Júniustól várható a patikaszerek áremelése<br/>

Vágólapra másolva!
Ha a kormány még e hónapban elfogadja az egészségügyi tárca gyógyszeráremelésre vonatkozó javaslatát, akkor az ártárgyalások már áprilisban megkezdődhetnek. Ha az áralkun megegyeznek a kormány képviselői és a gyógyszergyártók, már júniustól többet fizethetünk a patikaszerekért.
Vágólapra másolva!

Az idén 135 milliárd forint költhető gyógyszertámogatásra - áll az Egészségügyi Minisztérium rendeletében, amelyet a pénzügyminisztériumi "mustra" után azonnal kormány elé visz a tárca. A rendelet ahhoz szükséges, hogy a kormány képviselői és a gyógyszergyártók egy közel egy hónapig tartó áralkun megegyezhessenek egymással, hány medicina milyen mértékű tb-támogatásban részesül idén s hogy ezen patikaszerek ára hány
forinttal emelkedhet idén. Mivel a keret meglehetősen szűkös - kevesebb, mint a tavaly e célra fordított összeg -, várhatóan szigorúbb szempontok szerint döntenek majd a gyógyszerek tb-támogatásának odaítélésekor, mint eddig.

A rendelet egyik legfontosabb eleme, hogy ki kell terjeszteni a fix összegű támogatás mértékét. Ez azt jelenti, hogy több olyan támogatott gyógyszer is lesz a patikák polcán, amelyek azonos betegséget gyógyítanak, árukhoz azonban kizárólag fix összegű támogatást nyújt majd a biztosító. Így valószínű, hogy az összes - például - vérnyomáscsökkentőt azonos összeggel támogatják majd, azok árától függetlenül. Ennek köszönhetően az 1500 és a 3000 forintos készítményhez is ugyanazt az összeget adja majd a társadalombiztosítás. A különbözetet a betegnek kell megfizetni, ami a drágább készítménynél több, az olcsóbbnál pedig kisebb összegre rúg majd.

Lapunk úgy tudja, hogy idén nem változnak a támogatási kulcsok, de a legmagasabb, 90 és 100 százalékos támogatást csak a legalacsonyabb - napi terápiás - költségű termék élvezheti.

A rendelet megalkotói szeretnék, ha a bizottság több generikus gyógyszert fogadna be. Ezek a készítmények a lejárt szabadalmú, ám azonos hatékonyságú medicinák. Amikor ugyanis egy gyógyszer szabadalmi oltalma lejár, azt bármely gyártó szabadon lemásolhatja. Ezek a másolt készítmények - a szakemberek szerint – általában tökéletes másai az eredetinek, ám sokkal olcsóbbak. (Ebben természetesen véleménykülönbségek vannak a nemzetközi és a hazai gyártók, vagyis a többnyire új, illetve inkább a másolt készítmények forgalmazói között.)

Úgy tudjuk, hogy a rendelet átlagosan maximum 6 százalékos lakossági tehernövekedést tűz ki célul. Ezt úgy kívánják elérni, hogy bizonyos termékek többel, míg más patikaszerek 6 százaléknál kisebb mértékben emelkednének. A rendelet értelmében a "gyógyszeráralku" után egy hónappal lépnének életbe az új medicinaárak. Ez az időpont várhatóan júniusban lesz, így ekkortól kell majd a betegeknek mélyebben a zsebükbe nyúlni, ha kiváltják a patikákban gyógyszereiket.

Információink szerint a kormány még e hónapban elfogadja a javaslatot, így az ártárgyalások várhatóan már áprilisban megkezdődnek. Az "ártárgyalóasztalnál" - a rendelettervezet szerint - a Pénzügy-, és az Egészségügyi Minisztérium képviselői, illetve az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szakemberei foglalnak helyet. Az idei áralkunak két új szereplője is lesz, helyet kap a bizottságban a Gazdasági, továbbá a Szociális és Családügyi Minisztérium egy-egy képviselője. A várhatóan hét főből álló testület dönti majd el, hogy mekkora összeggel emelkednek idén a jelenleg is tb-támogatott patikaszerek, illetve hogy továbbra is azok maradnak-e. A testület döntésétől függ továbbá, hogy a várólistán lévő mintegy 400 gyógyszert befogadja-e a társadalombiztosítás. Ez a tb-támogatásra váró medicinák klinikai teszteredményeitől függ. A testület tagjainak titoktartási kötelezettsége lesz, az ártárgyaláson szerzett információkat üzleti titokként kell kezelniük. A szakértők javaslata alapján az egészségügyi miniszter mond majd végül igent a gyógyszerek tb-támogatásának alapját képező árára, a támogatás mértékére és a támogatási összegre.

Információink szerint a korábbi gyakorlattal ellentétesen idén először nem kapnak meghívást az ártárgyalásokra a különböző szakmai szervezetek képviselői. Eddig a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Gyógyszerészkamara, a Gyógyszerkereskedők Szövetsége és a különböző betegszervezetek képviselői részt vehettek az ártárgyalásokon, noha szavazati joggal nem, de tanácskozási joggal rendelkeztek.

(Népszava)