Sztrájkolnának a budapesti mentősök<br/>

Vágólapra másolva!
Sztrájkot fontolgatnak a fővárosi mentősök. A rájuk kényszerített létszámleépítések és az alacsony bérek miatt ugyanis olyan kevesen dolgoznak a Budapesti Mentőszervezetnél, ami már a biztonságos betegellátást veszélyezteti. A helyzet olyan rossz, hogy előfordulhat, egy tömeges baleset vagy katasztrófa esetén a mentők nem érnek időben a helyszínre - értesült a Magyar Hírlap.
Vágólapra másolva!

A főváros útjain a szükséges 100 helyett naponta általában 75 mentőautó fut. A rendelkezésre álló 86 kocsiból legfeljebb ennyit tudnak elindítani, a többire ugyanis nincs kit ültetni. A közalkalmazotti területen tavaly végrehajtott jelentős létszámleépítés, a bruttó 30-40 ezer forintos bérek miatt ugyanis egyre kevesebben dolgoznak a Budapesti Mentőszervezetnél. A betegállományban, szabadságon, továbbképzésen lévők pótlására nincs pénzük. A kivonulók ezért gyakorlatilag teljes munkaidejüket "tengelyen töltik", sem regenerálódásra, sem evésre, gyakran a mentőkocsi takarítására sem jut idejük - tájékoztatta lapunkat a kialakult helyzetről a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének budapesti titkára.

Haraszti Sándor szerint a fővárosi mentés kritikus helyzetbe került. Nincs tartalékuk, bármikor bekövetkezhet, hogy egy tömeges balesethez vagy katasztrófához nem tudnak időben elegendő autót küldeni. Ma még a sürgős eseteket el tudják látni, a betegszállítást kérőknek sokszor 5-10 órát kell járniuk.

Az érdekvédők komolyan fontolóra vették, hogy sztrájkolnak, ha nem biztosítják a feladataik ellátásához szükséges feltételeket. Haraszti Sándor közölte: holnapra találkozót kértek a mentőszolgálat vezetőitől, felkérik az Országos Mentőszolgálat főigazgatóját: határozza meg a munkabeszüntetés idején elégséges szolgáltatás szintjét. Hozzátette: remélik, nem kell sztrájkot hirdetniük ahhoz, hogy az illetékesek megértsék, munkájukat már nem tudják biztonsággal ellátni. A sztrájk eszközével egyébként - mondta - csak nagyon korlátozott mértékben élhetnek, legfeljebb a halasztható betegszállításokat vagy adminisztratív kötelezettségeik ellátását tudnák lassítani.

A fővárosi mentőknél uralkodó állapotokat a mentőszolgálat vezetői sem igyekeznek a valóságnál szebbnek feltüntetni. A Budapesti Mentőszervezet vezetője, Andics László is egyetért azzal, hogy a helyzet tarthatatlan, egy kétmillió lakosú város mentőellátását nem lehet 75 mentőautóval biztosítani. Gőbl Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója ugyan bízik abban, hogy a sztrájk elkerülhető lesz, de nem cáfolja: a helyzet országszerte, de különösen Budapesten kifejezetten romlott az utóbbi időben.

(Magyar Hirlap)

Ajánló: