Válaszok - Választóknak<br/>

Vágólapra másolva!
A Népszava az 1990-es országgyűlési választások előtt Válaszok - Választóknak címmel állandó rovatot indított. A választásokkal összefüggő olvasói kérdésékre Mácsay József, a Belügyminisztérium választási irodájának munkatársa válaszolt. Az [origo] a kérdésekből válogatott.
Vágólapra másolva!

Kelthetnek-e zavart a már "leszavazott" polgárok a szavazóhelységben. Elejét veszik-e ennek?

Kényszeríthetik-e a polgárt arra, hogy ne menjne be a szavazófülkébe, hanem "kint", a bizottság szeme láttára szavazzon?

Ebédszünetre bezárhatják-e a szavazóhelységet?

A pártdiktatúra évtizedeiben riasztóvá váltak a volt MSZMP-székházak. A Duna-parti - Jászai Mari téri - székház körül sokan még most is látni vélik a megfélemlítő kormányőröket, holott már rég nem őrzik a volt pártközpontot. Mi van akkor, ha ilyen rossz emlékű épületben rendezik a szavazást?

Riasztóak lehetnek azok az emberek is, akik az 1985-ös választáson a pártállam jelöltjeinek megválasztásakor közreműködtek. Kicserélik-e ezeket, azaz működhetnek-e ilyen személyek a szavazóhelyiségben?

A Tengizben dolgozók hogyan szavazhatnak?

Mielőtt a polgár megkapja a két szavazólapot, belép a szavazóhelységbe. Érdemes-e belépnie, ha közben elveszítette a kopogtatócéduláját?

Milyen retorzióknk van kitéve, aki nem megy el választani, s nem helyezi el a pluszjelet a két szavazólapon egy egyéni jelölt neve, illetve egy párt neve mellett?

Ha rokonszenves a párt, de a területi listáján ellenszenves nevek is olvashatóak, ez utóbbiak kihúzhatóak-e a lajstromból?

Ha egy polgár megfélemlítés, vagy manipuláció hatására odaadta valakinek az ajánlási szelvényét, de ezt megbánta, s ma már másra kíván szavazni, megteheti-e ezt?