350 milliós haszon illegális exportból<br/>

Vágólapra másolva!
Több mint 350 millió forintot keresett egy cég azon, hogy a vámosoktól szinte ingyen kapott 100 ezer darab gázálarcot eladta Törökországban. A hír a Napi Magyarországban jelent meg. Ahhoz, hogy az üzlet létrejöjjön, többször is hibáznia kellett a vámparancsnokságnak. Hibáznia kellett akkor, amikor eladta a gázmaszkokat, és hibáznia kellet, amikor hagyta, hogy kivigyék őket az országból.
Vágólapra másolva!

A 100 ezer gázálarc piaci értéke meghaladja a 800 millió forintot. A készlet régóta hányódott a vámőrség raktáraiban, amíg egy győri cég tavaly decemberben meg nem vásárolta az összes gázmaszkot - mindössze 500 ezer forintért. Az adásvételi szerződésben kikötötték, hogy a készletet csak Magyarországon lehet értékesíteni. Ennek ellenére egy másik győri érdekeltségű cég, a Data Depo Kft. még decemberben eladta az összes gázálarcot Törökországba - 362 millió forintért. A határon senki nem ellenőrizte, van-e engedélye a cégnek a kivitelre. Ennek ellenére a vámőrség nem érzi magát felelősnek.

Laczó László a VPOP alezredese elmondta:
"Arra, hogy hol történt a hiba, ezt pontosan nem tudom megmondani. Egy biztos, mind a Vám- és Pénzügyőrség értékesítési gyakorlatában, mind pedig a kiviteli ellenőrzésben törvénytelenséget, jogszerűtlenséget tudomásom szerint nem tapasztaltunk."

Gilyán Görgy, a Gazdasági Minisztérium főigazgatója elmondta:
"Ha ezeket az eszközöket kivitték, akkor az abszolút jogellenes és jogsértő. A mi hivatalunkat arra rendszeresítették, hogy a külkereskedelmi szabályozásnak, az engedélyezési és más hatósági feladatokat érvényesítse. Ugyanakkor a vámhatárokat nem mi ellenőrizzük."

A gázmaszkokat a Gazdasági Minisztérium tilalma ellenére külföldön értékesítő Data Depo vezetői nem kívántak nyilatkozni.

(RTL KLUB)