Az Alkotmánybírósághoz fordul a hódmezővásárhelyi közgyűlés<br/>

Vágólapra másolva!
A hódmezővásárhelyi közgyűlés a Rapcsák-ügyben alkotmányértelmezéssel kapcsolatos kérdéseket juttatott el kedden este az Alkotmánybírósághoz.
Vágólapra másolva!

A közgyűlés kedden este rendkívüli ülésen döntött arról, hogy közli észrevételét a taláros testülettel a közelmúltban indított feloszlatási eljárásról. Egyúttal választ kér arra, hogy a Rapcsák-üggyel kapcsolatos egyes határozatai sértenek-e valamilyen törvényt, vagy sértik-e az alkotmányt.

Az Alkotmánybíróságnak fogalmazott levélben felidézik a múlt év március eleje óta történteket. Akkor függesztették fel állásából a város polgármesterét, Rapcsák Andrást. Ennek oka az volt, hogy fegyelmit indítottak ellene. Még le sem zárult az a fegyelmi vizsgálat, amikor polgármester ellen újabb fegyelmik következtek. Néhány közülük még folyamatban van.

A Csongrád Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője törvényességi észrevételében jogsértőnek minősítette a hosszúra nyúlt felfüggesztést, mert - idézik a képviselők a levélben - azzal, hogy a polgármestert a közgyűlés nem engedi dolgozni, sérül a népfelség elve, valamint a választópolgárok önkormányzáshoz való joga.

A hivatalvezető kérte a felfüggesztés megszüntetését. Ellenkező esetben kilátásba helyezte a testület feloszlatásának kezdeményezését. A közgyűlés, vitatva a hivatalvezető álláspontját, nem helyezte vissza állásába a polgármestert, ezért a feloszlatási eljárás kezdeményezése a kormány, onnan pedig az Alkotmánybíróság elé került.

A hódmezővásárhelyi közgyűlés szerint a hivatalvezetőnek a jogvita eldöntését általános hatáskörű polgári bíróságtól kellett volna kérnie, s csak abban az esetben kezdeményezhette volna a feloszlatást, ha a bíróság neki ad igazat. A képviselők az Alkotmánybíróságnak címezett levelükben kifogásolják, hogy a hivatalvezető megkerülte a "törvény rendes útját".

Kérdéseikkel arra várnak választ: alkotmányellenesen működik-e a közgyűlés, amikor a sorozatos fegyelmi vétséget elkövető polgármesterrel szemben a törvényes előírások betartásával fegyelmi eljárást folytat, s a vizsgálat idejére törvényes intézkedéssel felfüggeszti állásából. Továbbá azt kérdezik, hogy jogsértés nélkül elkövethet-e alkotmánysértést a testület. A képviselők ugyanis azt állítják, hogy nem sértettek jogszabályt és törvényt a Rapcsák-üggyel kapcsolatban. A képviselők az Alkotmánybíróság véleményét kérik a közigazgatási hivatal vezetőjének eljárásáról is.

(MTI)

Ajánló:

Az [*****] összeállítása.