Kórház-átalakítás területszerzési háborúval<br/>

Vágólapra másolva!
Mégis végrehajtja a kórház és vele együtt a kardiológiai osztály átszervezését a Fejér Megyei Szent György Kórház vezetősége, figyelmen kívül hagyva az egészségügyi szakszervezet tegnapi állásfoglalását. Időközben aláírás-gyűjtési akció indult a lakosság körében az átszervezés ellen, amihez eddig hatezren csatlakoztak. Információink szerint az átszervezés mögött személyes ellentétek feszülnek, esetenként az egészségügyi miniszter belgyógyászati osztályának javára billentve a mérleg nyelvét. Az EDDSZ összeférhetetlenségre és hatalomkoncentrációra figyelmeztet, amellyel a kórház vezetése magához ragadta a tulajdonos önkormányzat döntési jogkörét.
Vágólapra másolva!

A Fejér megyei kórház kardiológiai osztályának átszervezése miatt a részleg ötven dolgozója hosszú demonstrációra rendezkedik be, továbbra is negyvenórás váltásban hárman éhségsztrájkolnak. A munkavállalók egészen addig folytatják tiltakozó akciójukat, amíg szakmai szempontból is megalapozott, a betegek ellátási jogait garantáló érveket kapnak az átszervezés szükségességére. A helyi szakszervezet ma adja át a kórház vezetésének az aláírás-gyűjtési akció eredményét: a hatezer tiltakozó kézjegyével ellátott petíciót.

Mint arról korábban már beszámoltunk, az ötmilliárd forintos éves költségvetéssel és közel kétezer betegággyal működő Fejér Megyei Szent György Kórház igazgatósága két héttel ezelőtt utasította a kardiológiai osztály vezetőit részlegük átszervezésére. Az átalakítás a harmincnégy ágyas koronáriaőrző elköltöztetését jelentette volna, tizennégy ágy megszüntetésével. Mivel az osztály vezető főorvosa, Simon Kornél professzor megítélése szerint az utasítás hátrányosan érintette volna a betegeket, nem hajtotta végre azt. A kórház főigazgatója fegyelmi eljárást indított a professzor ellen, és felfüggesztette a munkavégzés alól. A kardiológiai osztály ötven dolgozója közül tizenegyen kezdtek éhségsztrájkba, tizenkét nappal ezelőtt, tiltakozásul az átszervezés ellen. Miután múlt hét kedden a szakszervezet is vétót emelt a döntés ellen, a kórházvezetőség felfüggesztette a betegek átirányítását az új osztályra. A háromnapos moratórium lejárta és a szakszervezeti vélemény beérkezése után múlt pénteken az igazgatóság ismét az eredeti terveknek megfelelő átszervezés mellett döntött, aminek végrehajtását azonnal meg is kezdték.

A Népszava kérdésére Nyári Ildikó, a kórház főigazgatója elmondta: a betegek ellátásának biztonsága és színvonala emelkedni fog az átszervezéssel.

Az átcsoportosítás mégsem vezet ágyszámcsökkentéshez - vélte a főigazgató -, mivel újabb húsz ágyat kívánnak majd létesíteni kardiológiai rehabilitációra. A költöztetés nem érinti a koronáriás őrzőt, melynek ágyain az akkut, intenzív ellátást igénylő betegek maradnak továbbra is. Továbbá egyetlen, kilencedik emeleten fekvő beteget sem kell áttolni az új részlegbe - tette hozzá Nyári Ildikó. A megüresedett kilencedik emeleti helyre az összevont gasztroenterológiai osztály kerül majd az I. Belgyógyászat vezetésével megbízott Solt István irányítása alatt 33 ággyal. A főigazgató elmondta: azért nem vonták be a szakszervezeteket a döntés-előkészítési munkákba, mert jogtanácsosi vélemény szerint az átalakítás nem sértett dolgozói érdekeket, nem járt létszámleépítéssel: belső átszervezésnek tekinthető.

Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint nemcsak a dolgozói érdekeket kell figyelembe venni egy ilyen jellegű átszervezésnél. A többlet munkáltatói terhet okozó költöztetésről nem tájékoztatták sem a tulajdonost, sem a Közalkalmazotti Tanácsot, ez pedig jogsértővé teszi a kórházvezetés döntését, annak végrehajtását. Az akcióra nincs képviselő-testületi döntés, figyelmen kívül hagyták a szakmai és érdekvédelmi véleményeket is. Cser Ágnes elfogadhatatlannak tartja, hogy az átszervezéssel kapcsolatos döntés elfogult legyen. A kórház működési szabályzatának megváltoztatására az igazgatóságon kívül csak a megyei közgyűlés egészségügyi és szociális bizottságának van lehetősége - vélte a szakszervezeti elnök, volt OEP-főigazgató -, ennek elnöke azonban az a fideszes Kovács Attila, aki a megyei kórház orvosigazgatójának helyettese.

A székesfehérvári megyei kórház átalakítási stratégiájában a szakmai érvek mellett komoly területszerzési háború folyik. A belső harcok főszereplői: Csingár Antal orvosigazgató, Simon Kornél, a kardiológiai osztály felfüggesztett vezetője és bizonyos szempontból Gógl Árpád egészségügyi miniszter.

A kórházban Csingár Antal volt székesfehérvári MDF-es elnök, orvosigazgatói pozíciója mellett a sürgősségi betegellátási osztály vezető főorvosa, illetve a központi anaesthesiológiai intenzív terápiás osztály vezetője. E három megbízással totális ellenőrzés érhető el a kórházban, mivel az intézmény két legfontosabb elemét, a sürgősségi betegellátást - azaz az összes beérkező beteg irányítását -, valamint a sebészetet is irányítás alatt lehet tartani: igény szerinti fontossági sorrendet lehet felállítani a különböző kézben lévő osztályok között. Kollégái és a szakszervezet szerint a kórházi gyakorlatban példa nélküli az ilyen mértékű hatalomkoncentráció. Többen attól tartanak, a mostani átszervezéssel az orvosigazgató előbb-utóbb megszerezheti magának az egyik belgyógyászati osztályt is.

Csingár Antal - akit eredetileg Siófokról hoztak Fehérvárra a sürgősségi ellátás megszervezésére - és Simon Kornél professzor - akit Gógl Árpád Pécsről hívott a megyei intézménybe - többéves ellenségeskedése is kiütközik a kórház átszervezése körüli botrányban. A szakmai körökben nagy elismerésnek örvendő Simon professzor kardiológiai osztályát kiemelten kezelték a megyei intézményben. A részleg ágykihasználtsága optimális volt, míg más osztályokon előfordult, hogy a betegek a folyosón aludtak - tudta meg a Népszava kórházi ápolóktól.

Az orvosigazgató Csingár Antal körülbelül fél éve egyértelmű kijelentésekkel adta tudtára kollégáinak, hogy a kardiológiai osztályt eltünteti, "helyét felszántja és behinti sóval" - erősítették meg a Népszava értesüléseit egymástól független kórházi források. Az orvosigazgatót egy hete hiába próbáljuk elérni, megkeresésünkre nem reagál. Tény mindenesetre, hogy tíz napja a székesfehérvári kórház kilencedik emeleti bejárata előtt egy kilogramm sót helyezett el valaki, ami máig ott található.

Fertő László, a Fejér megyei közgyűlés fideszes elnöke szerint az átszervezés teljesen jogos, az ez ellen tiltakozó orvosok, ápolók csak a jól jövedelmező hálapénzek miatt ragaszkodnak foggal-körömmel az eddigi állapot fenntartásához. A politikus elmondta: a megyei közgyűlés rendkívüli ülésen vitatja meg a kórház átszervezését akár már a hét második felében. Fertő elmondta, nem tartottak volna igényt a tájékoztatásra, mivel a belső átalakítás olyan kis mértékű, hogy abban a tulajdonos nem kívánt részt venni. Fertő László jónak tartja a menedzsmentet, amelynek eddigi munkája fejlődési pályára állította a megyei intézményt. A közgyűlés elnöke hozzátette: a múlt heti szociális bizottsági ülésen Csingár Antal orvosigazgató a kórház vezetésének távozását helyezte kilátásba, amennyiben a tulajdonosok politikai nyomást gyakorolnának az átalakítások mellett döntő menedzsmentre.

Érdekeltség köti a Fejér megyei intézményhez Gógl Árpád egészségügyi minisztert, aki jelenleg is az I. Számú Belgyógyászat vezető főorvosa - az ilyenkor szokványos módon -, most fizetés nélküli szabadságon. Miniszteri megbízatása idején osztályát Solt István igazgatja, aki a gasztroenterológiai részleg vezetőjeként most beköltözik a kardiológia 34 ágyas helyére. Ugyancsak több, egymástól független kórházi forrás úgy tudja, eredetileg az I. Számú Belgyógyászathoz - és Gógl Árpádhoz - tartozó nyolcadik emeleti hematológiát akarták a C épületbe áttenni. Erről 1999. november 22-i dátummal írásos rendelet is született. A tervet azonban közel másfél hónappal ezelőtt valamiért megváltoztatták, a kilencedik emeleti kardiológiát ítélve áttelepítésre. A hematológia a helyén marad.

Múlt heti székesfehérvári orvoskamarai látogatásának alkalmával Gógl Árpád egy hozzászólásra reagálva az átszervezéssel kapcsolatban megjegyezte: "Egyébként a betegérdek mögé bújni nem egészen tisztességes dolog." Megkeresésünkre az egészségügyi miniszter nem kívánt nyilatkozni a fehérvári kórházügyről.

A szakszervezethez hasonlóan a döntés-előkészítésből szintén kihagyott Kardiológiai Szakmai Kollégium tegnapi rendkívüli ülésén foglalkozott a fehérvári kórházüggyel. Lozsádi Károly professzor, a kollégium elnöke, a Kardiológiai Intézet főigazgatója lapunknak elmondta:
állásfoglalásukban egyértelművé tették, hogy a koronária őrző a kardiológiai osztály szerves része, ilyen részleg áttelepítését a szakma korábbi javaslatai is elutasították. A 21 fős grémium bizottságot állított fel a helyszínen történő vizsgálatok elvégzésére, amihez tegnap levélben kérték a kórház főigazgatójának engedélyét.

(Népszava)