Tovább vonul a Tiszán a ciánszennyeződés<br/>

Vágólapra másolva!
Tovább vonul a Tiszán a Romániából hazánkba érkezett ciánszennyeződés, ezért újabb tizenöt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településen vezettek be óvintézkedéseket. A térségben tiltott a folyó vizével való érintkezés, a vízkivétel, a horgászás és a gátakhoz közeli ásott kutak használata. A tiltó intézkedések összesen 68 szabolcsi település 151 ezer lakosát érintik.
Vágólapra másolva!

Tuzsér térségébe ért péntek reggelre a Romániából a Szamoson át a Tiszába is eljutott ciánnal szennyezett víztömeg. A szennyeződés egyre jobban szétterül a folyó Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szakaszán, s fokozatosan hígul a cián – közölte Szőke Sándor, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatója.

A legfrissebb vízminták elemzése még tart. Csütörtökön a legnagyobb mértékű koncentrációt a Tisza lónyai szakaszán vett vízben mutatták ki: egy liter vízben 13,5 milligramm cián volt. Ez azt jelenti, hogy a ciánkoncentrátum sűrűsége a Szamoson, Csengernél a napokban mért maximumhoz képest a felére hígult.

Szakemberek becslései szerint pénteken a Tiszában a szennyezőanyag elérheti Szabolcsveresmart és Tiszakanyár térségét. A mintavételi helyeket már ezeknél a községeknél is kijelölték.
A Szamoson további jelentős ciánkoncentráció csökkenést tapasztalható. Olcsvaapátinál például már csak 0,1-0,5 milligramm literenként a mérgezőanyagot találtak a vízben.

A nyírségi katasztrófavédelmi igazgatóság a Dombrád és Tiszalök közötti Tisza parti településeken megtiltotta a folyó vízével való érintkezést, a vízkivételt, a horgászást és a gátakhoz közeli ásott kutak használatát. A Szamos mentén, valamint a Tisza Vásárosnamény és Dombrád közötti részén korábban bevezetett rendszabályok - változatlanul érvényben vannak.
Istenes Sándor ezredes, a szervezet vezetője szerint a lakosság vezetékes ivóvíz ellátását továbbra sem veszélyezteti a Szamos és a Tisza ciánszennyezettsége.

(MTI)

Ajánló:

Ismerkedjen hazánk második legnagyobb folyójával!