Buzgárok nehezítik az árvízi védekezést<br/>

Vágólapra másolva!
A tiszai árhullám jelenleg Tiszaderzs-Kisköre térségében tetőzik, alatta lassan árad. A védekezők megfeszített tempóban dolgoznak a növekvő vízszint és a fel-fel törő buzgárok - a gát belső oldalán jelentkező vízfeltörés - ellen. Folyamatosan nő azoknak a falvaknak a száma is, ahonnan a lakosokat ideiglenesen ki kell telepíteni. Eközben összefogott az ország, így gyarapodik az adományok és a gáton dolgozók száma is.
Vágólapra másolva!

Kritikus a helyzet a Tiszaug és Tiszakécske közötti összekötő fővédgátnál. A gát ezen a szakaszon homokra épült, és csak e homokréteg felett van a vízzáró réteg. Emiatt a gyors sodrású folyó az elmúlt napokban kimosta a töltés aljából a homokot. Egyes hírek szerint fel kell készülni a legrosszabbra, arra, hogy a víz kitör a gátak közül.

Az emelkedés üteme Szolnokig naponta maximum 6 centiméter, Martfűtől Csongrádig 12 centiméter. Az árhullám tetőpontja kedden éri el Szolnok térségét, a tetőzés értéke 1036 centiméter közelében lesz. Az eddigi maximum 974 centiméter volt, ezt 1999. március 21-én mérték.

A Közép-Tisza vidékén az utóbbi 24 órában a Tisza vízgyűjtőjére nem hullott csapadék, viszont a meleg hatására folytató hóolvadás lassú vízszintemelkedést idézett elő a Tisza felső szakaszán. A Hármas-Körös alsó szakaszán a Tisza áradási üteme alakítja a vízszinteket, a felső szakaszon a vízállás gyakorlatilag változatlan.

A Zagyva felső szakaszán lassú az apadás, az alsó szakaszon viszont a Tisza visszaduzzasztó hatása miatt rendkívül magas a vízállás. A töltések mentén a fakadóvízzel borított terület hossza 290 kilométer, területe 2183 hektár. Csurgást 549 helyen, buzgárt 49 helyen észleltek; szivárgó víz 90 kilométer hosszan jelent meg, ami kétszerese a vasárnapinak.

A Tisza vízállása Szolnoknál hétfőn délelőtt 9 órakor 1032 centiméter volt, még 5-6 centiméter további emelkedés várható, de mindenképpen biztató, hogy az alsó folyáson a Körösök és a Maros vize apad, ezért felgyorsulhat az árvíz levonulása.

Hétfőre virradóra Szolnokon Tiszaligetnél buzgárt kellett elrekeszteni, illetve, mert a gátátázások miatt néhány helyen megsüllyedt a nyúlgát, a magasításokat kell folytatni. A Tisza városi oldalán erősek a töltések, nem valószínűsíthető a víz rohamos betörése, csak újabb fakadó vizekkel, szivárgó vizekkel kell számolni. A Tisza-parti sétányon a vízügyi igazgatóság hétfőn újabb ellennyomó medencéket és gátat épít homokból a jelenlegi mögé, erre azért van szükség, hogy a nagy nyomással jelentkező szivárgó vizek ne szaggassák fel a sétány díszburkolatát.

A Tiszán és a Lónyay-főcsatornán folytatódik az apadás, igaz, óránként csak 1 centiméterrel csökken a vízszint. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében már nem fenyeget közvetlenül az árvíz. A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság védelmi osztaga ezért most viszonozza a Tisza árvíz sújtotta szakaszain az eddigi segítséget, s az egység hétfőn teljes felszerelésével útnak indult Szolnok térségébe.

Nagykörűben hétfőn sikerült megakadályozni, hogy tovább csússzon a gát, amely vasárnap délben mozdult meg. Hétfőre virradó éjszaka 50-60 ezer homokzsákkal támasztották meg a Jász-Nagykun-Szolnok megyei faluban a tiszai gát közel 50 méteres szakaszát. Vasárnap délutánra egy kagyló alakban kiöblösödött buzgár okozott rendkívül nagy gondot a községben. Az alámosást az elmúlt napokban már körbekerítették homokzsákokkal, azonban a víz egyre makacsabbul áramlott a gát alatti házak közé. Délutánra azonban szinte megállt a település közelében a Tisza áradása. Az 1900 lakosú Nagykörűben ez idáig nem került sor kiköltöztetésekre, ám a polgármester szerint számítani kell arra, hogy néhány házat elönt a gátakon átszivárgó víz, s az épületeket végül el kell hagyniuk a bennük élőknek.

Két lakóházból mentették ki az ingóságokat hétfőn délelőtt Vezsenyben, mert a víz betört a házakba. A faluban mintegy száz lakást veszélyeztet a Tisza, és most már a harmadik védő nyúlgátvonalat alakítják ki a legveszélyeztetettebb szakaszokon. Eddig 160 ezer homokzsákot használtak fel a gát építéséhez, és csupán tízezer üres zsák van készletükben, de már megigényelték az utánpótlást. A polgármester utasította az oktatási intézmények dolgozóit, hogy ne tartsanak tavaszi szünidőt, mert csak így látta biztonságosnak a szülők nyugodt munkáját.

Az elmúlt 24 órában Tiszasüly lakosságának a fele engedelmeskedett a részleges kitelepítési határozatnak. Összesen 750 ember távozott önként a faluból, közülük 600-an regisztráltatták magukat a védelmi erőnél. Az elhagyott házakat a rendőrség éjjel-nappal őrzi. Az állatokat is elszállították a faluból. Eközben a környező tanyavilágban a gazdák szabadtartásra fogták az állatokat, az ólak, istállók kapuit kinyitották, hogy ha szükséges, akkor a jószágok el tudjanak menekülni az áradás elől.

Az árvízkárosultak megsegítésére a Magyar Posta Rt. százezer úgynevezett sárga csekket nyomattat, amelyeken díjmentesen lehet az adományokat befizetni. A csekkek néhány nap múlva már a postahivatalokban lesznek. A Magyar Posta Rt. adományként átutalja az árvízkárosultak javára azt az összeget is, amelyet az államkincstár fizet a postának a befizetések továbbításáért. Eközben valamennyi hivatalban folyamatosan árusítják a "Magyarország az árvízkárosultakért" elnevezésű 127 forintos feláras bélyeget. A bélyeg névértéke 27 forint, a 100 forintos felárat a posta az árvízkárosultak javára átutalja. A Magyar Posta Rt. a "fizikai lehetőségek végső határáig" valamennyi árvíz sújtotta településen biztosítja a postai szolgáltatásokat.

Az árvíz sújtotta Tiszasüly településnek egymillió forintot adományozott a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ). A Magyar Vöröskereszt árvízi segélyszámlájára a múlt heti felhívás közzététele óta mintegy 700 ezer forintnyi felajánlás érkezett.

Több szállítmányozással foglalkozó cég felajánlotta, hogy teherautóikkal eljuttatják az adományokat a természeti csapás sújtotta településekre. Emellett számos család jelezte a humanitárius szervezetnél, hogy az árvíz sújtotta településekről gyermekeket fogadnának be addig, amíg a helyzet rendeződik. A házukból kitelepített embereknek élelmiszerrel, ruhaneművel, ásványvízzel és takarókkal segítenek.

Jelenleg a Magyar Honvédség közel 3000 - köztük 1570 sorállományú - katonája 279 technikai eszközzel segédkezik az árvízvédelmi munkálatokban. A hadsereg hat darab Mi-8-as típusú helikoptere a Tiszasülynél megcsúszott töltés megerősítéséhez szállít úgynevezett homokkonténereket. A helikopterek egyébként több mint 110 felszállást teljesítettek már, és mintegy 24 órát tartózkodtak a levegőben. A honvédség ugyanakkor felkészült arra, hogy 5000 személy elhelyezését és az alvásához szükséges felszereléseket biztosítsa. Emellett mobil eszközeivel biztosítja 4200 ember fürdési lehetőségét.

(MTI)

Ajánló:

Adatok a folyó vízállásáról.

Korábban:

(2000.04.17.)