Hatvanmillió forintos csalással vádolják a csabai explébánost<br/>

Vágólapra másolva!
Egyesek szerint valóságos szent, mások szerint egyszerű csaló Guliga György. Az explébánost különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalással vádolja az ügyészség. A volt csabai atyának 60 millió forint eltűnéséről kell számot adnia a békéscsabai bíróságon. Guliga a tegnapi tárgyaláson így védekezett: minden pénzt a helyi katolikus általános iskola, az idősek otthona, az olajsajtoló üzem és a karitatív tevékenység kiadásai emésztették fel, ő csak a hívek javát akarta.
Vágólapra másolva!

A kecskeméti városi ügyészség vádirata szerint 53 magánszemély és a Polgári Bank a legfőbb vesztese Guliga György ötéves áldásos békéscsabai tevékenységének. Hatvanmillió forint eltüntetésével vádolják az 1993-ban kinevezett plébánost. Guliga atya ugyanis elhatározta, hogy fellendíti a békési katolikusok silány hitéletét, katolikus általános iskolát indít, öregek otthonát működtet, mindezt egy olajsajtoló üzem jövedelméből. A nemes cél megvalósításához kölcsönszerződéssel jelentős összegeket vett fel az egyházközség tagjaitól. Azt vállalta, hogy három hónapon belül 38 százalékos kamatot fizetnek, de a határidőkről nem esett szó a szerződésekben.

Guliga atya szerint a hitelek fedezetére az egyházközség 22 milliós ingatlanvagyona szolgált. Kezdetben az atya a pénzüket visszakérőket kifizette, de 35 millió forinttal adós maradt. 1996-ban 25 millió forintot vett fel a Polgári Banktól, de erről semmiféle bevételi bizonylatot nem állítottak ki a plébánián. A pénz viszont befolyt az úgynevezett B kasszába.

A békéscsabai belvárosi plébánia kettős könyvelési rendszert vezetett. Az állami szervek számára nyilvános kasszát és egy B kasszát, amelynek nyilvántartását minden év végén megsemmisítették. Az explébános szerint a kölcsönökre azért volt szükség, mert a váci püspökség 10 milliós hiteléből beindított olajsajtoló üzem akkor még nem termelt nyereséget. Az 1994-ben visszakapott iskolaépületben az általános iskola beindításához viszont nagyon sok pénz kellett. A magánkölcsönökből felvett pénzből vezették be például a gázt, és tették tanításra alkalmassá a lerobbant épületet. Az iskola, a megnyitott idősek otthona és az üzem 50 milliót vitt el a begyűjtött pénzből, a maradék tízmilliót pedig karitatív tevékenységre költötték.

- Bízom a Mindenhatóban, az igazságszolgáltatásban és abban, hogy felmentenek - mondta a vádlott. - Már volt egy egyházi per, amelyben mind az öt vádpont alól felmentettek, s született egy jogerős polgári ítélet, amely szerint nem magánszemélyként vettem fel a hiteleket. Azokért önálló jogi személyként az egyházközség a felelős. Azt is kimondta a bíróság, hogy az egyházközség javára költöttem el a pénzt.

(Blikk)