Tovább nőtt a belvízzel borított területek nagysága<br/>

Vágólapra másolva!
A Felső-Tisza vidékén valamint a Tiszántúlon a folyók többsége már apad, bár még fenntartják az árvízvédelmi készültséget. A belvízzel borított területek nagysága azonban tovább nőtt: a Tiszántúlon több mint 27 ezer hektárt borít belvíz.
Vágólapra másolva!

Még mindig árad a Hortobágy-Berettyó-csatorna, ezért ott továbbra is fenntartják a másodfokú árvízvédelmi készültséget - mondta vasárnap Kóthay László, a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (TiVizIg) igazgatója. A Borznál vasárnap reggel 326 centiméter volt a Hortobágy-Berettyó vízállása; ez 7 centiméterrel haladta meg a szombaton mért értéket.

Az igazgató szerint további lassú apadást tapasztalnak a Berettyón, amely pénteken Szeghalomnál 403 centiméterrel tetőzött. Szombaton reggel ugyanott 397 centiméter, vasárnap pedig 376 centiméter volt a vízállás. "A lassú apadás ellenére a jelenlegi vízszint magassága még mindig indokolja az elsőfokú árvízvédelmi készültség fenntartását" - mondta Kóthay.

Továbbra is másodfokú árvízvédelmi készültséget tart a Kraszna mentén a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság, jóllehet már csak a folyó torkolati szakasza árad - közölte Bodnár Gáspár, a szervezet főmérnöke, védelemvezető-helyettes. A Kraszna vízszintje Ópályitól a vásárosnaményi Tisza-torkolatig emelkedik, míg a többi szakaszon, ha igen lassan is, de apad.

Ágerdőmajornál az elmúlt 24 órában mindössze 21 centiméterrel csökkent a víz magassága. Vásárosnaménytól lefelé, Záhony irányában tapasztalnak kisebb áradást a vízügyi szakemberek a Tiszán. A folyó felső részén azonban változatlanul tovább folytatódik az apadás, mivel a Kárpátok vízgyűjtő területén még nem kezdődött meg a hóolvadás.

A Túron kialakult árhullám is tetőzött már. Garbolcnál 3 centiméterre közelítette meg a vízszínt az I. fokú készültséget jelentő 300 centiméteres magasságot.

A Szamosnak az országhatárnál lévő részén két méterről másfélre csökkent az összetorlódott jég magassága, így mérséklődik az a visszaduzzasztó hatás is, amely megemelte a folyó vízszintjét.

A fokozatosan javuló árvízhelyzettel ellnetétben a belvízhelyzet tovább romlott. Több mint 4 millió köbméter belvizet emeltek át az elöntött területekről a befogadókba vasárnap a TiVizIg területén - mondta Kóthay. Annak ellenére szivattyúztak át ilyen nagy mennyiségű belvizet, hogy a Nyugati-főcsatorna beeresztő zsilipjének lezárása miatt szüneteltetni kell az újszentmargitai szivattyúállás, a folyási, a rejei és a láncfok-köröslaposi szivattyútelepek üzemeltetését.

A védelemvezető szerint a térségben tovább nőtt a belvízzel borított terület nagysága, amely vasárnapra meghaladta a 27 ezer hektárt. Ebből 7 ezer hektár a vetés, 8 ezer hektár a szántó, további 8 ezer 600 hektár pedig rét és legelő.
A tiszántúli igazgatóság 12 belvízvédelmi szakaszából 11 szakaszon van készültség. A Tisza középső belvízvédelmi térségében harmadfokú, hét helyen másodfokú, három szakaszon pedig elsőfokú készültséget tartanak fenn. Kóthay szerint a hét végén is folyamatos volt a belvízvédelmi csatornák kotrása és iszaptalanítása.

Az elmúlt 24 órában 500 hektárral nőtt a belvíz által elöntött terület Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol jelenleg már 11 ezer hektáron áll a víz. Öt szabolcsi településen utcarészeket öntött el a belvíz, ezért Gávavencsellőn, Leveleken, Újfehértón, Ibrányban és Nagyhalászon továbbra is belvízvédelmi készültséget tartanak fenn a helyi önkormányzatok, a mélyebben fekvő belterületekről pedig folyamatosan szivattyúzzák a vizet.

A hóolvadás miatt megnövekvő belvíz, a rétek és a legelők mellett, 1.050 hektár őszi vetést, valamint 3200 hektár szántóföldet is elborított a megyében.
A vízügyi igazgatóság hét belvízvédelmi szakaszon tart másodfokú készültséget. Összesen 15 szivattyútelep üzemel folyamatosan, 24 óránként 1.100 köbméter vizet emelve át a folyókba és a csatornákba.

(MTI)

Korábban:

(2000. január 5.)