Vágólapra másolva!
Jövőre ötszáz fővel több diák felvételét javasolja a Felsőoktatási Tudományos Tanács az egyetemek, főiskolák nappali tagozataira. Nőne a felsőfokú akkreditált szakképzés férőhelyeinek száma is, ám esti és levelező tagozatra ezerötszázzal kevesebben jelentkezhetnének.
Vágólapra másolva!

A Felsőoktatási Tudományos Tanács (FTT) elfogadta a 2001-es tanév beiskolázási létszámairól szóló állásfoglalását, amely várhatóan a jövő héten kerül a kormány elé - tájékoztatott Frenyó V. László, a testület elnöke. A létszámokról minden évben az FTT javaslata alapján dönt a kormány. A testület most azt javasolja, a kormány csak irányszámokról döntsön, amit a jelentkezések alapján lehessen módosítani.

Államilag finanszírozott nappali alapképzésre - ezerötszázzal több - összesen 47 500 fő felvételét javasolja a tudományos tanács. Ezen belül 31 500 lenne a főiskolai, 20 000 az egyetemi és 3500 az iskolarendszerű akkreditált felsőfokú szakképzés keretszáma. Utóbbi az ideinél 1000 fővel több jelentkezőnek tenné lehetővé a továbbtanulást a még mindig újdonságnak számító képzési formában. Az esti és levelező keretszámok ezzel szemben ezerötszázzal, hétezer-ötszázra csökkennének. A jelenlegi - Széchenyi professzori ösztöndíjjal számított - átlagos professzori fizetéseket javasolja alapul venni bérkoncepciójában az FTT. A testület tegnapi ülésén a professzorok számára 330 ezer forintos fizetésre tett javaslatot - tudtuk meg Kis Papp Lászlótól, az FTT gazdasági bizottságának tagjától. Ennek 80 százalékát kapnák az egyetemi docensek és a főiskolai tanárok, 60 százalékát az adjunktusok és a főiskolai docensek, 50 százalékát pedig a főiskolai adjunktusok és az egyetemi tanársegédek. Kis Papp elmondta: a tervezet mintegy 7-10 milliárd forintos pluszkiadást jelentene a költségvetésnek, amit a normatívába kellene beépíteni. Tájékoztatása szerint az Oktatási Minisztérium a hónap végéig ígérte, hogy megfontolja a javaslatot.

(Magyar Hirlap)

Ajánló: