Vágólapra másolva!
Csütörtökön folytatódott Ambrus Attila pere a Fővárosi Bíróságon. A tárgyaláson kiderült, hogy a védelem által koronatanúnak tartott, az Üllői úti OTP kirablásakor a Whiskys által túszként fogva tartott nőt nem hallgatták ki. Miután Ambrus elengedte, egyszerűen hazasétált. A védelem szerint azért fontos a nő beidézése, mert: egyedül ő tudná hitelesen elmondani: emberekre lőtt-e Ambrus, vagy csak figyelmeztető lövéseket adott le. A tárgyalássorozat nagy kérdése ugyanis, hogy emberölési kísérlet miatt is elítélik-e a Whiskyst, vagy csak a bankrablásokért kell bűnhődnie.
Vágólapra másolva!

A per fő kérdése, hogy "csak" a 29 fegyveres rablásért, 1 rablási kísérletért, szökésért és lőfegyverrel való visszaélésért ítélik-e el Ambrust, vagy emberölési kísérletért is. Ambrus elismerte bűnösségét az emberölési kísérlet kivételével az összes többi vádpontban.

A Whiskys és ügyvédje a szerdai tárgyaláson
Fotó: Havaria Press

A vádirat legvitatottabb pontja szerint 1998 márciusában a budapesti Heltai Jenő téri OTP Bank kirablása után több ember üldözőbe vette a rablót. Ambrus két lövést adott le üldözői felé. Amikor egy újabb járókelő - egy szabadnapos rendőr - kapcsolódott be a hajszába, az újabb üldöző felé is három lövést adott le a Whiskys. Ambrus menekülése során megállított egy arra járó Skodát, tulajdonosát pisztolyával megfenyegette és kiszállásra kényszerítette, majd az autóval elhajtott. Mielőtt beszállt volna a kocsiba, az őt tovább üldöző rendőrre még egy, célzott lövést adott le. Amennyiben beigazolódnak a vádiratban foglaltak, Ambrust emberölési kísérletért is elítélhetik.

Ambrus tagadja, hogy bárkire is célzott lövést adott volna le, vagy hogy akár véletlenül is megölhetett volna valakit üldözői közül. A Whiskys a vádirat állításaival szemben egészen máshogy emlékszik a történtekre. A bankrabló azt elismerte, hogy hétszer lőtt menekülése során. Állítása szerint azonban kétszer lőtt a tömeg elé, a földbe, kétszer a rendőr felé, háromszor pedig a levegőbe. Szerinte egyetlen lövésnél sem volt senki sem veszélynek kitéve. Ambrus állította: vigyázott arra, nehogy eltaláljon bárkit is. Ha vaktában lőtt volna a tömeg felé, valamelyik lövése biztosan eltalált volna valakit – mondta Ambrus.

Mivel azonban senki sem sérült meg, Ambrus szerint nyilvánvaló, hogy nem igaz a vád állítása. A rendőrre leadott lövésekkel kapcsolatban elmondta: két lövést valóban leadott a rendőr felé, de nem célzott a férfira, erre nem is lett volna ideje futás közben.

A tárgyaláson kiderült: a rendőrségi és ügyészségi eljárás során nem Ambrust kérése ellenére sem szembesítették az üldözésben részt vevőkkel, a szabadnapos rendőrrel és a Skodát vezető férfivel. Ambrusnak nem adtak lehetőséget arra, hogy a helyszínen rekonstruálja az eseményeket. Magyar György, Ambrus ügyvédje az [*****]-nak elmondta: az esettel kapcsolatban végzett szakértői vizsgálatok nem hitelesek, mert a vád érdekei szerint, a védelem bevonása nélkül készültek. Új szakértői vizsgálatok elkészítését kéri a védelem - mondta Magyar.

A vádat képviselő Fővárosi Ügyészségi Nyomozóhivatal hiányosan járt el egy másik, a per szempontjából döntő fontosságú eset kapcsán is - állította Magyar. Ambrus utolsó, tavaly októberi Üllői úti bankrablásakor is felmerült az emberölési kísérlet szándéka.

A Whiskys a bank hátsó bejáratán át akart menekülni, de két rendőr útját állta. Ekkor visszament a bankba, és egy, az épületben rekedt ügyfelet maga előtt tolva menekült ki, miközben az egyik rendőrre lőtt az ügyészség szerint. Ez az eset egyelőre nem szerepel a vádiratban, az ügyben még folyik a vizsgálat. Az azonban kiderült: a túszként fogva tartott nő, miután Ambrus elengedte, hazasétált. Senki sem hallgatta ki. Magyar szerint pedig ő lehet az ügy koronatanúja. A fogva tartott nő kihallgatása után lehetne eldönteni: Ambrus valóban veszélyeztette-e a rendőr életét.

A Fővárosi Ügyészségi Nyomozóhivatal jelen lévő képviselője szerint egyáltalán nem nevezhető koronatanúnak az említett hölgy: mellékes, hogyan emlékszik az esetre. Sok más tanút kihallgattak az esetről. Az, hogy a túsz mit mond, mellékes, ezért nem is érdemes megkeresni.

Ambrus Attila a szökéssel kapcsolatban elmondta: amikor megtudta, hogy emberölési kísérlettel is gyanúsítják, akkor döntött úgy, hogy megszökik. Döntésében az is szerepet játszott, hogy szerinte nagyon rosszak voltak fogva tartása körülményei: megsértették emberi jogait, többek között azzal, hogy csak 8-10 naponként mehetett ki a fogda udvarára sétálni.

Szökését egy magas beosztású belügyminisztériumi dolgozó segítette. Ambrus nem nevezte meg segítőjét, de elárulta, hogy tőle kapta meg a Gyorskocsi utcai fogda épületének alaprajzát, ami nélkülözhetetlen volt a szökéshez. Emellett sikerült egy csavarhúzóhoz jutnia, szintén illegálisan. Szökésére egy hónapig készült: kötelet készített cipőfűzőkből, törülközőkből, lepedőkből. A kötél egy részét elrejtette abban a harmadik emeleti irodában, ahol rendszeresen kihallgatták.

Amikor hosszú idő után kiengedték sétálni a fogda udvarára egy hétvégi napon, átmászott egy három méter magas kerítésen, majd az épület Fő utcai része felé menekült. Közben - Ambrus szerint - több őr is látta, de semmit sem tettek. Először az első emeletről akart leereszkedni, de ott túl sokan dolgoztak. A második emeletet sem tartotta elég biztonságosnak, ezért abból a harmadik emeleti irodából ereszkedett le, ahol korábban a kötelet is elrejtette. Ambrus elmondta: meglepően könnyen be tudta törni a szoba kulcsra zárt ajtaját. Az ablakon lévő rácsot pedig még könnyebben ki tudta feszíteni: egyszerűen kézzel leemelte az ablakkeretről a vasrácsot. Az általa fabrikált kötél és az irodában talált vezetékek segítségével leereszkedett. Eközben a szemben lévő lakóházból egy nő végig figyelte, amint megszökik. Az utcán, miközben lereszkedett, több járókelő is közömbösen elsétált mellette.

Először egy Jászai Mari téri presszóba menekült, ahol átöltözött. Majd Rákospalotán húzta meg magát. Szökése után mindvégig Budapesten tartózkodott.

A kilenc alkalomra tervezett tárgyalássorozat harmadik részét jövő héten szerdára tűzték ki. Ekkor Ambrus egyik bűntársát, Orbán Gábort hallgatják ki. Magyar György szerint nem lesz elég a kilenc tárgyalás, a per sokáig fog húzódni: több vitatott eset miatt új szakértői vizsgálatokat és újabb tanúk meghallgatását fogja kérni a védelem. Ambrus ügyvédje szerint leghamarabb év végén születhet meg az elsőfokú ítélet.

Komáromi Gergely

Ajánló: