Eltávolították a robbanásveszélyes palackokat az égő földgázkút közeléből<br/>

Vágólapra másolva!
Közvetlenül a tűzfészek mellett lévő raktárból szombaton 12 óra előtt kimentették azt a négy palackot, amely robbanásveszélyt jelentett, és nehezítette a kút környékén folyó mentési munkákat. A két oxigénpalack és két lánghegesztésre használt palack kimentése után megkezdődhetett a víztározó gödrök kiépítése.
Vágólapra másolva!

Varga Károly fúrásigazgató, a helyi kitörésgátló egység vezetője elmondta: jelenleg nem az oltás az elsődleges, hanem az, hogy a gázkút környékéről az oltást akadályozó valamennyi tárgyat, berendezést eltávolítsák. Pusztaszőlősön százötvenen dolgoznak a tűz megfékezésén: a Mol szakemberei, a katasztrófavédelem, a tűzoltóság és a rendőrség munkatársai. A tűzfészektől 300 méterre is 10-15 fokkal magasabb a levegő hőmérséklete a jelenlegi 37 foknál.

A földgázkút kigyulladásának oka eddig ismeretlen. Pénteken karbantartást végeztek a gázkúton, amikor a földgáz nagy sebességgel kezdett kiáramlani. A karbantartást végző brigád tagjai egy percen belül minden szikraforrást megszüntettek a kút közelében. A kútból nagy sebességgel kiáramló gáz valószínűleg egy fémszilánkot ragadott magával, és így keletkezhetett szikra, ami belobbantotta a kutat. A kútból földgáz és metán tör ki, és az ég. A gáz széndioxidot és kéndioxidot nem tartalmaz, emberre nem veszélyes. Személyi sérülés mindeddig nem történt.

Pusztaszőlő legközelebbi lakóépülete egy kilométerre van a tűzfészektől, de a település egyetlen lakóépülete és lakója sincs közvetlen veszélyben. Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyszínen tartózkodó főigazgatója elmondta: ipari balesetnek számít a kigyulladt gázkút. Emberi mulasztást eddig nem állapítottak meg. A gázkút melletti kutakat feltöltötték vízzel és védelem alá helyezték.

Egyelőre nem tudni, hogy mekkora kárt érte a Molt illetve, hogy az oltás és a védekezés mennyibe kerül. A kigyulladt gázkutat akár már holnap elolthatják, de az is lehetséges, hogy miután felmérték, mennyire sérült a gázkút feje, újragyújtják a kutat. Erre azonban csak akkor lesz szükség, ha az oltás után azonnal nem tudják elzárni a kiáramló gázt.

Az épülő víztározókhoz a szükséges vizet valószínűleg többféle módon szállítják: Kaszaper mellett a Molnak van egy víztározó bázisa, ahonnan kiépített vezeték visz Pusztaszőlősre. Ezenkívül felmerült, hogy egy Orosháza melletti homokbányából szállító járművekkel vigyék a vizet Pusztaszőlősre, illetve megbeszélések folynak Kaszaper polgármesterével, hogy a település nagynyomású vízvezetékéből is használhassanak majd vizet az oltáshoz. Amikor a két víztározó elkészül, először a kisebbet fogják feltölteni vízzel, és abból hűtik a gázkutat. Egyelőre azért nem hűtik a kutat és környékét, mert a szakemberek attól tartanak, elmocsarasodik a terület és ez megnehezítené a kút környékének megtisztítását.

(MTI)