Augusztus huszadika egymilliárdért<br/>

Vágólapra másolva!
Százhúszmillió forintot költött az Országimázs Központ a köztársasági elnök augusztus 4-ei beiktatási ünnepségére, s a kormány korábbi döntése értelmében 975 millió forint az augusztus 20-ai rendezvénysorozat tervezett összköltsége. Valamennyi nemzeti és állami ünnep központi eseményeinek megtervezése és lebonyolítása az említett szervezet feladata, s ez fölemészti éves költségvetésének (4,2 milliárd forint) több mint ötven százalékát. Kuncze Gábor belügyminisztersége alatt évi húszmillió forintot különítettek el a költségvetésből az augusztus 20-ai ünnepségekre.
Vágólapra másolva!

Mádl Ferenc köztársasági elnök augusztus 4-ei beiktatására 120 millió forintot költöttek - mondta Tóth István Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal Országimázs Központjának főosztályvezetője. Elmondta: minden nemzeti és állami ünnep központi eseményeinek tartalmi előkészítése és teljes körű lebonyolítása a központ feladata, s ez több mint a felét fölemészti 4,2 milliárdos éves költségvetésüknek. Az eredeti, 4,3 milliárdos keret azért csökkent, mert 96 millió forintot átcsoportosítottak tőlük az árvízkárok enyhítésére - folytatta Tóth. Hozzátette: a július 4-ei kormánydöntés értelmében az augusztus 20-ai ünnepi rendezvénysorozat tervezett összköltsége 975 millió forint.

Tavaly januárig a Belügyminisztérium intézte a kiemelten fontos nemzeti ünnepek lebonyolítását - mondta a Magyar Hírlapnak Görög Ibolya, aki 1987 január elsejétől 1999 március 12-éig dolgozott a Miniszterelnöki Hivatal protokollfőnökeként. A három nagy nemzeti ünneppel - március 15., augusztus 20. és október 23. - kapcsolatos kiadásokat az állami költségvetésből különítették el, a szervezési feladatokat pedig BM által alkalmazott állami tisztviselők végezték. A rendezvényekkel összefüggő diplomáciai események, állami fogadások a Külügyminisztérium hatáskörébe tartoztak. Ezután egy kormánydöntés értelmében a Miniszterelnöki Hivatal vette át az ünnepségekkel kapcsolatos feladatokat, és hozzá került a költségvetési forrás is. A MEH közbeszerzési pályázatot írt ki a az ünnepségekkel kapcsolatos eljárásra, amelyet a Happy End Kft. nyert meg. Jelenleg ez a magáncég szervezi az eseményeket, és fogalmam sincs van-e valamiféle limit a költségvetésükben - közölte Görög Ibolya. A volt protokollfőnök szerint a két megelőző kormányzati ciklusban nem volt kifejezetten PR-célokra létrehívott szervezet, ellentétben a mostani koalícióval, amelynek marketingstratégiáját az a privát vállalkozás irányítja, amely oroszlánrészt vállalt a Fidesz választási hadjáratában. Répássy Róbert fideszes politikus szerint a millenniumi év rendhagyósága indokolja a megemelkedett költségeket.

Kuncze Gábor, az előző kormánykoalíció belügyminisztere úgy véli: kormányzati döntés kérdése, hogy a hatalmon lévő koalíció miként ünnepel. Az előző ciklusban szigorú költésvetési keretből kellett gazdálkodnia a tárcának, amely a Bokros-csomag életbe lépte után két évig egy fillérrel sem emelkedett. A három nemzeti ünnepre egyenként tíztől húszmillió forintig terjedő összeget költhettek. Ennél többe augusztus 20-a sem került, igaz a tűzijátékot a HM szervezte támogató cégek bevonásával. Kuncze Gábor szerint is méltó módon kell megünnepelni a nemzet történelmének jeles napjait, de véleménye szerint a túlzások inkább elutasítást váltanak ki az emberekből.

Gombár Csaba politológus nem érezte igazán sikerültnek Mádl Ferenc költséges beiktatási ceremóniáját. Véleménye szerint az a kormányzat, amely a Szent István-i gondolatot hangsúlyozza, és a Szent Korona tant foglalja törvénybe, zavart kelt a választók fejében, hiszen ezzel egy időben megpróbálja a köztársasági elnök szerepét hangsúlyozni. "A köztársaság - respublica - eszméje történelmileg királyság- és nem kis mértékben egyházellenes" - fogalmazott a politológus. Kéri László politológus szerint a jelenlegi államirányítók az Antall-kormány idején folytatott módszereket aktualizálják. A mostanihoz hasonlóan grandiózusnak szánt augusztus 20-i ünnepségekre 1990-ben és 1992-ben került sor, '93-ban Antall József betegsége miatt lett szerényebb a nemzeti ünneplés. A Horn kormány alatt nem voltak ünnepek - állapította meg sommásan Kéri László.

(Magyar Hirlap)

Ajánló: