Nincs egyetértés a kormány tagjai között a haderőreformmal kapcsolatban<br/>

Vágólapra másolva!
A kormány tagjai között sincs egyetértés a kötelező sorkatonai szolgálat fenntartását illetően. A kérdés korábban már megosztotta a parlamenti pártokat. Ráadásul nemrég kiderült, még a miniszterelnök és a Fidesz-frakció sem ért mindenben egyet a sorkatonai szolgálattal kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Nincs egyetértés a kormányon belül a kötelező sorkatonai szolgálat fenntartását illetően - közölte Orbán Viktor miniszterelnök.

Orbán szerint van idő a nézetkülönbségek feloldására, abban ugyanis egységes a kormány, hogy az elkövetkező nyolc évben csökkenteni kell a sorozott és növelni a hivatásos állomány arányát a honvédségen belül.

A haderőreform kérdése nem csak a kormányt osztotta meg: az ellenzék is bírálta a kormánypárti elképzeléseket. Az SZDSZ aláírásgyűjtésbe is kezdett, aminek eredményeként a parlamentnek tárgyalnia kell a sorkatonaság eltörléséről szóló szabad demokrata indítványt.

Emellett - a Magyar Hírlap korábbi értesülései szerint - Orbán Viktor és a Fidesz-frakció között is véleménykülönbség alakult ki a kérdésben.

Simicskó István fideszes képviselő javaslata szerint a honvédség fokozatosan, az ország teherbíró képességét figyelembe véve hivatásos haderővé válna. A kormánynak pedig egy hatástanulmány kellene készítenie az átalakításról, különösen annak költségeiről.

Halász János, a Fidesz-MPP frakciószóvivője korábban megerősítette, hogy a Simicskó-javaslat élvezi a képviselőcsoport támogatását.

A kormány és a kisgazda képviselők nagy része viszont ellenzi a javaslatot. Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Honvédség értékelő és feladatszabó vezetői értekezletén, március 27-én a sorkatonai szolgálat időtartamának csökkentéséről szólva azt mondta: "aki nem politikai kampányokat folytat, hanem higgadtan és nyugodtan oszt, szoroz, számol, és végiggondolja a következményeket, az jól tudja, Magyarország ma nincs abban a helyzetben, hogy egyik napról a másikra lemondjon a sorkatonai szolgálat intézményéről. Csak egy fokozatos átmenet vezethet eredményre, de ezen az úton valóban el is kell indulni" - mondta Orbán.

Magyar Bálint, az SZDSZ elnöke szerint a haderőreform felemás végrehajtását duplán kellene megfizetni. Az önkéntes, hivatásos hadseregre történő átállás költségeinek bele kell férnie a honvédelmi kiadásokba, amelyek 2004-ig az idei 190 milliárd forintról 288 milliárd forintra nőnek.

(MTI)