Az új titokminisztert szürke, könyökvédős hivatalnoknak tartja volt kollégái többsége<br/>

Vágólapra másolva!
Demeter Ervin, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő új tárca nélküli miniszter május 2-án tette le hivatali esküjét az Országgyűlés előtt. Az új minisztert az [origo] által megkérdezett források többsége nem tartja alkalmasnak a poszt betöltésére, mert szerintük Demeter nem elég kreatív, és nem tud megfelelően bánni az emberekkel. A források egy része "szürke, könyökvédős hivatalnokként" írta le az új minisztert, akire ha nem figyelnek oda, egy ügy kreálásával hívja fel magára a figyelmet.
Vágólapra másolva!

Nikolits István, a titkosszolgálatok egykori vezetője szerint a titokügyi miniszternek higgadtnak és kiszámíthatónak kell lennie. "Ne legyen közlési kényszere, tudjon hallgatni, de ugyanakkor tudja kezelni a nyilvánosságot is, hiszen ha semmit nem mond, csak bizalmatlanságot kelt maga ellen" - mondta Nikolits az [origo]-nak. "Bízzon meg munkatársaiban, hiszen nap mint nap rengeteg információ érkezik be a minisztériumba, amit nekik kell kezelniük; bizalmi alapon sok mindent el kell tőlük fogadni. Azonban az információkat nem szabad készpénznek venni, mindent többször ellenőrizni kell, nem lehet mindenre ugrani" - tette hozzá.

Nikolits szerint a többi miniszterhez képest a titokminiszternek kevésbé kell kreatívnak lennie - elég, ha a munkatársak kreatívak -, ám jó szervezőképességgel kell a poszt betöltőjének rendelkeznie. Demeter Ervin, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő új tárca nélküli miniszter azonban az [origo] által megkérdezett források - Demeter korábbi és jelenlegi munkatársai, ellenzéki és kormánypárti parlamenti képviselők - szerint nem rendelkezik a szükséges adottságokkal. Demetert "szürke, könyökvédős hivatalnokként" jellemezték, aki nem kreatív; politikusként többször is rosszul nyilatkozott; távolságtartó; előítéletes; ellenfelek helyett ellenséget lát. Bár a források többsége szerint Demeter nem heves természetű, a Fővárosi Közgyűlés egykori tagjai szerint a viták során többször "nekiment" a többieknek. "Ellenfélként kemény tudott lenni" - mondta egy volt önkormányzati képviselő. Előfordult azonban már az is, hogy Demeter elvesztette önuralmát.

Az ideális revizor

Demeter Ervin

Demetert a politikusok közül sokan ideális revizorként jellemezték. "Addig keresgél, amíg valami pici hibát fel nem derít, és azt jól felfújja" - állította Vancsik Zoltán MSZP-s politikus, aki az előző ciklusban az olajgate-bizottságban dolgozott együtt Demeterrel. "Amit a fejébe vesz, azt tűzön-vízen át keresztülviszi. A legtöbbször azonban feltétel nélkül végrehajtja főnökei utasításait. A politikában ez nem hasznos tulajdonság" - tette hozzá.

Több forrás szerint Demeter szereti, ha rá irányul a figyelem, amit ha másképp nem, álügyek kreálásával és annak nyilvánosság elé teregetésével próbál elérni. Keleti György MSZP-s képviselő, a nemzetbiztonsági bizottság elnöke szerint Demeter több alkalommal is megvádolt szocialista képviselőket a parlamentben, de később nem tudta állításait bizonyítani.
Tavaly november végén Demeter a parlamentben közölte: az MSZP 1998-as őszi kongresszusa előtt megkereste az egyik szocialista parlamenti képviselő. Az illető azt kérte tőle, hogy a titkosszolgálatok adjanak számára információkat egy másik szocialista politikusról, hogy az ne nyerhesse el az MSZP egyik tisztségét. Demeter nem nevezte meg név szerint, kiről van szól, de a sajtóban hamarosan megjelent: Vancsik Zoltán kért állítólag adatokat Kiss Péterről, az MSZP ügyvezető alelnökéről. Demeter nem bizonyította állítását.
"Nem egy grandiózus hazudozó, de akár igaz egy állítás, akár nem, ő megjátssza a lapokat" - mondta egy MDF-hez közel álló személy.

Demeter 6 éven át volt a Fővárosi Közgyűlés tagja, majd az 1994-98-as ciklus alatt országgyűlési képviselő. Ez alatt az idő alatt azonban - az [origo] által megkérdezett képviselők szerint - Demeter nem végzett kiemelkedő tevékenységet. Törekvő, precíz, céltudatos, szorgalmas, de nem kreatív emberként jellemezték, aki sosem volt "meghatározó politikai tényező".

"Fáj, hogy nem tartanak kreatívnak. Minden munkát lehet mechanikusan és lehet kreatívan végezni. Egyfajta mechanikus törvénytiszteletre igenis szükség van. A revizori munkának is például vannak kreatív részei, és úgy érzem: ott igen kreatív voltam" - mondta Demeter.

"Soha meg sem szólalt az elnökségi üléseken" - mondta egy MDF-es politikus. "Ugyanakkor a frakción belül is többször bírálták, mert a nyilvánosság előtt rosszul nyilatkozott."
Demetert az [origo] több forrása is úgy jellemezte: szeret "magas lóról beszélni" az emberekkel, távolságtartó, előítéletes, ellenfelek helyett ellenséget lát.

Párttagság és/vagy miniszterség

Az MDF tagjainak többsége megharagudott, amiért Demeter 2000 januárjában kilépett a pártból. A legtöbb párttag ezért nem is volt hajlandó az [origo]-nak a miniszterről beszélni. "Csak rosszat tudnék mondani, azt meg nem akarok" - érveltek többen is a hallgatás mellett.
Már decemberben nyilvánvaló volt, hogy Kövér László eddigi titokügyi miniszter távozik posztjáról. Demeter, aki eddig a minisztérium politikai államtitkára volt - sokakat meglepve bejelentésével - januárban lépett ki a pártból, ezért az MDF-es politikusok közül többen is összefüggést látnak Demeter kilépése és miniszteri kinevezése között. "Túl hirtelen jött számára a megvilágosodás, hogy nem ért velünk egyet. Az érvelése pedig nem volt túl meggyőző" - mondta az [origo]-nak egy MDF-es politikus, aki szerint az új politikai államtitkár, a fideszes Simicskó István sokkal megfelelőbb miniszter lett volna. Simicskó István végül a tárca politikai államtitkára lett.

Mivel a nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter korábban fideszes volt, az [origo] forrásai közül többen azt várták, hogy egy fideszes politikus veszi át Kövér László helyét, és nem egy MDF-es. Kosztolányi Dénes (Fidesz) és Simicskó István viszont úgy látja: a folyamatos munka és a zökkenőmentes váltás biztosítása érdekében az volt a legkézenfekvőbb megoldás, ha a korábbi államtitkárt léptetik elő, függetlenül attól, melyik párt tagja.

"Nem attól lesz valaki miniszter, hogy kilép-e egy pártból vagy sem, de próbálják meg a kételkedők: lépjenek ki az MDF-ből, és ha utána miniszterek lesznek, működik a dolog, ha nem, akkor nem" - érvelt az új miniszter. Demeter az [origo] kérdésére azzal indokolta kilépését az MDF-ből, hogy volt pártja a Fidesztől való különbözőségét próbálja hangsúlyozni, és nem a közös vonásokat. "Ez viszont a 2002-es választások miatt fontos lenne, hiszen csak összefogással lehet győzni" - mondta.
A nyilatkozó MDF-esek azonban továbbra is úgy vélik: Demeter inkább a miniszteri posztot választotta a párttagság helyett. Ők csalódtak Demeterben.

A miniszter néha ideges

Bár az új titokminiszter általában nyugodt, kiegyensúlyozott embernek tartja magát, és ismerősei szerint sem jellemző rá az agresszivitás, az 1998-as választás kampányzáró gyűlésén elvesztette önuralmát. Demeter akkor Budakeszin indult, egyik ellenfele Nikolits István MSZP-s képviselő, a titkosszolgálatok akkori vezetője volt.

A kampányzáró gyűlésen valamennyi képviselőjelölt megjelent. Egyrészt a moderátor, másrészt a nézőtéren helyet foglaló emberek feltették a kérdéseiket. Mindenki sorban beszélt pár szót a családjáról. "Mikor azonban Demeter Ervinre került a sor, közölte: a nyilvánosság előtt nem kíván a családjáról beszélni, de négyszemközt bárkinek bármit szívesen elmond" - mondta Veress Jenő, a Népszava újságírója, aki hozzátette: nem újságíróként, hanem budakeszi lakosként volt jelen a gyűlésen. Veress, mivel kíváncsi volt Demeter válaszára, a gyűlés után odament hozzá. Demeter azt javasolta: vonuljanak félre, hogy hallják egymást. "Mikor lementünk az előtérbe, Demeter egyszer csak elkezdett kiabálni. Káromkodott, kiabált, hogy ´mit képzelsz, majd megmutatom én neked´, és lökdösött. Mivel 190 cm és 100 kg vagyok, nem voltunk azonos súlycsoportban, meg egyébként sem vagyok egy verekedős természet. Inkább megfordultam, és kirohantam az emberek közé, hogy legyenek szemtanúk. Demeter utánam jött, káromkodott, lökdösött tovább. A végén a saját emberei vezették ki, hogy ne legyen még nagyobb botrány" - mondta Veress az [origo]-nak. A történet valóságtartalmát több forrás is megerősítette, köztük Nikolits és a művelődési ház egyik dolgozója.

"Vajon miért nem jelentett fel engem Veress Jenő, ha szerinte tényleg így történt a dolog? De nem így volt. Az MSZP megpróbált a magánéletemben vájkálni, Veress Jenő MSZP-aktivista provokált, végül tényleg majdnem tettlegességre került sor, de az ő részéről" - mondta az [origo]-nak Demeter, aki megjegyezte: végül megfelelő választ kapott Veress a provokatív kérdésére. Ennél többet azonban nem volt hajlandó a szerinte "jelentéktelen" ügyről beszélni.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

A titokminiszter feladatai

Korábban:

(2000. május 2.)