A házi őrizet rendőrségi kiadásait az elkövetőn hajtja be a bíróság<br/>

Vágólapra másolva!
Egyes bűnelkövetőket a jövőben házi őrizetben is tarthat a bíróság. Az újszerű jogintézmény alkalmazásáról, ellenőrzéséről a rendőrségnek kell gondoskodnia. Bár a jogszabály március 1-jétől hatályos, az ORFK-n még nem készült el az a belső rendelkezés, amely szabályozza, miként is tevékenykedjenek majd a rendőrök. Az őrizet költségeit behajtják, s a pénzt az illetékes kapitányság kapja meg.
Vágólapra másolva!

A büntetőeljárásról szóló törvény lehetővé teszi a bíróságoknak, hogy a lakhelyelhagyási tilalom jogintézményén belül házi őrizetet rendeljen el egyesek számára. Ez azt jelenti, hogy az őrizetes nem hagyhatja el azt a lakást - illetve az ahhoz tartozó bekerített területet -, ahol addig is élt. A házi őrizetet a területileg illetékes rendőrkapitányság ellenőrzi. A kijelölt egyenruhásoknak meg kell vizsgálniuk, hogy az illető a lakásban tartózkodik-e, illetve ha az őrizetes számára a bíróság előírta a rendőrségen való rendszeres jelentkezést, annak eleget tesz-e. Azt is figyelniük kell, hogy az őrizetes készül-e szökésre vagy elrejtőzésre.

A jogszabály szerint az ellenőrzést többféleképpen is elláthatja a kapitányság. Rendszeres járőrszolgálat, sőt állandó őrszemélyzet kirendelése is elképzelhető. Emellett alkalmazhatnak a személy mozgását követő technikai eszközt. A házi őrizet rendőrségi kiadásait - bűnügyi költségként - a bíróság behajtja az őrizetesen, addig azonban azt a hatóságnak kell "megelőlegeznie". Az összeget a bíróság a megyei főkapitányságnak átutalja.

Dr. Rózsa András, az ORFK helyettes szóvivője a Népszava kérdésére elmondta: egyelőre csak készül az a belső szabályozás, amely a rendelet végrehajtásának részleteit tartalmazza. A lap úgy értesült, hogy a rendőrség számára jelentős többletterhet jelent a házi őrizet bevezetése, amelyre nincs is felkészülve. A Népszava által megkérdezett kapitányságok egyikén sem láttak még "személykövető" berendezést, annak alkalmazását lehetővé tévő jogszabály március 1-jén már hatályba lépett.

(Népszava)

Korábban:

(2000.03.01.)