Időközi országgyűlési választást tartanak Fehérgyarmaton és Székesfehérváron<br/>

Vágólapra másolva!
Időközi országgyűlési képviselőválasztást tartanak vasárnap a Fejér megyei 2-es számú és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 10-es számú fehérgyarmati választókerületben, amelyekben két képviselő -Gyuricza Béla (Fidesz) és Zilahi József (MDF) - halála miatt üresedett meg a parlamenti hely. A választás április 2-ai fordulója Fejér megyében érvénytelen, a keleti országrészben eredménytelen volt.
Vágólapra másolva!

A szavazók Fehérgyarmaton Lengyel Jánosra (FKGP - Fidesz MPP), Nemes Istvánra (MSZP - Agrárszövetség - MSZDP - Munkáspárt) és Sértő-Radics Istvánra (SZDSZ) voksolhatnak.

Székesfehérváron szintén három jelölt indul: a KDNP színeiben Kovács János tanár, muzeológus, újságíró, Mikó Péter ügyvéd, a koalíciós pártok jelöltje, valamint Molnár Albert szocialista párti közgazdász, vezérigazgató.

A szavazóhelyiségek reggel 6 órától 19 óráig tartanak nyitva.

A jogszabályok szerint időközi választást egyéni választókerületben akkor kell tartani, ha a képviselői megbízatás megszűnt, illetve, ha a választás első és második fordulója is érvénytelen.
Egyéni választókerületben az első választási fordulóban az a jelölt lesz országgyűlési képviselő, aki megkapta az érvényes szavazatok több mint felét, feltéve, hogy a szavazáson a választókerület választópolgárainak több, mint a fele szavazott. A választók egy jelöltre voksolhatnak.

Ha az első választási fordulóban a választók több mint a fele nem szavazott, érvénytelen a választás. A második választási fordulóban mindazok a jelöltek indulhatnak, akik az első fordulóban. Ebben az esetben az a jelölt nyeri a választást, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta, feltéve, hogy a szavazáson a választók több mint egynegyede szavazott.

Ha az első választási fordulóban a részvétel meghaladta az 50 százalékot, de egy jelölt sem kapta meg az érvényes szavazatok több mint felét, akkor eredménytelen a választási forduló. Ebben az esetben a második választási fordulóban azok a jelöltek indulhatnak, akik az első fordulóban az érvényes szavazatoknak legalább a 15 százalékát megkapták.

Ha nincs legalább három ilyen jelölt, akkor az első fordulóban a legtöbb szavazatot elért három jelölt indulhat a második választási fordulóban. Ha a jelöltek közül valaki időközben visszalép, helyébe másik jelölt nem léphet.

Képviselő az a jelölt lesz, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapja, feltéve, hogy a szavazáson a választók több mint egynegyede szavazott.

(MTI)

Ajánló:

Az Országos Választási Iroda Vezetőjének intézkedése.

Korábban:

(2000. április 2.)