Csak javulhat a sereg állapota<br/>

Vágólapra másolva!
Nem javult számottevően sem a sorkatonák, sem a tiszti állomány helyzete a két évvel ezelőtti ombudsmani vizsgálat óta - szűrhető le a megállapítás abból a friss jelentésből, amelyet az állampolgári jogok biztosának általános helyettese készített. Közben tegnap a miniszterelnök Tatán optimizmusának adott hangot: a honvédségi reform remélhetőleg tisztességesen és gyorsan végbemegy a következő egy-másfél esztendőben, mondta.
Vágólapra másolva!

Ma olyan világban élünk, amikor a zászlók nem hadba hívnak, hanem békére intenek bennünket - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Tatán, amikor a Klapka György Gépesített Lövészdandárnál ünnepélyes keretek között átadta - Fodor Lajos vezérkari főnök jelenlétében - a Magyar Honvédség számára a millenniumi emlékzászlót.

A honvédség továbbra sem képes mindenütt a kor színvonalának és a jogos társadalmi elvárásoknak maradéktalanul megfelelő körülményeket garantálni, sőt előfordulnak szélsőséges esetek is - állapította meg Polt Péter abban az átfogó utóvizsgálatban, amellyel a két évvel ezelőtt tett ajánlásai megvalósulását ellenőrizte. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese szerint a vizsgált laktanyákban a sorkatonák ellátása és elhelyezése sérti az emberi méltóságot, az egészséges környezethez való jogot, valamint a legmagasabb szintű lelki és testi egészséghez való jogot, illetőleg visszásságot okoz, hogy e jogok megsértésének közvetlen veszélye nem zárható ki.

Polt Péter szerint nincs törvényes alapja annak a több helyen tapasztalt gyakorlatnak, hogy a bevonulás után korlátozzák - még szabadidejükben is - az újoncok mozgását, a kantinba sem mehetnek egyedül. A parancsnokok szerint erre azért van szükség, nehogy eltévedjenek a bakák.

A megkérdezett elöljárók elismerték, hogy a mostani körülmények között nem tudják kiadni a hivatásos és sorkatonáknak a törvényben előírt szabadidőt. Általános tapasztalat, hogy sokan nem kapják meg a hétvégi szolgálatok után járó többletpihenőt, illetve az alatt a katonáknak laktanyai munkát kell végezniük. Polt szerint lehetővé kell tenni, hogy a sorkatonák alanyi jogon elhagyhassák a laktanyát, ha nincs kiképzésük, nincsenek szolgálatban, vagy jelenlétükre harckészültségi okokból nincs szükség.

A mai szabályozás ugyanakkor a feltétlenül szükséges mértéken túl is lehetővé teszi a parancsnokoknak a laktanya elhagyásának megtiltását. A kijárás engedélyezését vagy megtiltását jutalmazásra, illetve fegyelmezésre használják a parancsnokok.

Alkotmányos szempontból visszásnak tekinthető - a panaszjoggal, a véleménynyilvánítási joggal és a legmagasabb lelki és testi egészség joggal összefüggésében - az is, hogy a meghallgatott sorkatonák, sőt a hivatásosok szerint is hátrány érheti őket, ha panaszt tesznek, kritikai véleményt nyilvánítanak vagy akár csak javaslattal élnek. A hátrány a honvédeknél az eltávozás korlátozása, a hivatásosoknál a nem alanyi jogon járó kedvezményekből és előnyökből, vagy a különböző előmeneteli lehetőségekből való kimaradás lehet. Tartanak attól is, hogy retorzióként őket érinti majd a haderő-átalakítás keretében a létszámleépítés első köre.

Általánosságban probléma a laktanyákban a fűtés- és a melegvíz ellátás, valamint a tisztálkodási lehetőségek szűkössége. Egy századra általában 2-4 zuhanyzó jut, sok esetben pedig ezek többsége sem működik. A kecskeméti katonák a beszélgetésekben azt állították, hogy hónapok óta nem kaptak tiszta ágyneműt. Ezt a parancsnokok vitatták. A bakák szerint az élelem kevés és rossz, friss gyümölcsöt és zöldséget elvétve, leginkább nyáron kapnak. Az ombudsman ajánlásai közé bevette a napi C-vitamin-szükséglet biztosítását. Az ombudsmani hivatal munkatársai személyesen tapasztalták azt is, hogy a gyengélkedőre felvett beteg katonákkal takaríttattak, vagy szemeteskukát és ételt cipeltettek velük.

Az egyenruhák kopottak és általában gondot okoz, hogy a katonák megfelelő méretű uniformishoz jussanak. A ruházati ellátásra a hivatásosok is panaszkodtak.

Szintén talált kifogásolnivalót az ombudsman általános helyettese a tisztekre, tiszthelyettesekre vonatkozó fizikai követelményekkel kapcsolatban. Az 1996-ban felállított normák teljesítésére öt év felkészülési időt ad a jogszabály. Az intézkedés szerint az alkalmasság elérésének és szinten tartásának feltételeit a fegyveres szervnek kell biztosítania. Az utasítás kondicionáló termek létesítését, fizikai felkészítők és testnevelők alkalmazását írja elő. Ezeket a rendelkezéseket nem tartják be, bár Polt szerint a feltételek megléte esetén sem várható el bizonyos koron felül, illetve éppen a túlterheltség miatt a folyamatos fizikai aktivitásra alapozó normák teljesítése.

Az utóvizsgálat tapasztalatairól Polt azt írja, tudomása van arról, hogy évtizedek óta elmaradt felújítások, a honvédségi költségvetés reálértékének több mint tíz évig tartó csökkenése miatt jöhettek létre a jelenlegi elfogadhatatlan állapotok, azonban azok nem tarthatók fenn tovább. Polt ugyanakkor kedvező fejleménynek tartja, hogy a két évvel ezelőttinél jóval kevesebb visszásságot tártak fel.

A hivatalnak megküldött honvédségi válaszokból az derült ki, hogy a laktanyakörülmények javítására már megkezdték az elképzelések kidolgozását. A minisztérium tervei szerint márciustól 400 forintról 500-ra emelik a napi étkezési normát, napi egy pezsgőtablettát adnak a katonáknak és 20 ezren új egyenruhát kapnak. A laktanya-felújítási munkák jövőre kezdődnek, a program több tízmilliárd forintos.

Haszán Zoltán

(Magyar Hirlap)