Pártokon belül is vitáznak az abortusz szabályozásáról<br/>

Vágólapra másolva!
A héten folytatódik az abortuszt szabályozó magzatvédelmi törvény módosításának vitája a parlamentben. Két önálló indítvány már elkészült a kormány-előterjesztés módosításához, de további beadványok várhatók. Az MDF és a MIÉP továbbra is hevesen tiltakozik a kormány által támogatott változat ellen, az FKGP tagjainak is erkölcsi aggályai vannak, de még a két ellenzéki párt, az MSZP és az SZDSZ sorait is megosztja az abortusz lehetőségeinek szabályozása.
Vágólapra másolva!

A héten folytatódik a magzatvédelmi törvény módosításának parlamenti vitája. Az Alkotmánybíróság döntésének értelmében június 30-ával a jelenlegi jogszabály "súlyos válsághelyzetre" vonatkozó része, amit a taláros testület alkotmányellenesnek talált, megszűnik. Így, ha addig a képviselőknek nem sikerül egyezségre jutniuk, július elsejétől ezzel az indítékkal nem végezhető el a beavatkozás.

A kérdésről pedig nagyon megosztott az országgyűlés: még pártokon belül is komolyak az ellentétek. A két kisebb kormánypárt, az MDF és az FKGP elfogadhatatlannak tartja a Pusztai Erzsébet államtitkár által kidolgozott tervezetet. A MIÉP egyenesen "magzatgyilkosnak és népirtást legalizálónak" titulálta politikus asszony elképzeléseit. Az MSZP és az SZDSZ módosításokkal, de alapjaiban támogatja az előterjesztést. Azonban még a két ellenzéki párton belül sem teljes az egység: Mécs Imre szabad demokrata és Hegyi Gyula szocialista politikus például együtt készítettek önálló indítványt a kormányjavaslat módosításához.

Mécs Imre szerint a törvény logikáját meg kell fordítani. - Ki kell mondani, hogy az abortusz büntetendő, s ez alól csak a jogszabályban pontosan meghatározott feltételek jelentenek kivételt. A magzatelhajtás egy rossz szokás, amiről le kell szoktatni az embereket - állítja a politikus. indítványában javasolja, hogy a zárórendelkezések közé kerüljön be a nem kívánt terhességből mégis megszületett gyermekek támogatása. Egyházak és civil szervezetek bevonásával kell az örökbeadás és az elhelyezések lehetőségét megszervezni. Mécs úgy véli: jóllehet az egyház tiltakozik, felszólít, hogy katolikus ember ilyen tervezetet nem fogadhat el, a merev elutasítás semmire sem megoldás. Ő azonban mégis nemmel fog szavazni.

Ugyanakkor az SZDSZ Mécs javaslatával szemben még Pusztai Erzsébet elképzelésénél is liberálisabb tervezetet készített. A párt számára a kormány-előterjesztésben szereplő beavatkozás előtti kétszeri tanácsadás, illetve a 3 napos várakozási idő elfogadhatatlan és kifogásolják azt is, hogy a szolgálat munkatársának legyen joga, hogy engedélyezhesse a műtétet: ez ugyanis kizárólag a bajba jutott nő döntése lehet. Azt is javasolják, hogy ne kelljen fizetnie annak, akinek nincs önálló jövedelme, kivéve, amagzat apjával közös háztartásban él, s annak jövedelme eléri a minimálbér kétszeresét. Kezdeményezik kiegészítő nevelési ellátás bevezetését is azok számára, akik a gyermekek utáni adókedvezményt nem vagy csak részben tudják igénybe venni.

Az MDF napokon belül elkészíti önálló indítványát, ami alapjaiban más, mint a kormány-előterjesztés. Csáky András szerint ugyanis az a fórum politikusai számára teljesen elfogadhatatlan. A kisgazdák erkölcsileg utasítják el a Pusztai készítette tervezetet, de nem készítenek saját változatot, mert nem tudnák úgy jobbá tenni, ahogy szeretnék. A MIÉP-pel együtt megvárják, hogy a jelenlegin kívül képviselőtársaik olyan beadvánnyal is készülnek majd, amelyet támogatni tudnak.

(Népszava)

Korábban: