Változhatnak a parlamenti erőviszonyok<br/>

Vágólapra másolva!
A két hét múlva esedékes időközi országgyűlési választások befolyásolhatják a parlamenti erőviszonyokat. Ha mindkét körzetben az FKGP jelöltje nyer, akkor a kisgazda frakció létszáma 50 főre nő, így önállóan jelölhetnek majd köztársasági elnököt. Ugyanakkor az országos felmérések alapján Fehérgyarmaton és Székesfehérvárott az MSZP és az FKGP-Fidesz jelöltjei a legesélyesebbek.
Vágólapra másolva!

Április másodikán két körzetben tartanak időközi országgyűlési választást. Fejér megye 2-es választókerületében Gyuricza Béla halálával üresedett meg a képviselői poszt. A tavalyi voksolás az alacsony, 22 százalékos részvételi arány miatt érvénytelen volt. Most nyolc jelölt közül választhatnak a szavazók.

A választókerülethez Székesfehérvár egyes kerületei mellett Csősz, Füle, Polgárdi, Seregélyes, Soponya és Tác tartozik. A mintegy 50 ezer választásra jogosultból 36 ezren élnek Székesfehérváron.

A tavalyi időközi választáson Mikó Péter (FKGP-Fidesz) a voksok 48,5 százalékát szerezte meg, Molnár Albert (MSZP) 45,75 százalékkal lett második, bár az első fordulóban 68 szavazattal megelőzte a kisgazda-fideszes jelöltet. Az MDF-es Viniczai Tibor 12 százalékkal a harmadik helyen állt az első fordulóban, de végül visszalépett Mikó Péter javára.

Tavaly indult, idén viszont nem állít jelöltet az Együtt Magyarországért Unió, új jelöltje van a MIÉP-nek és a Munkáspártnak, a Szociáldemokrata Párt és a KDNP tavaly nem, idén viszont ringbe száll, a többi párt pedig múlt évi jelöltjét indítja újra.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 10. számú választókerületében Zilahi József MDF-es képviselő halála miatt kerül sor időközi választásra. Hat jelölt indul a képviselői posztért. A választókerülethez tartozik Fehérgyarmat mellett Csenger, Tunyogmatolcs és még mintegy 60 település. Két éve az MSZP-s Czellár István végzett a második helyen, a szavazatok 37 százalékát szerezte meg. A 37 ezer választásra jogosult 62 százaléka ment el szavazni 1998-ban.

A pártok és az önkormányzatok tájékoztatásából kiderült: egyik párt sem végeztetett közvélemény-kutatásokat a választások előtt. Az MSZP és a Fidesz is biztosra veszi a győzelmet, tehát nem látják indokoltnak a felmérés megrendelését. Az országos közvélemény-kutatási adatok is azt mutatják, hogy legnagyobb támogatottsággal a szocialisták és a fiatal demokraták rendelkeznek.

Ha mindkét körzetben az FKGP jelöltje nyer, akkor a kisgazda frakció létszáma 50 főre nő, így például önállóan jelölhetnek majd köztársasági elnököt. Ráadásul a Fidesz és a kisgazdapárt képviselőcsoportja együtt 194 tagú lesz, vagyis matematikailag biztosítani tudják az egyszerű többséget. Amennyiben mindkét helyet az MSZP szerzi meg, az MDF - vagy a MIÉP - kerül a "mérleg nyelve"-pozícióba: azt a javaslatot fogadja el a T. Ház, amelyiket a demokrata fórum - vagy a Magyar Igazság és Élet Pártja - megszavazza.

Összefogást sürget a Nemzeti Kör

Összefogásra, választási szövetség létrehozására szólítja föl a Nemzeti Kör azokat, akik a jelenlegi polgári koalíciót támogatják. A Nemzeti Kör tagjai (Dobos László, Granasztói György, Jávor Béla, Makovecz Imre, Martonyi János, Mádl Ferenc, Nemeskürty István, O'sváth György, Pálinkás József, Solymosi Frigyes, Tar Pál, Taxner Ernő és Tornai József) szerint a következő parlamenti választásokig terjedő időszakra Egyeztető Tanácsot kellene létrehozni, amelyben a polgári pártok mellett a civil szervezetek is helyet kapnának.

Felhívásukban hangsúlyozzák: a politikai közhangulatban az elbizonytalanodás jelei tapasztalhatók. "A gyűlöletkeltésnek különösen becstelen formája az, amikor az ország politikáját, vezető politikusait külföldön terjesztett hazugságokkal igyekeznek lejáratni" - fogalmaz a felhívás. A Nemzeti Kör károsnak tartja a "kommunizmussal rokonítható" ultraliberalizmust, amely "különösen népszerű a médiának erre beállt részében".

Nagy Szilvia

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Az Országos Választási Iroda Vezetőjének intézkedése.

Korábban:

(2000.01.21.)