Módosítanák a gyógyszerek támogatási kulcsát<br/>

Vágólapra másolva!
Az új receptre csak a legolcsóbb készítményt írhatnák fel Az egészségügyi tárca legújabb, újrafésült gyógyszerár-támogatási koncepciója módosítaná a jelenleg érvényben lévő támogatási kulcsokat. A kiemelt 90 és 100 százalékos támogatást csak az életet veszélyeztető betegségek medicinái élveznék.
Vágólapra másolva!

A terv megfontolja egy új típusú vény bevezetését, melyre a háziorvosok csak a legolcsóbb készítmények közül írhatnának fel patikaszereket. Drágább medicinával csak ezután, indokolt esetben próbálkozhatnának. A hatósági ár bevezetése és a nagykereskedelmi árrés csökkentése továbbra is a tervek között szerepel.

Módosítani kívánja az egészségügyi tárca a betegeket legérzékenyebben érintő, jelenleg érvényben lévő öt - 100, 90, 70, 50 és 0 százalékos - gyógyszer-támogatási kategóriát - áll lapunk birtokában lévő, a minisztérium által újragondolt koncepcióban. Eszerint kiemelt támogatást csak azon betegségek medicinái kapnának, melyek a várható élettartamot jelentős mértékben befolyásolják, s amelyek nélkül az életminőség romlana. Így az életet veszélyeztető betegségek gyógyszerei többségében kiemelt - 100 és 90 százalékos - támogatást élveznének. Az akut, vagyis a gyors lefolyású kórok szereihez csupán 70 és 50 százalékban járulnának hozzá.

Az egészségügyi tárca megfontolja egy új típusú vény bevezetését is, melyre a családorvosok csak az úgynevezett referenciakészítmények közül írhatnának fel. Ezek alatt az azonos hatóanyagú patikaszerek legolcsóbbikát értik. A referenciakészítményként meghatározott terméknél drágább gyógyszert csak indokolt esetben, az olcsóbb medicina "kudarca" után rendelhetnének az orvosok. Így például a tb-támogatott antibiotikumok közül nem lehetne egyből a legdrágább fajtával megkezdeni a kezelést, csak akkor, ha az orvosilag indokolt.

A 100 és 90 százalékos támogatottságot élvező készítményeket a gyógyítók a központilag megszabott feltételek alapján, pontos diagnózishoz kötve írhatnák fel. Az ezt rögzítő "terápiás előírásokat" a tárca az orvosi kamarákkal és a szakmai kollégiumokkal együtt dolgozná ki.

A szaktárca rendeletben szeretné kötelezni a gyártókat, hogy orvoslátogatóik ne járhassák a kórházakat és a rendelőket ingyen-mintát osztogatva a gyógyítóknak. Az ilyen akciók mesterségesen, a szakmai szempontokat háttérbe szorítva a drágább gyógyszerek felírására ösztönzik az orvosokat.

Az új terv több olyan változtatást is javasol, melyek a gyártók és forgalmazók működését súlyosan érintik. A döntéshozók kötelezni szeretnék őket: amíg Magyarországon az egy főre jutó GDP nem éri el az EU- országokon belüli három legalacsonyabb érték átlagát, addig kizárólag a legkisebb európai termelői áron kínálhatják idehaza medicináikat. Ha ettől eltérnek, szigorú szankciókra számíthatnak, amíg nem vezetik be a legalacsonyabb európai árat. A gyártóknak ezért be kell nyújtaniuk az EU-ban forgalmazott összes készítményük árlistáját. Abban az esetben, ha nem sikerül az inflációt visszaszorítani és a gyártók nem tartják be a szaktárca szabta "játékszabályokat", a döntéshozók továbbra is fenntartják a hatósági ár bevezetésének lehetőségét.

A tervezet készítői felülvizsgálnák a nagykereskedelmi árrést is, és azt a legalacsonyabb európai szintre igazítanák. Ezenkívül stratégiai fontosságúnak tartanák, ha az állam vagy az egészségbiztosító kezében is lenne egy gyógyszerforgalmazó lánc. Arról, hogy a hamarosan privatizáció alá eső Hungaropharma Rt.-re gondolnak-e, a tervezet nem szól.

Szabó Ferenc, a Gyógyszerforgalmazók Szövetségének elnöke lapunknak elmondta: egyetért azzal, hogy meg kell határozni a forgalmazók számára egy reális árréskulcsot. Ez aligha jelenthet csökkentést, mert a hazánkhoz hasonló támogatási rendszerű országokhoz képest már most is itt a legalacsonyabb az árrés mértéke.

A nemzetközi gyógyszergyártók szerint - első olvasatban - nincs jelentős újdonság a sajtóból megismert tervek és a mostani koncepció között. Ennek több elemét elfogadhatatlannak tartják. A legnagyobb gond a tervvel az, hogy zöme elvi síkon taglalja a gyógyszerár-támogatás kérdését.

Sóvári Mónika

(Népszava)