Vágólapra másolva!
Dr. Körmendy-Ékes Judit, a médiahatóság jelenlegi fideszes elnöke is a vádlottak padjára kerül májusban, az úgynevezett Czeizel-perben, a Fővárosi Bíróságon. Az ügyészség vádirata szerint a jogásznő családi állás megváltoztatása és közokirat-hamisítás bűntette elkövetésében vétkes. Körmendy ügyvédje a köztársasági elnöktől eljárási kegyelmet kért.
Vágólapra másolva!

Másfél éve kezdődött a Fővárosi Bíróságon Czeizel Endre orvos-genetikus, a Családtervezési Központ volt vezetője és társainak büntetőügye. Mint arról a Népszava többször beszámolt, az ügyészség azzal vádolja az érintetteket, hogy hátrányos helyzetű szülőktől módos hazai és amerikai házaspároknak "közvetítettek" örökbe adható gyermekeket. A vér szerint szülők - a vádirat szerint - különböző összegeket kaptak a csecsemőkért.

A fővárosi főügyész, Bócz Endre az elmúlt hónapban egy újabb eset kapcsán nyújtott be vádiratot. Eszerint a debreceni B. házaspár 1995 nyarán kereste fel Czeizel doktort, hogy születendő gyermekük örökbeadásához segítséget kérjenek tőle. A rossz anyagiak között élő párt a genetikus megvizsgálta, majd külföldi és hazai örökbefogadási lehetőségekről tájékoztatta őket - áll a jegyzőkönyvben. Az ajánlott magyarországi "ügylet" esetén 800 ezer és egymillió forint közötti öszszeget fizetnének az örökbefogadók.

Czeizel Endre ezek után összeismertette a házaspárt dr. Körmendy-Ékes Judit ügyvéddel, aki vállalta, hogy elintézi az örökbefogadást, amelyért B.-ék 800 ezer forintot kapnak majd. Az ügyvédnő - aki azóta az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnöke lett - rendszeresen tartotta a kapcsolatot az örökbeadókkal, 1995 augusztusában pedig százezer forintot vitt nekik abból a pénzből, amelyet az örökbefogadóktól kapott.

A B. házaspár vallomásaiból kiderül: Körmedy-Ékes segítségével kerültek a fővárosi Szent János kórházba, ahol B.-né szeptemberben megszülte gyermekét. Ezt megelőzően azonban az ügyvédnő aláíratott vele egy fiktív lakcímbejelentőt, amely szerint az anya Budapestre költözött. A lapot a jogász magával vitte, majd - mint az a dokumentumokból kiderült - a címet a népességnyilvántartásba és a nő személyi igazolványába is bevezették. Minderre azért volt szükség, hogy az örökbefogadási eljárást is Budapesten folytathassák le.

A kórházból távozó anya 350 ezer forintot kapott a jogásztól, majd újszülöttjét - áll az iratokban - Körmendy-Ékes Judit vette át és ő vitte el a kisfiút "új szüleihez".

Két héttel később megtörtént a hivatalos örökbeadás is, ahol mindkét szülő úgy nyilatkozott, hogy nem kaptak anyagi juttatást a gyermekért. Az erről szóló jegyzőkönyvet Körmendy-Ékes is aláírta, majd átadta B.-éknek a fennmaradó 350 ezer forintot is - derül ki a dokumentumokból.

A vádirat szerint mind az örökbeadó szülők, mind az abban közreműködő jogász elhallgatták a valóságot, hamisan nyilatkoztak, hiszen a haszonszerzés kizárja az örökbeadás lehetőségét. Emiatt B.-ék és az örökbefogadók ellen családi állás megváltoztatásának bűntette miatt társtettesként, Czeizel és Körmendy-Ékes esetében pedig bűnsegédként indult eljárás. A jogásznőt emellett közokirat-hamisítás bűntettével is vádolják.

Körmendy-Ékes Judit a Népszavának nem kívánt nyilatkozni az üggyel kapcsolatban. Védője, dr. Bánáti János azonban magabiztos jogi álláspontot képvisel. Meggyőződése, hogy nem történt bűncselekmény, mert az örökbefogadás jogszerűen, a gyámhatósági eljárás szabályai szerint valósult meg. Az azt megelőzően történtek a védő szerint nem tartoznak büntetőjogi kategóriába. Bánáti János ennek ellenére kegyelmi kérvénnyel fordult a köztársaság elnökéhez. Ez azonban - közölte - nem Körmendy-Ékes Judit "megmentését" célozza. Bánáti - aki az örökbefogadó szülők védelmét is elvállalta - elsősorban a gyermek érdekeit tartja szem előtt. Úgy véli, az öt éve kiegyensúlyozott családban, jó körülmények közt nevelkedő kisfiú és új családja életének felforgatása igen káros lenne.

Bánáti János elmondta, már az ügyészi szakban benyújtotta a kegyelmi kérvényt, ám, miután a vádirat időközben a bíróságra került, a kérvényt az Igazságügyi Minisztériumnak küldték meg. A jogász véleménye szerint még Göncz Árpád államfő hivatali ideje alatt megszülethet a döntés a kegyelemről.

A Népszava úgy tudja, a vádlottak bűnösségének megállapítása esetén is létezik jogi megoldás arra, hogy új családjánál maradhasson a gyermek, ha ahhoz a vér szerinti szülők továbbra is hozzájárulnak.

(Népszava)

Ajánló: