőjét, s tőlük már szedik a jogdíjat a zene után. A hagyományos telefonvonalak ellenőrzése is hamarosan megkezdődik.

Azt még nem tudni, mibe kerül mindez, s arról sincsenek számítások, mennyi bevételt hozhat a jogvédő irodának a telefonzenére kivetett jogdíj. Egy, a Magyar Hírlaphoz eljuttatott levél szerint 180 ezer közülettel és 30 ezer céggel számolva évi 2,1 milliárd forint folyhat be az Artisjus számlájára. A jogvédő intézmény erős túlzásnak tartja ezt az összeget, mivel ők csak 15 ezer címre küldtek levelet, ennyit számoltak össze a telefonkönyvben. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara még nem alakította ki álláspontját az ügyben. Azonban több vállalkozás jelezte lapunknak, hogy hozzájuk fordulnak segítségéért a szerintük botrányos rendelkezés miatt.

Az Ipartestületek Országos Szövetsége máris tiltakozik. Szűcs György, az IPOSZ elnöke szerint csupán a cégek és közintézmények ügyfeleivel tolnak ki, ha elnémulnak a zenék a telefonközpontokban. Szűcs úgy véli, csak az tud ilyen képtelen ötlettel előállni, aki minden áron busás bevételre akar szert tenni. Az IPOSZ elnöke szerint nem a havi néhány ezer forintról van szó, hanem arról, hogy ma a telefonközpontok után kell fizetni, legközelebb azonban már azt is megadóztatják, ha valaki az utcán fütyörészik - vélekedett az IPOSZ elnöke.

(Magyar Hirlap)