Több kórházra van szükség a kábítószerhelyzet megoldásához<br/>

Vágólapra másolva!
A kábítószerhelyzet elméleti és statisztikai kérdéseivel a kedden nyilvánosságra hozott jelentés foglalkozik. A jelentést az Ifjúsági és Sportminisztérium kábítószerügyi koordinációs bizottsága készítette el. A konkrét helyzetről, és az elkészült jelentés fogadtatásáról Funk Sándor, Veér András és a minisztérium helyettes államtitkára, Topolánszky Ákos beszélt.
Vágólapra másolva!

Kedden nyilvánosságra hozták a kormány kábítószerhelyzetről szóló tanulmányát. A közel kétszáz oldalas kiadvány leginkább statisztikai elemzéseket tartalmaz, ezek felhasználásával szeretnék a jelenlegi kábítószerhelyzetet megoldani. A magyarországi kábítószerhelyzetről szóló jelentést az Ifjúsági és Sportminisztérium kábítószerügyi koordinációs bizottsága állította össze. A tanulmány több szempontból foglalkozik a kábítószer-fogyasztással: egészségügyi, rendőrségi és szociológus szakértők vizsgálták a helyzetet. A kiadvány fejezeteiben többek között szó van az egészségügyi intézményekben nyilvántartott drogfogyasztókról, a kábítószeres bűncselekményekről, a kábítószerpiac változásairól és a megelőzésről.

A kábítószerhelyzet megoldására vonatkozó konkrét lépésekről Topolánszky Ákos az [*****]-nak szerdán elmondta, hogy ezeket a bizottság által kidolgozott "Nemzeti stratégia a kábítószer-probléma visszaszorítására" című tervezet tartalmazza, ami a jövő héten kerül a kormány elé. A bizottság szeretné a tervezetet minél több szervezettel és intézménnyel egyeztetni, majd a parlament döntésére bízni. Az 1999 márciusában módosított, szigorított "drogtörvényt" a közeljövőben nem tervezik megváltoztatni. A droghelyzet javítása érdekében elsősorban az intézményrendszeren fognak változtatni. Topolánszky elmondta, hogy a kábítószer-fogyasztók száma növekszik, az intézmények számát is növelni kell. Arra vonatkozóan, hogy mennyi pénz áll a rendelkezésükre, a droghelyzet javítására, azt a választ adta, hogy ez az éves költségvetéstől függ, a konkrét összeg nem publikus.

Dr. Veér András, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet igazgatója elmondta, hogy ő még nem kapta meg a kedden nyilvánosságra hozott jelentést, és korábban sem küldtek neki a dolgozat előzeteséből. Szerinte ma Magyarországon maximum 50 ember van, aki a kábítószerhelyzettel, kábítószer-politikával foglalkozik, ezért az 1998-ban létrehozott új szervetben lényegében ugyanazok dolgoznak, mint az előzőben. Veér Andrást nem kérték fel, hogy részt vegyen a munkában.

Dr. Funk Sándor, a Nyírő Gyula kórház addiktológiai osztályának igazgatója szintén nem tagja a szakbizottságnak, de Topolánszky Ákos már kérte a segítségét. Elmondta, hogy Topolánszky megbízásából felmérést készített arról, hogy mi történik egy kábítószeres beteggel, ha kórházba kerül. Ez a kutatás nem szerepel a kedden nyilvánosságra hozott jelentésben, de Funk szerint valószínűleg felhasználták az általános kórházi helyzet értékelésekor. Az ismert addiktológus elmondta, hogy az utóbbi időben romlott a kábítószerhelyzet. Egyre kevesebb az elítélt, mert a törvény szerint a függőket nem küldhetik börtönbe, hanem kórházba kerülnek kezelésre. Ezért az ügyvédek azon vannak, hogy ügyfelüket kábítószerfüggőnek nyilvánítsák, és így megmeneküljenek a börtöntől. Funk szerint a jogi szabályozás itt elakadt. A helyzetet az is nehezíti, hogy nem egyértelműek a függőség fogalmának kritériumai. Funk várhatóan részt vesz a kezeléssel kapcsolatos kérdések megvitatásában.

[*****]

Ajánló:

Korábban:

(2000. február 8.)