A miniszterelnök elrendelte a veszélyhelyzetet a Tisza völgyében<br/>

Vágólapra másolva!
A miniszterelnök a szombat esti rendkívüli kormányülésen aláírta azt a rendeletet, amely kihirdeti a veszélyhelyzetet a Tisza völgyében. A rendelet értelmében Katona Kálmán vízügyi miniszter látja el az árvízvédelmi biztos feladatát.
Vágólapra másolva!

Katona Kálmán szombat este, az Országos Vízügyi Főigazgatóság budapesti épületében tartott sajtótájékoztatóján közölte: a védekezés szükséges és igazolható költségeit a kormány biztosítja. Arról, hogy ez pontosan milyen formában történik, a kormányfő, Pintér Sándor belügyminiszter, Varga Mihály, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára és Naszvadi György, a PM közigazgatási államtitkára állapodik meg szombat éjjel.

- A védekezési munkálatok előre becsült költségigénye 10,5 milliárd forint - mondta a szaktárca vezetője. A miniszterelnök szombat este értesítette a köztársasági elnököt és az ellenzéki pártokat a kormány döntéséről.

A védekezés műszaki tervéről szóló, nemrég elkészült gyorsfelmérés szerint összesen 2 ezer 780 kilométer hosszú töltésen kell védekezni, ebből 332 kilométernyi szakaszon kell megemelni a gátakat, addigra, mire az ár odaérkezik. Becslések szerint összesen 16 ezer 600 ember kell ahhoz, hogy a védekezési munkálatokat el tudják végezni.

A veszélyhelyzet elhárításába bevonható a Magyar Honvédség, a határőrség és a rendvédelmi szervek. A szombat este 10 órakor érvénybe lépett kormányrendelet szerint az átcsoportosított összegekből a védekezésben résztvevő vízügyi szervezetek részére a szaktárca vezetője átutalhatja a védekezéshez elengedhetetlenül szükséges pénzt.

A rendelet részletesen felsorolja, hogy folyók - a Tisza, a Lónyay főcsatorna, a Szamos, a Kraszna, a Bodrog, a Sajó, a Fekete-, Fehér- és Kettős-Körös, a Hortobágy-Berettyó - mely szakaszaira rendeltek el rendkívüli készültséget.

A kormányrendelet melléklete részletesen felsorolja azokat a hatáskörrel kapcsolatos rendelkezéseket is, amelyeket a polgármesterek és a megyei közgyűlések elnökei gyakorolnak. A halaszthatatlan feladatok miatt a közszolgálati műsorszórás útján is kihirdetik a vészhelyzetet, illetve az a Magyar Közlönyben is megjelenik.

(MTI)

Korábban:

(2000. április 8.)