Vágólapra másolva!
Ambrus Attila büntetőperének csütörtöki tárgyalásán a Fővárosi Bíróság az 1998. március 11-én, a békásmegyeri OTP-fiók kirablása utáni lövöldözés körülményeit vizsgálta. Azt, hogy a Whiskys adott-e le közvetlen közelről célzott lövéseket egyik üldözőjére, aki egy civil ruhás rendőr volt.
Vágólapra másolva!

A főügyészség az 1998. március 11-én, a Heltai Jenő téri OTP-fiók elleni rablást követő lövöldözés miatt vádolja több emberen elkövetett emberölés kísérletével Ambrus Attilát. A vádirat szerint a Whiskys menekülés közben több lövést adott le az őt üldözők felé.

A bíróság meghallgatott egy, a rablás idején az OTP-fiókban éppen pénzt felvenni szándékozó hivatásos rendőrt, aki megkísérelte megakadályozni Ambrus Attila kijutását a bankfiókból. Elmondta, hogy a hátsó kijáratot elálló csoportot Ambrus felszólította, engedjék ki az udvarból, de fegyverét nyomatékul nem használta.

A Juhász Gyula utcán futva menekülő Ambrussal szemben az utca túloldalán ugyancsak egy szolgálatot éppen nem teljesítő rendőr jött. A tanúként meghallgatott rendőr közölte: hallva a "fogják meg, rablók" kiáltásokat, megpróbálta megállítania Whiskyst. De még át sem ért az utca másik oldalára, amikor Ambrus rákiáltott: ne gyere ide, mert lelőlek és tüzelt.

A tárgyaláson kiderült, hogy sem ez a lövés, sem a később 5-6 méter távolságból leadott másik kettő, amelyet Ambrus lőtt ki a rendőrre, nem volt célzott. Maga a rendőr mondta a Whiskys védőjének a kérdésére, hogy ha Ambrus akarta volna, akkor megölhette volna őt.

A négy-öt üldöző férfihoz - még mielőtt Ambrus kiért volna a Pünkösdfürdői útra - csatlakozott még egy hivatásos rendőr, aki éppen magánál tartotta szolgálati fegyverét. A Pünkösdfürdői úton Ambrus Attila egy mellékutcából kiforduló Skoda személyautó elég ugrott, s a tanúként meghallgatott gépkocsitulajdonos szerint megállította, és felszólította két utasát, hogy szálljanak ki.

A Juhász Gyula utcától Ambrust üldöző rendőr elmondta: ő közben a Skoda hátuljához ért, mire a Whiskys lövést adott le rá, de ő még idejében lehúzódott, és sértetlenül megúszta. Csak azt látta, hogy a golyó lepattintja a festéket a személyautó tetejéről. A fegyveres rendőr tanúvallomása szerint azonban Ambrus az üldözés során bár többször tüzelt, de a Skodánál már nem használta a fegyverét. A Skoda tulajdonosa szerint amikor Ambrus kiszállította őt és feleségét a kocsiból, egy lövés tényleg eldördült, azonban ő nem látta ki lőtt és kire.

A fegyvert viselő rendőr a tanúk egybehangzó vallomása szerint a kocsi elindulása - amivel Ambrus elmenekült - után három lövést adott le. A periratok szerint a kocsi tetején festékhibát okozó lövés szöge megegyezik a rendőr által bizonyosan leadott egyik lövés szögével. A rendőr állítása szerint azonban, amikor a kocsi még állt, ő nem volt abban a lövési szögben.

Magyar György, Ambrus védője elmondta: az ominózus lövést nem Ambrus adta le, és ezt a következő tárgyaláson meghallgatandó fegyverszakértő megerősítheti. Ambrus a lövés pillanatában ugyanis az autó elejének a bal oldalán állt, az üldöző rendőr pedig hátul jobb oldalon. Az eddigi vizsgálatok pedig arra utalnak, hogy a 45 fokban érkező lövedék jobbról balra tartott, tehát nem Ambrus, hanem más valaki lőtte ki.

Ambrus Attilát több emberen elkövetett emberölés kísérletével, harmincrendbeli pénzintézetek ellen, jórészt fegyveresen elkövetett rablással és fogolyszökéssel vádolja az ügyészség.

A Whiskys a rablássorozat miatt legfeljebb húsz évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, de ha bebizonyosodik a több emberen elkövetett emberölés kísérlete, akár életfogytiglani börtönnel is sújtható.

A tárgyalás június 14-én folytatódik.

(MTI)