Megkezdődött a kényszerű kitelepítés a Tisza mentén<br/>

Vágólapra másolva!
Kitelepítettek három falut a Közép-Tiszán, mivel a töltés megcsúszása miatt több helyütt repedés keletkezett a töltésen. A katasztrófa megelőzése érdekében a településeket kiürítették, csak a gátakon dolgozó férfiak maradtak a falvakban. A tetőzés napok múlva várható.
Vágólapra másolva!

- Senkit sem kényszerítünk árvíztől veszélyeztetett lakóhelyének ideiglenes elhagyására, és a kitelepítést végrehajtók mindenkivel türelmesek és megértők lesznek - mondta Katona Kálmán árvízi kormánybiztos vasárnapi szolnoki sajtótájékoztatóján.

Bár vízügyi szakemberek jelezték, az idei tiszai árhullám valamennyi eddigi árvizet felülmúlja majd, még a legmerészebb várakozást is messze meghaladja a természeti katasztrófa mértéke. A következő napokban az eddiginél is magasabb vízállás várható a Közép-Tiszán, és a jóslatoknál előbb tetőzik majd a folyó.

Már alig állják a gátak és a töltések a rájuk nehezedő víztömeget: Tiszasülynél több helyütt 40 méter hosszan süllyedt meg a töltés. Emiatt három falu lakosságát kellett kiköltöztetni. Kérdéses az is, mennyi ideig bírják a terhelést a védművek a folyó más szakaszain.

A Közép-Tiszán mindenütt fél méterrel meghaladja az eddigi rekordot a Tisza vízszintje. Itt dolgozik a honvédségi erők többsége, több mint 1600 katona küzd az árral. Összesen egyébként csaknem 20 ezren védik a töltéseket és a gátakat. Köztük a Fidesz parlamenti képviselőinek egy része.

A Felső-Tiszán ugyan levonult az ár, ennek ellenére újabb 24 centimétert emelkedett a vízszint Tiszabecsnél. A vízgyűjtőről a hóolvadás miatt érkező nagymennyiségű csapadék elnyújtja az előző levonulását. A magyar vízügyi szakemberek felkérték szlovák kollégáikat, lassítsák három telített szükségtározójuk vizének visszaengedését a folyókba.

Nem várható javulás a következő napokban sem: egész hétre szélviharokat jósolnak a meteorológusok, amik pedig gyengíthetik az amúgy is erősen megterhelt töltéseket. A szél korbácsolta hullámok a töltéseken átcsapva elönthetik a folyó menti szakaszokat.

Az előrejelzéseknél nagyobb és tartósabb lesz az idei év amúgy is rekordnak bizonyuló tiszai árhulláma. Előbb várhatóak a tetőzések is: Szolnoknál a jósolt április 19-21 helyett már 18-án eléri a folyó a legnagyobb vízszintet. Ez a jelenlegi becslések szerint 1040 centiméter lesz.

- Felgyorsult az árhullám levonulása, így mindenütt korábbra várható a tetőzés - tudtuk meg az Országos Vízügyi Főigazgatóság ügyeletén. Ilyen nagy víz még sohasem volt a Tiszán, emiatt nehéz volt megbecsülni a tetőzés helyét és mértékét. Most már biztos, hogy mindenütt a megjelölt értékek felső tartományában tetőzik majd a folyó.

Szolnoknál tegnap délután 1024 centimétert mértek, ami a valaha regisztrált legnagyobb - 1999-es - árnál éppen fél méterrel magasabb. Hasonlóképpen a folyó teljes közép-tiszai szakaszán 50, 52 centiméterrel az eddigi vízszint fölé emelkedett.

A hatalmas víztömeg már nemcsak a fakadóvizeket szaporítja, hanem töltéscsúszást is okozott. Tiszasüly térségében több helyütt mintegy 40 méter hosszan megcsúszott a töltés, így a katasztrófavédelmi szakemberek megelőző intézkedésként 3 falu lakosságát kitelepítették.

Ki kellett költöznie a betegeknek, gyerekeknek, időseknek és a nőknek Tiszasülyről (2059 személy), Kőtelekről (1945 személy) és Hunyadfalváról (250 személy). A kiköltözöttek a közeli Jászkiséren és Jászalsószentgyörgyön leltek menedékre.

Többségüket iskolákban, óvodákban, tornatermekben szállásolták el, de már szükség volt a rendkívüli veszélyhelyzetben automatikusan életbe lépő befogadási kötelezettség elrendelésére is - tudtuk meg Schieber Józseftől, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivőjétől. Így többek magánházakban kaptak a menekültek fekhelyet. A kitelepítettek URH-rádió segítségével tarthatják a kapcsolatot otthon maradt családtagjaikkal, a gátakon dolgozó férfiakkal.

A legkritikusabb a helyzet továbbra is a közép-tiszai szakaszon. A polgári védelmi beosztottakon és a közerőn kívül itt dolgozik a legtöbb katona is. Több mint 1600 fő segíti a védekezőket ebben a térségben, vagyis Kiskörétől Cserkeszőlőig. Tegnap délelőtt további 450 mentőmellénnyel növelték a készletet - tájékoztatta lapunkat Isaszegi János ezredes, a Honvéd Vezérkar műveleti irányító központjának igazgató-helyettese.

- Mindenki küzd a 10 méter feletti árhullámokkal, s híreink szerint nem várható javulás a következő napokban sem - tette hozzá. A hétre ugyanis erőteljes szélvihart, erőteljes széllökéseket jósolnak a meteorológusok. Ez nagyon megnehezítheti majd a védekezést, hiszen elfújhatja a szél a töltés egy rézét, gyengíti a gátakat. Ráadásul a keletkező hatalmas árhullámok átcsapnak majd a védműveken.

Az árvíz mellett sokhelyütt pusztít a belvíz is. A Közép-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság teljes működési területén belvízvédelmi készültséget tartanak.

A Felső-Tiszán ugyan javult a helyzet, ám ismét nagymennyiségű csapadék zúdul majd le a vízgyűjtőre. A meleg időjárás következtében a Felső-Tisza és a Bodrog vízszintje a hóolvadás miatt megemelkedik. Tiszabecsnél tegnap néhány óra alatt 24 centiméterrel emelkedett a vízszint. Ez ugyan újabb árhullámot nem okoz, ám elnyújtja az előző levonulását.

A további katasztrófa elkerülése érdekében a magyar vízügyi szakemberek felkérték szlovák kollégáikat, hogy lassítsák a szükségtározókban felhalmozott víz visszaengedését a folyókba. A 3 nagy tározó, a besai, a zempléni vízgyűjtőt ellátó Sirava tározó és a Domása leengedése ugyanis újabb jelentős vízszintnövekedést okozna.

- Márpedig most minden centiméter számít - mondta lapunknak Ambrus Zoltán, az országos műszaki irányító törzs helyettes vezetője. A szlovákok tehát megvárják, míg a magyarországi folyószakaszokról is levonul az ár, addig szinte teljesen lezárják a víztározóikat, nem engedik vissza belőlük a folyóba a vizet.

Katona Kálmán árvízi kormánybiztos aggályát fejezte ki, hogyan bírja majd a gátak szilárdsága a folyamatos 150 százalékos terhelést. Hozzátette: attól azonban nem kell tartani, hogy magasságuk nem véd majd meg az elöntésektől.

Bakondi György, az OKF főigazgatója leszögezte: a véderők sehol sem fogják feladni a gátakat. Hozzátette: jelenleg húszezer ember dolgozik védekezési munkálatokban. Dolgoznak a tűzoltók is: a térségben százhatvan tűzoltó van a gátakon, félezer pedig készenlétben várja a riasztást.

Segítenek a politikusok is: a Fidesz Magyar Polgári Párt országgyűlési frakciójának negyven tagja védte a gátakat vasárnap a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Zagyvarékason. Támogatják a károsultakat anyagilag is: a frakciótagok ez idáig összesen tizenegymillió forintot ajánlottak fel. A Zagyva torkolatától tizennégy kilométerre fekvő, 3800 lakosú településen vasárnap délutánra már csaknem mindenhol a gátak tetejét nyaldosta a folyó vize. Nehezíti a helyzetet a Tisza viszszaduzzasztása.

Emiatt egyébként a Hármas-Körös Gyomaendrődtől lefelé árad. Kunszentmártonnál már 958 centimétert, az eddig mért legnagyobb vízállásnál 11 centiméterrel többet regisztráltak.

A Tisza vízszintje a szombat délelőtti átmeneti tetőzés után 920 centiméterről 912 centiméterre csökkent Szegednél. Ez azonban még nem a várható csúcs, hiszen az előrejelzések szerint a hét végén előreláthatólag 930-950 centimétert mérnek majd. Csongrádnál viszont már 965 centiméterre emelkedett a vízszint, ami 30 centiméterrel haladja meg az eddigi rekordot.

Vasárnapra virradó éjszaka kisebb vészhelyzet volt Mindszentnél. A szivattyútelep nyomócsöve elromlott, a Kurca-Toroknál pedig a zsiliptábla hibásodott meg. A szakemberek azonban úrrá lettek a helyzeten.

(Népszava)