Pintér Sándor szerint a rendőrség tragikus állapotban volt az olajszőkítések idején<br/>

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés olajügyekkel foglalkozó rendkívüli ülésén Pintér Sándor belügyminiszter elmondta, hogy szerinte az olajügyek idején a hatóságok azért nem tudtak megfelelően reagálni a kialakult helyzetre, mert a rendőrség tragikus helyzetben volt, és nem volt lehetőség titkosszolgálati eszközök felhasználására a gazdasági bűncselekmények felderítésére.
Vágólapra másolva!

A parlament olajügyekkel foglalkozó szerdai ülésén Juhász Ferenc szocialista képviselő felszólította a Fideszt, hogy konkrét bizonyítékokkal igazolja az MSZP elleni vádjait, és ha a vádak beigazolódnak, a szocialisták maguk végzik el a felelősségre vonást. Varga István (MDF) azt állította: a rendkívüli ülés összehívásának egyetlen célja, hogy az indítványozók elkerüljék az olajügyek kapcsán a felelősségre vonást, eltereljék a figyelmet a valódi bűnösökről.

Stumpf István kancelláriaminiszter és Pintér Sándor belügyminiszter egyaránt azt mondta: a jelenlegi koalíció kormányának működése alatt már nincsenek olajügyek, ezek az előző kormányzati időszak örökségei. A jelenlegi kormány dolga, hogy kiderítsék az igazságot. Stumpf István szerint a kormány számos intézkedést hozott, hogy ne fordulhassanak elő az olajügyekhez hasonló visszaélések. Ilyenek például a szervezett bűnözés visszaszorítása érdekében elfogadott jogszabályi módosítások: a robbanóanyaggal, lőfegyverrel visszaélés, a fegyvercsempészet, a kábítószerrel visszaélés, a pénzmosás és a vagyonelkobzás szabályainak szigorítása. A kormány teljes körűvé tette a titkos nyomozati eszközök használatának lehetőségét a határőrség, a vám- és pénzügyőrség, valamint az adóhatóság nyomozószerveinek részére, kezdeményezte a jövedéki törvény módosítását, szigorítva az ásványolajra vonatkozó részeket.

Pintér Sándor belügyminiszter elsősorban az olajügyekkelkapcsolatos bűncselekmények kialakulásáról, illetve ezek visszaszorításáról beszélt. Pintér Sándor szerint 1992-ben ismerték fel a gazdagodni vágyók a lehetőségeiket, amelyek sokszor törvénytelenek voltak. Az elkövetők 67 százaléka első bűntényes volt. Államigazgatási szakemberek, tisztek váltak bűncselekmények elkövetőivé - mondta a belügyminiszter. A politikus szerint a hatóságok azért nem tudtak megfelelően reagálni a kialakult helyzetre, mert a rendőrség tragikus helyzetben volt, jól felkészült szakemberek sora hagyta el a testületet. Mint mondta, súlyosbította a helyzetet az is, hogy megszűnt a gazdasági rendőrség, és nem volt lehetőség titkosszolgálati eszközök felhasználására a gazdasági bűncselekmények felderítésére.

Az olajügyek kezdetét Pintér Sándor 1989-re tette, amikor a háztartási tüzelőolaj (HTO) és a dízelolaj ára közt jelentős különbség alakult ki. Pintér Sándor szerint az első komoly intézkedést 1993-ban az akkori országos rendőrfőkapitány rendelte el: több ezer üzemanyagtöltő állomást, telephelyet ellenőriztetett. Az ellenőrzés eredményeként kiderült, hogy a benzinkutak 75 százaléka folyamatos szabálysértést követett el. A szervezett bűnözés 1994-95-ben kezdett rákapcsolódni az olajhamisításra, az államigazgatás és a rendvédelmi szervek is tanácstalanok voltak - mondta beszédében a belügyminiszter. Pintér Sándor az akkori rendőri intézkedésekről is szólt: az ORFK írásban fordult a kormányhoz azért, hogy szűnjön meg a HTO és a dízelolaj közti tetemes árkülönbség, amely 1995-ben végül megtörtént. Szintén 1995-ben újra lehetővé vált a titkosszolgálati eszközök használata a bűncselekmények feltérképezésekor.

1996-ra sikerült megszüntetni ezt a bűncselekménytípust, de a szűkülő piac miatt ekkor kezdődtek a robbantásos merényletek és az emberölések a szervezett bűnözői körökben - közölte Pintér Sándor. A belügyminiszter a halasztott vámfizetésről azt mondta: nem tudja eldönteni, hogy ennek megszüntetése akadályozta volna-e a gazdaság fejlődését, erre csak gazdasági szakemberek tudják a választ. Pintér Sándor saját szerepéről annyit mondott: számított rá, hogy a szervezett bűnözői körök támadni fogják. "Azzal azonban nem számoltam, hogy politikusok és becsületes emberek is támadni fognak. Én továbbra is bízom a jogban és abban, hogy ezek a támadások elmaradnak, és bízom az épeszű emberek értékítéletében" - mondta a belügyminiszter.

(MTI)