A Tisza felső szakaszát lassan elhagyja a ciánszennyeződés<br/>

Vágólapra másolva!
A Tisza felső, szabolcsi szakaszát lassan elhagyó ciánszennyeződés kisebb mértékű pusztítást okozott a folyó élővilágában a Szamoson bekövetkezett totális kárhoz képest. Tiszalöknél viszont növekedett a ciánszennyeződés mértéke.
Vágólapra másolva!

Tiszalöknél a szombatról vasárnapra virradó éjszaka növekedett a ciánszennyeződés mértéke - közölte Rózsa László, a debreceni központú Tiszántúli Környezetvédelmi Felügyelőség (TiKöFe) ügyeletes osztályvezetője. Elmondta: a vasárnap reggel 9 órakor vett vízminta szerint 0,2 milligramm/liter ciántartalmat mértek a Tiszában; ez az erős szennyezettség mértékének a kétszerese.
A vízmintákat kétóránként gyorsteszttel elemzik, de a nap folyamán két alkalommal a debreceni laboratóriumba is küldenek Tisza-vizet elemzésre.

Tiszalöknél, a Tiszavasvárinál lévő zsilipek elzárásával egyidejűleg, csökkentették a Tisza vízszintjét, és ez egyfajta szívóhatást fejtett ki a Keleti-főcsatornában lévő vízre. Ezzel sikerült elérni, hogy ciánszennyeződés semmilyen körülmények között nem kerülhetett, illetve nem kerülhet a Keleti- és a Nyugati-főcsatornába.

A Tisza felső, szabolcsi szakaszát lassan elhagyó ciánszennyeződés kisebb mértékű pusztítást okozott a folyó élővilágában a Szamoson bekövetkezett totális kárhoz képest - mondta Szőke Sándor, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatója. Az elvégzett mikroszkópos vizsgálatok, csökkent faj- és egyedszám mellett, 30-50 százalékos mértékű élővilág-pusztulást mutatnak a Tiszában.

Az igazgató közölte: a vízminták vizsgálata során megállapították azt is, hogy a cián kezd kiürülni a folyó felső-szabolcsi részének vízéből is. Dombrádnál például már a szombat délutáni vízmintákban a felszíni vizekre V. osztályú kategóriaként meghatározott, 0,1 milligramm literenkénti értéket mutattak ki.

A Tisza szabolcsi alsó szakaszán vonuló ciánszennyeződést az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi Felügyelőség - mint területileg illetékes szervezet - ellenőrzi a továbbiakban. A nyíregyházi felügyelőség, csökkentett számú vízmintavétellel, már csak a Tuzsér, Dombrád és Tiszabercel térségi folyórészekről távozó ciánszennyeződést kíséri figyelemmel. Azonban a másodfokú vizminőség-védelmi készültséget továbbra is fenntartják mind a Szamos, mind pedig a Tisza szennyeződéssel érintett szabolcsi szakaszán.

(MTI)

Korábban:

(2000. január 5.)