Elérte a Tisza magyarországi szakaszát az újabb romániai szennyezés<br/>

Vágólapra másolva!
Elérte a Tisza magyarországi szakaszát az a szennyező hullám, amely pénteken és szombaton a romániai Borsabányánál került a mellékfolyókba. A szennyezett vízminták laboratóriumi elemzése várhatóan még kedden befejeződik, s akkor válik ismertté, hogy milyen összetételű káros anyag került újra a Tiszába.
Vágólapra másolva!

Hétfő hajnalban újabb gátszakadás történt a borsabányai bányaüzem nováci derítőjénél. Az újabb balesetről a bányaüzem vezetése nem tájékoztatta az illetékes helyi és központi hatóságokat.

Az elmúlt napokban megindult hóolvadás és a kiadós esők miatt a nováci tárolóban annyi víz gyűlt össze, amennyit az üzemben lévő pumpák már nem voltak képesek kiszivattyúzni. A víz átcsapott a gát koronáján, és újabb - mintegy öt méter hosszú, két méter mély - rést ütött a gáton. Ezen a résen másodpercenként 40-50 liter víz távozik.

A román vízügyi, erdészeti és környezetvédelmi minisztérium közleménye szerint a Tiszán, Máramarosszigetnél végzett legutóbbi mérések azt mutatják, hogy a vízben lévő ólomsűrűség 2,7-szer nagyobb az európai szabványok által engedélyezettnél. A közlemény elismerte, hogy a március 10-i baleset után tett rendkívüli intézkedésekkel nem sikerült biztonságossá tenni a sérült gátat, így a szabadba jutott és akkor a parton maradt meddőt mossa most a hóolvadás és az eső a folyókba.

A Tisza tiszabecsi határszelvényében kedden hajnalban 4 órakor észlelték a sötétszürke színű csóva megjelenését a szakemberek. Ezen a szakaszon másodfokú vízminőség-védelmi készültség volt érvényben.

(MTI)

Ajánló:

Képes összefoglaló a folyót ért szennyezésekről.