Jövőre adóbevallás az interneten<br/>

Vágólapra másolva!
Adóbevallást, állami és önkormányzati beadványokat, közbeszerzési pályázatokat lehet, végrendeletet és egyéb családjogi szerződéseket nem lehet intézni az interneten az elektronikus aláírásról szóló törvény most elkészült koncepciója szerint. A tervezet hamarosan a kormány elé kerül, a törvényt pedig várhatóan jövő év elején fogadják el a honatyák.
Vágólapra másolva!

Gazdasági és politikai szempontból alapvető fontosságú az elektronikus aláírásról szóló törvény, amelynek most elkészült koncepciója hamarosan a kormány elé kerül - mondta a Népszavának Erényi István, a Miniszterelnöki Hivatal informatikai szakértője.

Ha a kormány elfogadja a koncepciót, novemberre elkészülhet a jogszabály normaszövege, amit jövő év elején tárgyalhat az Országgyűlés.

Erényi elmondta, hogy ebben a tervezetben szabályozzák, mi kerüljön majd a jogszabályba. Így a digitális aláírással ellátott iratot nemcsak üzleti célra lehet majd használni, hanem a tervek szerint az elektronikus levélben elküldött adóbevallások, állami és önkormányzati beadványok, közbeszerzési pályázatok hitelesítésére is.

Erényi hozzátette, hogy az EU közösségi szabályzása a családjogi szerződéseket, például a végrendelkezést kiveszi abból a körből, amelyben a digitális aláírás jogi hatállyal bír. Ezt a jogharmonizáció miatt hazánkban is így szabályozzák majd. Az még egyelőre nem eldöntött, hogy Magyarországon olyan okiratok helyettesítésére is érvényes legyen az elektronikus aláírás, amelyeken a jelenlegi jogszabályok megkövetelik az ellenjegyzést. (Így a közjegyzői ellenjegyzés vagy nagy értékű ügyvédi meghatalmazások esetében, például ingatlan-adás-vételi szerződésnél.)

A lakossági internetfelhasználásban élenjáró Svédországban már rendőrségi feljelentést is lehet tenni hitelesített elektronikus levélben. Az Európai Unió csak idén hozta meg az elektronikus aláírásra vonatkozó szabályokat, Csehország parlamentje pedig az elmúlt hetekben fogadta el az erről szóló törvényt. A cseh sajtó sokáig támadta a törvény előkészítőit, mondván, hogy a hazai piac még nem készült fel az ilyen jellegű tranzakciókra, ennélfogva felesleges volt bevezetni a szabályokat.

Erényi szerint ez Magyarországra nem érvényes: ha a parlament jövő év elején elfogadja a törvényt, akkor Magyarország még nem késett el, de nem is szalad előre a jogszabályalkotásban.

A digitális aláírás voltaképpen két kódsorozat (nyilvános és magánkód), amelyet a hitelesítéssel megbízott szervezet ad ki. A nyilvános kód mindenki számára hozzáférhető, míg a magánkódot - az aláírást - csak a tulajdonosa és a hitelesítő ismeri. A két kód együttesen szükséges a hitelesség megállapításához. A digitális aláírás felhasználási területe az elektronikus levél, az e-mail.

(Népszava)