Csökkent a tiszai nehézfém-szennyeződés haladási sebessége<br/>

Vágólapra másolva!
A tiszai nehézfémszennyezés haladási sebessége némileg csökkent, jelenleg 4 kilométert tesz meg óránként, ám a csóva hossza növekedett. Eközben levélben kért részletes jelentést a román vízügyi, erdőgazdálkodási és környezetvédelmi minisztertől az újabb nováci gátszakadás ügye miatt Margot Wallström, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa.
Vágólapra másolva!

A romániai eredetű tiszai nehézfémszennyezés kedden éjszaka érte el a kiskörei tározót, csütörtökön hajnalban pedig Szolnokot. A Vízgazdálkodási Tudományos Kutatóintézet (VITUKI) Rt. laboratóriumában folyamatosan vizsgálják és értékelik a beszállított víz- és üledékmintákat.

A csóva jelenlegi sebessége mellett pénteken nulla órakor éri el Csongrádot, Szegedre 20 órakor ér, a Tisza-Szigetre pedig várhatóan 22 órakor. A Hármas-Körös árhulláma miatt a Csongrád alatti szakaszon 30 százalékos, míg Szegednél a Maros vízhozamától függően további 30 százalékos hígulást prognosztizálnak a szakemberek.

A szennyeződés - amely a korábbihoz hasonlóan most is sötét elszíneződést okozott a folyón - szerdán reggel 6 órakor érte el a tiszabecsi határszelvényt, 8 órára a szín eltűnt, viszont nem sokkal később, 11 óra 35 perckor ismét megjelent. Csütörtökön reggel 8 óra után a második szennyezés első hulláma elérte Jánd térségét, a második elhagyta Tivadart.

Az írásos tájékoztatóban kitérnek arra is, hogy a tiszai árhullám előreláthatóan pénteken hajnalban éri el a Keleti-főcsatorna torkolatát. A vízügyi igazgatóság - felkészülve a vészhelyzetre - ötezer homokzsákot és néhány teherautónyi homokot szállíttatott a veszélyeztetett területre.

A Curentul című lap értesülése szerint levélben fejezte ki Wallström asszony aggodalmát az újabb szennyezési hullám lehetősége miatt Romica Tomescu miniszternek. A biztos szerint a balesetek gyakorisága kérdéseket vet fel a hasonló üzemek romániai működését és a bukaresti illetékes hatóságok rendszeres ellenőrzési kötelezettségeit illetően.

Wallström asszony kijelentette: "egy ilyen baleset komoly költségeket okoz, mindenekelőtt a környezet és a gazdaság területén, és negatívan hat arra is, hogy milyen kép alakul ki a közvéleményben Románia környezetvédelmi elkötelezettségeiről".

A román környezetvédelmi minisztérium rendkívül idegesen és ingerülten reagált arra, hogy román lapok és külföldi hírügynökségek újabb gátszakadást és szennyezési hullám megindulását jelentették Borsabányáról.

(MTI)

Korábban:

(2000.03.16.)