Szerda éjjel Csongrádot is eléri a ciánfolt<br/>

Vágólapra másolva!
Szerdán éjszaka éri el a ciánszennyeződés az Alsó-Tiszát, Tiszaugnál. Már kedden délelőtt megkezdődött a folyóból Csongrádnál vett vízminták elemzése. A folyó alsó szakaszára keddtől teljes halászati és horgászati tilalmat rendeltek el.
Vágólapra másolva!

Bár a ciánfolt valószínűleg csak szerda éjjel éri el a Tisza alsó szakaszát, a Környezetvédelmi Felügyelőség szakemberei már kedden megkezdték Csongrádnál a mintavételezést.- közölte Kováts Gábor, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője.

A Csongrád megyei vadászati és halászati felügyelőség pedig határozatlan időre teljes körű halászati és horgászati tilalmat rendelt el a folyó alsó szakaszán.

Kováts Gábor kijelentette: keddtől folyamatosan lezárják a veszélyeztetett holtágakat, a szentesi és a tápéi komp térségében megkezdték a haltetemek kiszedésére szolgáló műszaki zárak telepítésének előkészületeit.

A fokozott védekezést az indokolja, hogy a Tiszán levonuló kisebb árhullám, találkozva a Körösökön levonuló árhullámmal, lassú vízszintemelkedést eredményez. Ezért a folyó egyes helyeken kiléphet medréből, s a szennyezett víz a hullámterekre kerülhet.

A ciánnal szennyezett víz kedden délben kis mennyiségben már kimutatható volt a szolnoki Tisza-híd lábánál - mondta Bozó Andrea, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság munkatársa.

A méregkoncentrátum még igen alacsony, mindössze 0,01 milligramm literenként. A folyóban lévő méreg óránkénti 3-4 kilométeres sebességgel halad, a cianidos víz nagyobb töménységben kedd délután 14-15 óra körül várható Szolnokra.

A cián január 30-án került az Aurul nevű román-ausztrál részvénytársaság zazari üzemi derítőjéből a Láposba, majd innen a Szamosba és a Tiszába. A megengedettnél 800-szor nagyobb ciántartalmú szennyezés minden útjába kerülő életet elpuszított az említett folyókban.

(MTI)