A megfelelő engedély hiánya miatt nem égethetik Dorogon a ciántól elpusztult tiszai halakat<br/>

Vágólapra másolva!
A Dorogi Hulladékégető Kft. nem rendelkezik állati hulladék ártalmatlanításához szükséges szakhatósági, működési engedéllyel, így hiába ajánlotta fel a környezetvédelmi tárcának, hogy megsemmisíti a ciántól elpusztult halak tetemeit - azt nem teheti.
Vágólapra másolva!

A Dorogi Hulladékégető néhány évvel korábban ugyan folyamodott állati tetem elégetéséhez szükséges engedélyért, ám az ehhez szükséges szigorú előírások teljesítéséhez szükséges beruházások magas költségei miatt ettől elállt – közölte Bálint Tibor, az agrártárca állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrzési főosztályának vezetője.

A szakember szerint a haltetemek nejlonzsákba helyezve, mésszel leöntve, majd legalább két méter vastag földréteg alatt 2-3 hónap után, környezetkárosítás nélkül, biztonságosan lebomlanak. Az állat-egészségügyi hatóságok legfőbb feladata ebben az ügyben, hogy megakadályozza a haltetemek takarmány céljára történő hasznosítását.

Az eddig csaknem 100 tonna haltetem elásását az erre előre kijelölt helyeken a környezetvédelmi katasztrófa bekövetkezése óta folyamatosan végzik. Így a szikszói állatifehérje-feldolgozó üzem területén eddig 36 tonnát, a Debrecen melletti telepen 53,5 tonnát ástak el, míg hétfőn egy 6 tonnás szállítmány indult a debreceni telepre.

Bálint Tibor elmondta, hogy az általa vezetett főosztály azért nem használhatja fel a központi költségvetés által évente biztosított mintegy 1,5 milliárd forintos járványügyi keretet, mert azt csak a járványos, illetve a betegség okozta állatpusztulásra fordíthatják. Az állat-egészségügyi hatóság területi szervei azonban jelentősen kivették részüket az ártalmatlanításból, ugyanis ők halászták ki és szállították el a haltetemeket.

Az állatifehérje-feldolgozó üzemek a haltetemek tonnáját mintegy 13-15 ezer forintért ássák el. Ám arról még folyik a vita, hogy ennek költségeit ki fogja állni. Az általános vélemény az, hogy a hal tulajdonosa állja az ártalmatlanítás költségét, ám arról eltérnek a vélemények, hogy ez a tulajdonos a vízügyi igazgatóság, a helyi önkormányzat vagy a halászati társaság.

(MTI)

Korábban:

(2000.02.21.)