Megállíthatatlan a kórházak eladósodása<br/>

Vágólapra másolva!
Egy év alatt csaknem másfél milliárd forinttal, 15,3 milliárdra nőtt a kórházak tartozása szállítóiknak az Egészségügyi Minisztérium felmérése szerint. Az Állami Számvevőszék közelmúltban készített vizsgálata alapján arra figyelmeztet, hogy tovább folytatódhat az egészségügyi intézmények eladósodása. A gyógyítóhelyek a következő két évben azonban még az inflációval sem lesznek képesek tartani a lépést.
Vágólapra másolva!

Az egészségügyi intézmények 1998 végén 13,9, egy évvel később már 15,3 milliárd forinttal tartoztak szállítóiknak. A kórházak több mint 60 százaléka volt képtelen a fizetési határidőig rendezni számláit, ezek összege a 91 érintett intézménynél megközelítette a 7 milliárd forintot. Az összes lejárt szállítói tartozás 80 százalékát 22 kórház halmozta fel, ezek 100 millió forintnál nagyobb adósságot görgettek maguk előtt - derül ki az Egészségügyi Minisztérium felméréséből. A szaktárca mégis úgy ítéli meg, javult a kórházak gazdasági helyzete. Erre lehet szakértőik szerint következtetni abból, hogy bár az összes szállítói tartozás nőtt, a fizetési határidőn túli kötelezettségvállalások összege 7,5 milliárd forintról 6,9 milliárdra mérséklődött. Az intézmények pénzügyi stabilizálódására utal megítélésük szerint az is, hogy miközben 1998 végén a kórházak nettó adóssága összességében elérte a kiadások 5,6 százalékát, egy évvel később ez az arány már alig haladta meg a 2 százalékot.

Az Állami Számvevőszék közelmúltban készített vizsgálata viszont arra figyelmeztet, hogy a kórházak pénzügyi helyzete korántsem nevezhető stabilnak, eladósodásuk tovább folytatódhat. Ennek ellenére a gyógyító intézmények a következő két évben még az inflációt ellentételező költségvetési bevételnövekedésre sem számíthatnak, legalábbis a Pénzügyminisztérium tervei szerint. Pedig az ÁSZ a kórházak megnövekedett kiadásai és az egészségbiztosítótól kapott bevételek közötti, évről évre tapasztalható elmaradást is az eladósodás egyik fő okának tekinti.

A számvevők 39, önkormányzati tulajdonú egészségügyi intézményben vizsgálódtak, és a lapunk birtokába jutott jelentéstervezet szerint ezek túlnyomó többségénél a tartozás növekedését tapasztalták. A szállítói tartozások ezeknél a kórházaknál 6,8 milliárdról 7,4 milliárdra emelkedtek 1998 és 1999 között, jóllehet a határidőre ki nem fizetett számlák összege csökkent valamelyest ezen időszakban. A 39 kórház közül viszont tavaly 26-nak volt lejárt szállítói tartozása, ebből tíznél ez meghaladta a százmillió forintot. Három intézménynél olyan súlyos volt a helyzet, hogy 2-3 havi bevételükre lett volna szükség hátralékaik rendezéséhez. A számvevők ugyanakkor, szemben a minisztériumival, nemcsak a szállítókkal szembeni kötelezettségvállalásokat vették figyelembe. Az egészségügyi intézmények nem kis része ugyanis az egészségbiztosítónak és fenntartó önkormányzatának is tartozik. Az előbbinek a korábbi adósságaik rendezésére fordított konszolidációs hitelt törlesztik, az utóbbinak pedig azokat a kölcsönöket, amelyeket azért kaptak tulajdonosaiktól, nehogy őket is csődbe vigyék. Az ÁSZ-vizsgálatba bevont kórházak adósságállományában ez a két tétel 3,8 milliárd forintot tett ki, ezzel együtt a 39 intézmény össztartozása meghaladta a 11,3 milliárdot. A Számvevőszék előzetes jelentése arra is felhívja a figyelmet, hogy a kórházak pénzügyi helyzetét a késedelmes fizetés miatti kamatok, valamint az elmaradt ügyeleti díjak, a halasztott állagmegóvási munkák is rontják.

(Magyar Hirlap)