Szolnoknál már ma tetőzik a Tisza<br/>

Vágólapra másolva!
A valaha mért legnagyobb vízállásnál csaknem egy méterrel magasabban tetőzik ma a Tisza Szolnoknál. Az e fölötti szakaszokon ugyan apad, ám a vízügyi szakemberek óva intenek. Ez ugyanis nem jelenti a teher csökkenését, hiszen még így is intenzív védekezésre van szükség: folyamatosan kell küzdeni a csurgásokkal, a buzgárokkal és a töltéscsúszásokkal. Szaporodik a kitelepítettek száma is.
Vágólapra másolva!

Ma minden idők legnagyobb vízállásával tetőzik a Tisza Szolnoknál. Tegnap, kora délután 1032 centimétert regisztráltak, mára 1040 centimétert jósolnak. Ez pontosan 76 centiméterrel haladja meg az eddigi rekordot.

Tegnapra sikerült megfékezni a töltés további csúszását, s ennek következtében nagyobb repedések kialakulását Tiszasülynél. A település és a tőle hozzávetőlegesen 10 kilométerre délre fekvő Nagykörű között homokzsákkal támasztották meg a meggyengült védművet. Nagykörűnél ezt követően újabb feladatot adott az ár: egy kagylóalakban kiöblösödött buzgár mosta alá a töltést. Ezt az elmúlt napokban már körbekerítették homokzsákokkal, azonban a víz egyre makacsabbul áramlott a gát alatti házak közé. Ezért lehetséges, hogy szárdlemezeket, azaz különleges acéllemezeket vernek le a gát tövébe, hogy elállják a víz útját.

Bár ezen a szakaszon megfékezték a töltés csúszását, a vízügyi szakemberek aggódnak. Hasonló töltéscsúszásokra ugyanis szinte bármikor bárhol lehet számítani. Nehezíti a helyzetet, hogy a Tisza mentén nincs lehetőség arra, hogy szükségtározóba vezessék a vizet.

Pedig a falvak és lakosaik megmentése érdekében erre kényszerültek a Bodrog mentén, a ronyvazugi tározó segítette a védekezést. Ugyanígy meg kellett volna nyitni a Körös menti tározókat, ha nem szakad ki a Fehér-Körös romániai gátja. Ám a Tisza mentén ez szóba sem jöhet. Nincs ugyanis víztároló a folyó mentén. Ezért egyetlen lehetőség marad: töltésen belül kell tartani a vizet - szögezte le Korompai András, az országos műszaki törzs vezetője. Ez nehéz feladat lesz, hiszen a tetőzést követően még több hétig a korábbi legnagyobb vízállást meghaladó vízszint ellen kell küzdeni.

Eddig a töltések magasításával igyekeztek kordában tartani az áradást, mostanra viszont elkészült a 150 kilométer hosszú ideiglenes töltés. A korábbihoz képest 50-80 centiméterrel emelték meg a gátakat. Tokaj és Kisköre között már apad a Tisza. Igaz, ez nagyon lassú, egy nap alatt alig 10 centiméterrel csökken a vízszint.

- Ezért még legalább 1 hónapig tartó intenzív védekezésre, a figyelő szolgálat folyamatos működtetésére van szükség - szögezte le Korompai András. - Sokan azt hiszik, 1030 és 1040 centiméter között nincs nagy különbség. Ez azonban tévedés. A nagy víztömeg hosszú nyomása alatt átáznak a töltések, s ezen még az apadás sem segít - magyarázta.

A védekezés mind ez idáig csaknem 3 milliárd forintot emésztett fel. Pedig a katasztrófaalap létrehozásakor alapul vett vízügyi tervben összesen 10,5 milliárdot szántak erre. A 37,3 milliárd forint többi része a kárenyhítés, helyreállítás költségeit szolgálná. A szakemberek egyelőre nem aggódnak. - Van pénz, hiszen a kormány a 37,3 milliárdot az árvíz elleni munkálatokra különítette el - jelentette ki lapunk kérdésére Boros István, a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium sajtófőnök-helyettese. Arra azonban nem tudott választ adni, mi lesz, ha túllépik a védekezésre szánt keretet. Kérdéses, hogy miből finanszírozzák az esetleges többletkiadásokat, s lehetséges-e, hogy ezeket a fennmaradó összegből, helyreállítás kereteiből faragják le. Mostanra drasztikusan megemelkedett a védekezés költsége: tegnap 600 milliót, tegnapelőtt több mint félmilliárdot emésztett fel a munka.

Eddig 1406 személyt kellett kitelepíteni, közülük 1123 a részleges kiürítés révén a három Jász-Nagykun-Szolnok megyei településről - Halászfalva, Kötelek, Tiszasüly -menekült el. Hasonló részleges kitelepítésre Hevesben is számítani kell. Itt Pély, Kisköre és Tarnaszentmiklós lakosai vannak közvetlen veszélyben.

Szolnokon a Gutenberg téren ellennyomó medencét építettek, befóliázták a támfalat, amelynek egy részét homokzsákokkal is leterhelték. Tiszajenőnél, az úgynevezett Terjéki gátnál elszakadt a nyúlgát, és másfél hektárt elöntött a víz. A károk kiküszöbölése érdekében 300 méter hosszú lokalizációs töltést építettek ki.

Kártyavárként omlanak össze a napok óta vízben ázó házak Tiszavárkonyban. Hétfőn két ház rogygyant meg, ezzel tízre emelkedett a lakhatatlanná vált otthonok száma.Az ingóságokon és az ingatlanokon kívül pusztulnak az állatok is. A vadaknak csak egy részét sikerült kimenekíteni az árterekről a Közép-Tisza vidéken. A bent rekedt állatok egy részére pusztulás vár. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium számításai szerint legalább 200-300 őz és 400-500 nyúl szorult be az ár- és hullámterekre. Az ár közvetett kárt is okoz, mert a víz lassú levonulása miatt csökken az állatok élettere.

(Népszava)

Ajánló: