A csonka kuratóriumok miatt mondott le Györgyi<br/>

Vágólapra másolva!
A csonka médiakuratóriumokról írt állásfoglalása miatt mondott le Györgyi Kálmán legfőbb ügyész - erősítették meg a Magyar Hírlapnak diplomáciai forrásból. Ezt Áder János, a parlament elnöke éppen egy hete elismerte az EU- és a NATO-nagykövetekkel folytatott megbeszélésein.
Vágólapra másolva!

Áder János Budapesten akkreditált diplomatáknak fölfedte a legfőbb ügyész távozásának indokait - adta hírül szombaton a Népszabadság. A lap úgy tudja, hogy az Országgyűlés elnöke az Európai Unió és a NATO nagyköveteivel folytatott múlt hétfői találkozóján az egyik diplomata kérdésére beszélt Györgyi Kálmán lemondásának okairól.
Mint kifejtette, az ügy befolyásolhatja az ország nemzetközi megítélését, ezért a legfőbb ügyésznek tett ígérete ellenére elmondja: a csonka médiakuratóriumokról írt állásfoglalása áll a távozás hátterében. Áder János házelnök közölte: Györgyi Kálmán négyszemközti találkozójukon elismerte, hogy a munkatársai által készített állásfoglalás nincs összhangban az Alkotmánybíróság korábbi határozatával, s ezért mondott le.
Áder János ismét hangsúlyozta: nem tehetett mást, mint hogy ellenzéki megállapodás hiányában a kormánypárti delegáltakat tegye fel szavazásra. Az Alkotmánybíróság határozata szerint ugyanis ha a parlament egyik vagy másik oldalán négynél kevesebb frakció van, akkor a kormánypártokhoz hasonlóan az ellenzéknek is közös jelölteket kell állítania - mondta a házelnök.
Lapzártánkig nem sikerült utolérnünk Györgyi Kálmánt és Áder Jánost. Az országgyűlési sajtóiroda vezetője, Altorjai Anita lapunknak úgy fogalmazott: sem megerősíteni, sem megcáfolni nem kívánja a Népszabadságban megjelenteket.
Emlékezetes, hogy nem hozott előrelépést a médiatestületek ügyében a múlt heti hatpárti egyeztetés (MH, 2000. március 18.). Az ülést követően a Fidesz bejelentette: benyújtja a médiatörvényt módosító javaslatát, amely átalakítaná a delegálás rendszerét. A kormánypárti tervek szerint minden párt egy-egy főt jelölhetne a kuratóriumokba, az elnököt pedig hetedikként a kormány állítaná. A módosításra a kulturális bizottság elnöke, Sasvári Szilárd szerint azért van szükség, mert az ellenzéki pártok nem tudtak megállapodni közös jelöltjeikről.

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000. március 6.)