Vihart kavart a tisztek múltjáról készült felmérés<br/>

Vágólapra másolva!
A Honvédelmi Minisztérium szóvivője a Népszava írása után elismerte, hogy felmérés készül az 1990 előtt politikai beosztásban lévő tisztekről az "esetleges diszkrimináció megakadályozása" érdekében. A Honvédszakszervezet elnöke szerint ez sérti az adatvédelmi törvényt.
Vágólapra másolva!

A Honvédelmi Minisztérium szóvivője az MTI-nek adott tegnapi nyilatkozatában nem cáfolta a Népszava értesülését arról, hogy a Magyar Honvédség parancsnoka valamennyi katonai alakulattól bekérte azoknak az aktív katonáknak a nevét, akik 1990 előtt politikai tisztként, illetve párttitkárként tevékenykedtek. Erdélyi Lajos dandártábornok ennek ellenére hangulatkeltőnek minősítette írásunkat, amelyben szerinte valótlan állítások vannak. "Ugyanis az újság által listának nevezett anyag nem az ott feltételezett szempontból készült" - jelentette ki.

A Népszava "feltételezésével" szemben Erdélyi szerint azért készült felmérés, mert a honvédelmi miniszter az elmúlt időszakban több, egymásnak ellentmondó információt kapott az 1990 előtt politikai beosztásban dolgozó tisztekkel kapcsolatban. Volt, amelyik állította: megfelelő végzettség nélkül látják el beosztásukat, ennek ellenére előnyt élveznek a haderő-átalakítás során. Volt viszont, aki azt tudatta a miniszterrel, hogy ezek a tisztek megfelelő képzettségük ellenére is hátrányba kerülnek. "Mindezek pontos megismerésére és az esetleges diszkrimináció megakadályozására készül a felmérés" - érvelt a szóvivő.

Majd a haderő-átalakítással járó jelentős létszámcsökkentésre utalva közölte: "E mozgások megtervezéséhez, a haderőből kikerülők pontos meghatározásához különböző statisztikák és névjegyzékek készülnek, amelyek tartalmazzák a katonai karrierrel, az iskolai végzettséggel, a viselt rendfokozattal kapcsolatos információkat is."

Ezeknek természetesen része lehet, ha az illető politikai jellegű beosztást töltött be a Magyar Néphadseregben" - hangsúlyozta a szóvivő.

Juhász Ferenc, a parlament honvédelmi bizottságának szocialista elnöke szerint Erdélyi magyarázatából kiderül, hogy a hír igaz. Számára nem az a kérdés, hogy lista, felmérés vagy anyag készült-e, hanem az, hogy ilyen szempontból akar rostálni a vezetés. Juhász szerint ez tíz évvel a rendszerváltozás után felháborító. De ha ezt tervezik, reméli, a minisztérium vezetőivel kezdik a szelektálást. Éppen ezért az ügyről tájékoztatást kér a pénteki hatpárti tárgyaláson Homoki János honvédelmi politikai államtitkártól.

A szocialista politikusnak meggyőződése egyébként, hogy nem Fodor vezérezredes magánakciójáról van szó. Az MH parancsnokát politikailag kizárólag Szabó János miniszter irányíthatja, szerinte ez történhetett ebben az esetben is. Mécs Imre (SZDSZ) szerint a miniszternek ezt az akciót le kell állítania, mert csak a szakmai rátermettség lehet a mérvadó.

Keleti György, a Horn-kormány honvédelmi minisztere lapunknak azt mondta, furcsállja, hogy Szabó János komolyan vesz olyan híreket, amelyek szerint 1990 előtt politikai beosztásban dolgozók közül most többen megfelelő képzettség nélkül látják el beosztásukat. Keleti szerint ez képtelenség. Für Lajos honvédelmi miniszter idejében a tovább szolgáló politikai tiszteket eredeti képzettségüknek megfelelő beosztásba helyezték. Így képzettség nélkül senki nem tölthet be katonai beosztást. A szocialista politikus érthetetlennek tartja, hogy tíz évvel a rendszerváltozás után a honvédelmi miniszter miért foglalkozik a katonák politikai előéletével. Ahhoz ugyanis semmi köze.

Hasonló a véleménye a Honvédszakszervezet alelnökének is. Heiling Ottó elmondta, az egykori pártfunkció alapján történő válogatást az érdekvédők nem tudják elfogadni. "Azt kell nézni, hogy a katonák felesküdtek a Magyar Köztársaság alkotmányára. A hozzánk is eljutott jelzések fokozzák az állományban azt a félelmet, amit a gyorsított eljárással végrehajtandó, jelentős létszámleépítés keltett". Majd közölte, az érdekvédők mai elnökségi ülésükön állást foglalnak a felmérésnek nevezett listáról. A szakszervezet elnöke, Farkas László szerint ha lista létezik, az sérti a szolgálati törvényt és az adatvédelmi törvényt is.

(Népszava)