Készül a fővárosi "Bokros-csomag"<br/>

Vágólapra másolva!
A budapestiek hamarosan saját bőrükön érzik a fővárosi önkormányzat gazdasági megszorító intézkedéseit. A fűnyírópolitika egyaránt érinti a szociális ellátást, az útfenntartást, a köztisztaságot és a kultúrát. Emelkednek a nyugdíjasházak térítési díjai, kevesebb pénz jut a szemétszállításra.
Vágólapra másolva!

A központi forráselvonások miatt kevesebb pénzből gazdálkodhat idén a fővárosi önkormányzat, ezért a városvezetés 3-4 milliárd forint megtakarítást irányzott elő. Minden ágazat átlagosan tíz százalékkal kevesebb pénzhez jut az idén. Emelkednek az idősotthonok és szociális intézmények térítési díjai, mégpedig a tervezett inflációt meghaladóan, 15 százalékkal.

Győri Péter, a fővárosi önkormányzat szociálpolitikai és lakásügyi bizottságának elnöke elismerte, a vártnál nagyobb díjemelés része a korábban bejelentett megszorításoknak. Szociális téren nem lehetett tovább csökkenteni a szolgáltatási színvonalat, ezért kellett emelni a nyugdíjasotthonok térítési díjait - közölte Győri Péter.

Ugyanakkor hozzátette, akkor fogadják el a helyzetet, "ha nem csak a szociális ágazatnak kell meginnia a feketelevest." Egyetért ezzel a vélekedéssel Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes is, de ő az ellátási díjaknak csupán 10 százalékos emeléséről tud. Kérdésünkre elmondta, az egészségügyben nem lesznek megszorítások, nem zárnak be kórházakat, hiszen azokat nem a főváros, hanem az egészségbiztosítási pénztár finanszírozza. Ugyanakkor felújításokra, fejlesztésekre várhatóan 10 százalékkal kevesebb pénz jut, mint tavaly.

Az árvízvédelmen, a gátak, patakmedrek karbantartásán is spórolna a főváros. De elképzelhető, hogy ritkábban takarítják majd az utakat a hótól vagy a kosztól - mondta Bódás Sándor, a közműügyosztály vezetője. Hozzátette: nem tudja, mi más módon teremthetné elő a "Főkefe" működési költségeinek azt a tíz százalékát, amellyel kevesebbet kapna az idén. A vállalat szóvivője, a költségvetés elfogadásáig nem tudta részletezni, hogyan gazdálkodnak a jövőben.

A kényszerű fűnyírópolitika nem kíméli az útfenntartást sem. A tízszázalékos forráscsökkenés miatt ritkábban festik újra a lekopott útburkolati jeleket, és a jelzőlámpák karbantartására is kevesebb pénz jut, mint eddig - közölte lapunkkal Csordás Mihály, a közlekedési ügyosztály vezetője.

A kátyúk többségét ezután is betömik, a főváros ugyanis korábban vállalkozókkal kötött szerződést, amely rögzíti az elvégzett munkák fizetésének feltételeit is. Csordás Mihály megjegyezte, már tavaly is végletekig csökkentett pénzzel gazdálkodhattak.

Az ügyosztályvezető nem tudja, szükség lesz-e teljesítménycsökkentésre a BKV-nál. Az viszont biztos, hogy a közlekedési vállalat reálértéken kevesebb pénzből gazdálkodhat, hiszen ugyanazt az összeget kapja, mint a tavalyi esztendőben. Ellenben nem maradnak el közlekedési beruházások a fővárosban, így még idén felújítják a Margit körutat.

A kulturális és az oktatási ágazattól is pénzelvonás várható. Schiffer János főpolgármester-helyettes a közalkalmazottak létszámcsökkenését, kollégiumok és iskolák összevonását ígéri a 2000. évre. Az így felszabaduló ingatlanokat valószínűleg eladják. Mivel a színházak is kevesebb pénzt kapnak az idén, egész biztosan drágulnak a színházjegyek.

A teljesítménycsökkentésekről és áremelésekről nem született végleges döntés, a napokban is folynak a tárgyalások a fővárosi SZDSZ és az MSZP között.

(Magyar Hirlap)

Ajánló: