Ombudsmanokhoz fordult a rabosított újságíró<br/>

Vágólapra másolva!
Ügye kivizsgálását kérte kedden Varga Attila újságíró Gönczöl Katalintól, az állampolgári jogok országgyűlési biztosától és Majtényi László adatvédelmi biztostól. Az újságírót korábban a rendőrség rabosította, mivel úgy találta, hogy ő az a személy, aki miatt Balogh Gyula kisgazda képviselő ismeretlen tettes ellen feljelentést tett.
Vágólapra másolva!

Az újságíró beadványában leírja, hogy szerzője volt egy márciusban megjelent cikknek, amelyben érintett volt Balogh Gyula kisgazdapárti képviselő, a párt országos szervezőtitkára. A honatya rágalmazás gyanúja miatt büntetőfeljelentést tett ismeretlen tettes ellen. A rendőrség kiderítette - a lap főszerkesztőjének közlése alapján -, hogy az említett cikket ki írta, az újságírót a rendőrségen gyanúsítottként kihallgatták, majd meghallgatása végén rabosították, azaz ujj- és tenyérlenyomatot vettek tőle, és fényképfelvételeket készítettek róla.

Varga Attila Gönczöl Katalinhoz beadott indítványában azt írja: felvetődik benne, hogy a március 1-je óta érvényes vonatkozó törvény alapján vajon minden szándékos bűncselekménnyel gyanúsított állampolgárt "rabosítottak-e" a rendőrségen, vagy sem. ''Ha nem, akkor feltételezhetem-e azt, hogy ügyemet - sajátos politikai jellege miatt, vagy mert egy adott lap újságírója vagyok - kiemelt fontossággal kezelték a rendőrségen, azaz diszkriminációnak voltam szenvedő alanya'' - fogalmaz az újságíró.

Az adatvédelmi biztostól Varga Attila pedig azt kérte: vizsgálja meg, hogy adottak-e a bűnügyi nyilvántartásba vett adatainak megfelelő felhasználására a rendőrség tárgyi feltételei. ''Nem tudom azt, hogy hány másolat készült adataimról s hogy azok a rendőrségen belül hogyan és milyen körülmények között vannak tárolva'' - fogalmaz az újságíró. A cikk meggyanúsított szerzőjének kételyei vannak afelől, hogy azonosítói maradéktalanul kikerülnek a nyilvántartásból, és az is felmerül benne, hogy adataihoz illetéktelenek is hozzájuthatnak.

Varga Attilának az Országgyűlési Biztosok Hivatalában - beadványa átvételekor - azt mondták, hogy 30-40 napon belül döntenek arról, hogy foglalkoznak-e az ügyével.

(MTI)

Korábban:

(2000.07.20.)