A politikusoknak a plakátragasztásról vannak a legizgalmasabb emlékeik

Vágólapra másolva!
Az [origo] megkereste az 1990-ben parlamentbe kerülő pártok vezető személyiségeit, hogy az országgyűlési választásokkal kapcsolatos élményeikről faggassa őket. Kiderült: az akkori képviselőjelöltek legszívesebben a kampányidőszakra emlékeznek, a választás éjszakájáról azonban még az egy párthoz tartozók is eltérően meséltek.
Vágólapra másolva!

Ugrin Emese, a Kereszténydemokrata Néppárt akkori főtitkára
"A kampánygyűlések sokszor úgy zajlottak, hogy elmondtam, hogy ki vagyok és mit akarok, aztán az emberek elkezdtek hozzászólni, s a hozzászólásoknak körülbelül annyi közük volt a bevezetőhöz, mint a történelemnek a matematikához."

Hasznos Miklós, a Kereszténydemokrata Néppárt választási irodájának akkori vezetője

Keresztes Sándor, a Kereszténydemokrata Néppárt akkori elnöke
"Semmi anyagi bázisunk nem volt. Amikor újjáalakult a régi párt, még párthelyiségünk sem volt, az én lakcímemet adtuk meg a pártba jelentkezőknek, ide jöttek a felvételi kérelmek."

Prepeliczay István, a Független Kisgazdapárt akkori országos főtitkára
"Amit kaptunk, annál azért többre számítottam, de nem hittem, hogy megnyerjük a választásokat. Arra emlékszem, hogy hullafáradt voltam, úgyhogy kiballagtam a Déli pályaudvarra és az első vonattal hazamentem Érdre."


Kávássy Sándor, a kisgazdapárt akkori politikai bizottságának tagja
"Nagyon lelkesen készültem a kampányra, az ereimben pezsgett a vér, éreztem, hogy egy új világ jön, s így az eredmény csalódást jelentett."

Magyar Bálint, az SZDSZ akkori ügyvivője és kampányfőnöke
"Nagy öröm volt, hogy vannak választások. De a tagság vereségként élte meg az eredményeket. Én az egyéni körzetemet megnyertem, s ez nagyon fontos volt számomra: nagy dicsőség volt, hogy a zuglói polgárok rám szavaztak. Ez egyfajta személyes elégtétel volt, túl azon, hogy a párt nem nyerte meg a választásokat."

Pető Iván, az SZDSZ akkori ügyvivője
"A választás éjszakáján volt ünneplés a székházban, jókedvű és felszabadult, mert azért nem volt az egy rossz eredmény. Kicsit olyan volt, mint egy egyetemi vizsga, amire nagyon készül az ember, s aztán nem ötöst, hanem négyest kap: nincs nagyon összetörve az ember, de a fáradtság dominál."

Demszky Gábor, az SZDSZ akkori ügyvivője
"Nagyon boldog voltam, hogy egyéniben nyertem. Ugyanakkor nagyon nehezen találtam a helyem, hiszen lényegét tekintve ez volt az első rendes munkahelyem. Hirtelen sokkal kötöttebbé vált az életem. Olyan volt, mintha bevonultam volna katonának, mintha egy szabadcsapat tagjából egyszerre uniformist hordó katonává váltam volna."


Haraszti Miklós, az SZDSZ akkori ügyvivője

Horváth Balázs, az MDF elnökségének akkori tagja
"A két forduló között barkabontogató, húsvéti hangulat uralkodott a pártban. A második fordulót viszont már karosszékből nézhettem végig, akkora előnnyel nyertem."

Beke Kata, az MDF országos választmányának akkori tagja
"Egyetlenegyszer győztek meg, hogy egy ABC előtt minden második SZDSZ plakátot átragasszam, mert plakátjaik már beterítettek minden felületet. Ekkor egy fehér Skoda állt meg mellettünk, kiderült hogy SZDSZ-esek ültek benne. Igazi in flagranti helyzet volt, első eset, és rögtön lebukom."

Kónya Imre, a Független Jogászfórum elnöke, az MDF országos választmányának akkori tagja
"Amikor elvállaltam a képviselői jelöltségemet, azt se tudtam, hogy mi az a frakció, frakcióvezetőségre sem gondoltam tehát. Az MSZMP időszak negatív árnyat vetett mindenféle tisztségre. A pártelnök, főtitkár, és a miniszter szavak nyomasztóan hatottak, már kiejtésükkor is nagy fekete autó jelent meg előttem. Meg se fordult a fejemben, hogy miniszter leszek. Úgy gondoltuk, hogy egy teljesen más világ fog következni."

Fodor Gábor, a Fidesz egyik alapítója, akkori képviselőjelöltje
"Mindannyiunkban benne volt a félsz, hogy esetleg nem jutunk be a parlamentbe, úgyhogy amikor kiderült, hogy megnyugtatóan 5% fölé kerültünk, hatalmas ünneplés kezdődött: ováció, pezsgőzés... Annak persze nem örültem, hogy egyéniben nem kerültem be"


Deutsch Tamás, a Fidesz egyik alapítója, képviselőjelöltje

Sasvári Szilárd, a Fidesz egyik alapítója, képviselöltje
"Akkoriban statisztaként is dolgoztam, és délután a színházba menet, a 7-es buszon zötykölődve gondoltam bele először igazán: "lehet hogy képviselő vagyok?"

Vitányi Iván, az MSZP elnökségének akkori tagja
"A választásról szóló aznap éjjeli TV műsorban telefonösszeköttetéssel Kis Jánossal közös interjút adtunk. A riporter megkérdezte, hogy együtt fogunk-e működni, kötünk-e szövetséget ellenzékiként az új Országgyűlésben. Én ekkor azt mondtam, kezemet nyújtom az SZDSZ felé, de ezt Kis János nagyon határozottan visszautasította. Ennek a beszélgetésnek köszönhetem életem legnagyobb politikai sikerét."

Horn Gyula, az MSZP társelnöke
"Álmatlan éjszakám volt. Este a televíziós közvetítésből kiderült, hogy az első demokratikus választáson súlyos vereséget szenvedtünk. Feleségemnek csak annyit mondtam, hogy lefekszem, nincs értelme tovább hallgatni a választási híreket. (Y) Megpróbáltam túltenni magam a fájdalmas érzésen, de hiába. Csak hánykolódtam, mert nem tudtam szabadulni a kínzó gondolatoktól."

Szűrös Mátyás, akkori ideiglenes köztársasági elnök
"Egyedüliként jutottam egyéni mandátumhoz '90-ben a szocialista pártból. Otthon vártam 8-án az eredményeket, amikor felhívtak a pártközpontból, és gratuláltak győzelmemhez. Rögtön utána a sajtó képviselői is megkerestek. Elégtétel volt számomra ez az eredmény, jóleső érzés volt hogy a szülőföldem értékeli munkámat."

Kajdi József, az MSZMP delegáltja a Nemzeti Kerekasztal tárgyalásokon
"Amikor például Orbán Viktor felállt, és azt mondta a Parlamentben, "hazudik a kormány", a TV nézők Antall mélységes felháborodását láthatták. Utána a folyósón mosolyogva közölte velem: "ez a dolga az ellenzéknek. Viktor éles volt, de egy fiatalembernek ez a dolga."