Egy spanyol bűnbanda nem létező ország útlevelét árulta <br/>

Vágólapra másolva!
Spanyolországban letartóztatták a 48 éves Francisco Trujillo Rizt, aki az általa kitalált Sealandi Hercegség nevében útleveleket adott ki és telkeket árusított befektetőknek az interneten keresztül. A csendőrség a külföldi rendőrségek segítségét kérte további hatvan gyanúsított kézre kerítéséhez.
Vágólapra másolva!

A letartóztatásra a képzeletbeli ország állítólagos madridi követségén került sor, amikor a magát "nagyságos régens" címmel megnevező csaló éppen egy orosz újság madridi tudósítójának adott interjút.

A csendőrség lefoglalta az épületben található komputereket és hamis iratokat, valamint az állítólagos követség két diplomata rendszámú gépkocsiját. A Sealandi Hercegség nevében cselekvő csoport interneten keresztül működött. Úgy írták le a hercegséget, mint "független mikroállamot", amely "valóságos üzleti paradicsom" 160 ezer lakóval, akik mindnyájan diplomataútlevéllel és mentelmi joggal rendelkeznek, és nem fizetnek adót.

A hercegségben - az internetes propaganda szerint - nem vihető végbe házkutatás, és "hatalmas üzleti lehetőségek állnak rendelkezésre" az ott befektetők számára. A nem létező ország kitalálói interneten keresztül árulták a hercegség útleveleit egymillió pezetáért, egyetemi diplomáit és telkeket, valamint irodákat adtak el az ott befektetni kívánóknak.

Az El País című spanyol lap szerint a Sealandi Hercegség valójában egy már nem működő olajfúrótorony az Északi-tengeren a brit partok közelében, Suffolk városától nem messze. A második világháború alatt a brit hadsereg London védelmére használta a német légierő támadásai ellen.

Az állítólagos hercegség "nagyságos régense" letartóztatása pillanatában azt állította, hogy az ország igenis létezik, de tagadta, hogy útleveleket adott volna el. Az áluralkodó ellen várhatóan csalás és okirat-hamisítás címén emelnek majd vádat.

A spanyol hatóságok tavaly novemberben figyeltek fel a furcsa bűnbandára, amikor egy csalásba keveredett személy sealandi útlevelére hivatkozva próbált diplomáciai mentességet kérni. A kitalált ország képviselői internetes honlapjukon azt állítják, hogy 1998 szeptembere óta 160 ezret adtak el az útlevélből.

A spanyol csendőrség szóvivőjének keddi közlése szerint elképzelhető, hogy a "platformhercegség" útlevelével menekült annak idején Andrew Cunanan, Gianni Versace olasz divatdiktátor gyilkosa is.

(MTI)

Ajánló: