Várhegyi Attila ártatlannak tartja magát<br/>

Vágólapra másolva!
Részben beismerte bűnösségét annak a Budakörnyéki Bíróságon kedden kezdődött büntetőpernek a másodrendű vádlottja, amelyben Várhegyi Attilát, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma politikai államtitkárát hűtlen kezeléssel és vesztegetéssel vádolja a Pest Megyei Főügyészség, az 1994-95-ben Szolnok fideszes polgármestereként elkövetett cselekményei miatt. Várhegyi Attila elsőrendű vádlottat várhatóan június 6-án hallgatja meg a bíróság.
Vágólapra másolva!

A Pest Megyei Főügyészség Várhegyi Attilát egyrészt különösen nagy, mintegy 190 millió forintos vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolja, azért, mert 1995-ben Szolnok polgármestereként közreműködött a város több, nagy értékű telkének szinte ellenérték nélküli eladásában. Emellett vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetéssel is vádolják, mert mintegy 1,3 millió forintot szerzett több cégtől, hogy finanszírozza a Fidesz, ezen belül a saját maga kampányát az 1994-es szolnoki önkormányzati választásokon.

Simó József másodrendű vádlott, aki ellen bűnsegédként elkövetett vesztegetés a vád, 1994-ben a Fidesz kampányának szervezője, ugyanakkor a Mahir Szolnok Kft. ügyvezetője volt. Simó József elismerte a vádnak azt a részét, amely szerint Várhegyi Attila utasítására cégektől átvett több százezer forintot a helyi Fidesz kampánycéljaira. A kifizetett pénzre a Mahir Szolnok Kft. nevében számlát adott, bár a cég ellenértékként tényleges munkát nem végzett.

A vádlott elmondta: Várhegyi Attila a helyi Fidesz vezetőségi megbeszélésén még korábban magára vállalta, hogy megszerzi a ´94-es önkormányzati választás kampányához szükséges 1,5-2 millió forintot. Többnyire Várhegyi szólt a másodrendű vádlottnak, hogy mikor, melyik cégnél, kihez kell mennie a pénzért és milyen összegről szóló számlát vigyen magával. "A cégek által az el nem végzett munkáért a Mahir Szolnok Kft.-nek befizetett 'feketepénzt' az utolsó forintig a Fidesz kampányára fordítottam, és a kft.-ben még alszámlát is nyitottam az így befolyt pénz elkülönítésére, nehogy azt a cég benyelje" - tette hozzá a vádlott. "Az így befolyt pénzből a legtöbbet Várhegyi kampányára fordítottuk, hiszen az a legnagyobb nyereség, ha van polgármesterünk, de természetesen a pénzből jutott a helyi Fidesz többi jelöltjének kampányára is."

Arra a kérdésre, hogy miért ebben a formában támogatták a Fideszt, Simó azt válaszolta: részben azért, mert a magánszemélyek nem szívesen fedték fel, mikor, melyik pártot támogatják, továbbá így költségként könyvelhették el a kiadást. A tárgyaláson kiderült, hogy a vesztegetési ügyet egy, az ingatlanok kapcsán indult eljárásban tanúként kihallgatott szocialista önkormányzati képviselő, Barta István vallomása nyomán kezdték el vizsgálni.

Simó elmondta, hogy őt az ORFK azóta megszüntetett Központi Bűnüldözési Igazgatósága először 1997. november 6-án hallgatta meg a vesztegetési ügyben. Akkor igyekezett elkendőzni a valóságot, de amikor aznap este meg akarta beszélni Várhegyivel, "mit is hazudjon" legközelebb a hatóságok előtt, a polgármester azzal ütötte el kérdését, hogy ez nem ügy. A másnapi tanúk kihallgatásán aztán már "kitálalt" Simó József és beszámolt a KBI illetékeseinek a kampánypénzek eredetéről. A védők rákérdeztek arra, hogy igazában nem akkor romlott-e meg Simó József és a Fidesz viszonya, amikor a párt visszavonta őt a városgazdálkodási bizottságból. Ezt azonban a vádlott - aki később az MSZP jóvoltából a város vagyonbizottságának tagja lett - visszautasította.
A tárgyalás csütörtökön a vesztegetési ügy további vádlottjainak meghallgatásával folytatódik.

Várhegyi Attila a tárgyalás szünetében újságírók előtt kijelentette, hogy a terhére rótt cselekményeket nem követte el, és erre bizonyítékai is vannak. Megnyugtatónak nevezte, hogy a négy éve tartó büntetőeljárás során most végre a bíróság előtt tisztázhatja magát az ellene felhozott vádak alól.

(MTI)