Dunai Imre volt ipari miniszter a Fideszt és a PM-et bírálja<br/>

Vágólapra másolva!
Dunai Imre volt ipari miniszter szerint az olajbizottság előre meghatározott forgatókönyv szerint működik. A Nap-kelte című tv-műsor tegnapi adásában azt is állította: az országos vámparancsnok a Pénzügyminisztérium utasítására vett elő egy "kompromittálónak" szánt iratot. A minisztérium cáfolta Dunai állításait.
Vágólapra másolva!

Lentner Csaba, az olajbizottság MIÉP-es tagja a Vasárnapi Újság című rádióműsor legutóbbi adásában azt vélelmezte, hogy a kilencvenes években nem véletlenül voltak olyan lazák a jogszabályok, amelyek lehetővé tették az olajjal kapcsolatos bűncselekményeket. Állítása szerint Dunai Imre volt ipari miniszter megpróbálta félrevezetni az olajbizottságot: szakmailag alkalmatlannak tartotta magát arra, hogy a testület kérdéseire válaszoljon, miközben 1994-ben az ipari tárca közigazgatási államtitkáraként az akkori miniszter nevében a halasztott vámfizetés további engedélyezésére utasította a vám- és pénzügyőrség országos parancsnokát.

Dunai Imre, a Horn-kormány egykori ipari államtitkára, majd minisztere a Nap-kelte című televízió-műsorban tegnap azt mondta, hogy szerinte az 1994-es paprikahamisítási ügy sokkal súlyosabb - mint az olajbotrány -, mert attól tartottak: a disznóvágási szezonban ezerszámra lesznek mérgezéses esetek. Dunai azt állította: sokáig nem is tudta, mi van abban a levélben, amelyet az országos vámparancsnok "lebegtetett" az olajbizottság előtt. Arnold Mihály azt állította: ez gátolta meg az ő intézkedését, és Dunai szerint ezzel akarta bizonyítani, "milyen elvetemült volt az államtitkár, hogy ráadásul miniszteri levélen írta neki a levelet." Mint mondta, miután szóvá tette Arnoldnak, hogy miért keveri az ügybe, megkapta a levelet.

A levélben azt írta, hogy a vámparancsnok máskor ne hozzon ilyen intézkedést, csak az illetékes minisztériumokkal történt egyeztetés után, mert nincs hozzá joga. Arnold ugyanis annak idején egyik napról a másikra leállíttatta a halasztott vámfizetés lehetőségét, ami hatalmas nemzetközi felháborodást váltott ki.

Dunai tehát - ipari államtitkárként - megírta neki, hogy azoknak a vállalatoknak, amelyek addig szabályosan teljesítették a halasztott vámfizetési kötelezettségüket, meg kell engedni, hogy továbbra is élhessenek ezzel a lehetőséggel.

Dunai elmondta, meggyőződése, hogy az olajbizottság egy előre elkészített forgatókönyv alapján dolgozik. Ebben szerinte Pallag László elnök csak mellékszereplő. A volt miniszter úgy véli, a bűncselekmények valódi tetteseinek kiléte soha nem fog kiderülni, csak a jogszabályi hiányosságok. Határozottan állította: Arnold Mihály jelenlegi VPOP-parancsnok "valakinek a forgatókönyve szerint cselekszik és nem a saját belátása szerint, és nem magától vette elő ezt a levelet". Mint mondta, Arnold négyszemközt azt mondta neki: "értsem meg, hogy a Pénzügyminisztérium ásta ki ezt a levelet, küldte meg neki és az, hogy az Arnoldnak mi a szerepe ebben a továbbiakban, azt a Pénzügyminisztériumban határozzák meg."

Dunai arra kérdésre, hogy a Pénzügyminisztérium támadja-e Pintér Sándor belügyminisztert is, a volt ipari miniszter azt válaszolta: semmit nem tart kizártnak, mert ha egyszer "a Fidesznek valamiért elege volt Pintérből, akkor a legpiszkosabb eszközöket is el tudom képzelni arra, hogy Pintért lejárassák és Pintértől megszabaduljanak".

Arnold Mihály kérdésünkre azt üzente: a Nap-kelte mai adásában válaszol az őt ért vádakra. A Pénzügyminisztérium sajtóosztályán azt közölték: nem a Pénzügyminisztériumban határozzák meg, hogy Arnold Mihály ebben az ügyben a továbbiakban hogyan cselekszik, a tárca semmiféle forgatókönyvet nem készített az olajbizottság számára, és nem támadja a belügyminisztert a Fidesz megbízásából.

A rendőrség tévedésnek nevezte, hogy botokkal és késekkel felfegyverzett férfiak támadták volna meg azokat a civil ruhás rendőröket, akik az olajbizottság tanúját figyelték.

A Havaria Press információi szerint az eset még a múlt héten történt Nógrádi Zsolt lakhelyén, Fóton. Eszerint a rendőröket, akik az utóbbi időben több helyen, autóból figyelik a koronatanú háza felé közelítő gyanús járműveket, kigyúrt fiatalemberek hangosan fenyegetőzve, fegyvereikkel hadonászva akarták távozásra bírni. Állítólag egy konkurens banda tagjainak hitték őket. Karancsi Ildikó, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese azt közölte, hogy a dunakeszi rendőrkapitányságra is eljuttatott csütörtöki bejelentés nyomán rögvest járőrt küldtek a helyszínre, s a vizsgálódás nyomán állapították meg: a környékben senki nem tud arról, hogy az olajügyben elhíresült tanú fóti háza előtt bármikor is utcai verekedés tört volna ki. Ezt erősítette meg Nógrádi Zsolt is, akitől a rendőrök tájékoztatást kértek.

(Népszava)

Ajánló: