Szeged felé közelít a tiszai árvíz<br/>

Vágólapra másolva!
Szolnoknál a Tisza vízállása kedd este 10 óra óta változatlanul 1041 centiméter, Szegednél, a folyó magyarországi alsó szakaszán folytatódik a vízszint lassú emelkedése, míg a Felső-Tisza vidékén fokozatos apadás tapasztalható szerda délután. A Központi Különleges Mentőszolgálat búvárosztaga is segít az árvíz által legveszélyeztetettebb Tiszajenő és Tiszavárkony térségében a védekezésben.
Vágólapra másolva!

Tiszavárkonyban öt búvár a gát védett, illetve a víz felőli oldalának fóliázását végzi, hogy megakadályozzák az átfolyásokat. A falu egyik utcájának felét elárasztotta a víz, ezért a főúton egy újabb védvonalat kellett felállítani. Az érintett szakasz Tisza felőli részén sorra dőlnek össze a házak. Több veszélyeztetett épületet időszerű lenne elhagyniuk a lakóknak, azonban sokan a legutolsó pillanatig kitartanak; pedig a hatóságok felszólítását érdemesebb lenne komolyan venni.

- Az eredetileg tervezett kiadások csökkentésénél ügyelnek arra, hogy ne a rászorulók sérüljenek, ezért elsősorban az intézmények, civil szervezetek támogatását, illetve a tárca saját működési kiadásait mérséklik - közölte a Tószegre látogató Harrach Péter szociális és családügyi miniszter. Kérdésre válaszolva kifejtette: a tárca árvízvédekezésre és kármentesítéssel kapcsolatos közmunkák szervezésére összesen 1,6 milliárd forintot csoportosított át a költségvetéséből.

Tószegen jelenleg hatszázan dolgoznak a gátak megtámasztásán, erősítésén, a szivárgások, buzgárok figyelésén. Tizennyolc ház van veszélyben, eddig tíz személyt, azaz négy családot kellett házaikból kiköltöztetni.

A Tisza-völgyi rendkívüli árvízvédekezés megsegítésére kilencvenötezer homokzsák érkezett Horvátországból a két ország belügyi és vízügyi szervei közti jó kapcsolat révén.

Tiszasülytől északra és délre egyaránt bevédték a védelmi erők az elmúlt napokban keletkezett suvadásokat, ahogy a vízügyi szakemberektől szerdán hallani lehetett: megfogtuk a Tiszát.

Apad a folyó, kedden reggel még 1082 centiméteres vízállást mértek Tiszasülynél, szerdán tíz órakor már csak 1078 centimétert. Nemes András gátőr szerint az a jó, hogy az apadás ilyen lassú, mert a gyors vízszintcsökkenés "kiszippanthatná" a gátak aljából a földet. Úgy vélekedett, ha nem jön közbe semmi, a jövő hét elején visszatérhetnek a kitelepített tiszasülyiek.

Kőteleken eközben már olyannyira derűlátóak az emberek, hogy le is álltak a munkával. A lakók szerint a gát elég erős, a folyó apad, így nincs is szükség több homokzsákra.

Csongrád megyében, a Tisza egész fővédvonalán rendkívüli védekezési készültséget rendelt el a megyei védelmi bizottság. A testület döntött arról is, hogy mivel a Tisza árhulláma közelít Csongrád megyéhez, ezért a Tisza menti települések polgármesterei a következő időszakban indokolatlanul nem hagyhatják el a védekezés helyszínét.

Az árvíz sújtotta, illetve a veszélyeztetett területeken csaknem 20 ezren vesznek részt több mint 2000 töltés-kilométernyi szakaszon a védekezésben, a Tisza és mellékfolyói mentén.

Jelenleg a Magyar Honvédség több mint 2700 katonája dolgozik Szolnok térségében, ahol a hadsereg 13 helikoptere, 21 lánctalpas úszó járműve és 322 különböző gépjárműve is segíti a védekezést.

A cseh honvédelmi minisztérium vezérkara világító-eszközöket, szivattyúkat, speciális szerelvényeket (például a gátak támfalmerevítéséhez használható csöveket) és homokzsákokat juttatott el Szolnokra. Az alföldi megyeszékhelyen, a városi Tisza-hídon szünetel a forgalom, de a 4-es főút városi elkerülő szakaszán, a Szent István hídon továbbra is zavartalan a közlekedés. A többi Tisza-hídon is lehet közlekedni, így járható a tokaji, a polgári, a tiszafüredi, a kiskörei, a tiszaugi és a csongrádi híd is.

A vasútvonalakat is fenyegető áradások miatt több helyen forgalomkorlátozást vezetett be a MÁV, amelynek az árvíz miatti kára már meghaladta az 1,6 milliárd forintot.

(MTI)

Korábban:

(2000.04.19.)