Aggasztónak tartja a romák magyarországi helyzetét a kisebbségi ombudsman<br/>

Vágólapra másolva!
Kaltenbach Jenő szerint soha nem volt még olyan nagy a távolság cigány és nem cigány között Magyarországon, mint ma.
Vágólapra másolva!

Krónikusnak minősítette a cigányság helyzetét az Országgyűlés emberi jogi bizottságában elmondott beszédében Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman.

Szerinte nem szabad felelősöket keresni, hiszen a kialakult helyzet az egész társadalom felelőssége, így minden társadalmi szereplőnek részt kell vállalnia a probléma megoldásában a rendelkezésére álló eszközök és pénzügyi források arányában.

Közölte, hogy a cigányság gondjainak feloldása a magyar társadalom hosszú távú békéjét szolgáló erkölcsi és a magyar jogrendszerből is következő kényszer.

Az ombudsman indítványozta, hogy az emberi jogi bizottság fordítson nagyobb figyelmet a romák helyzetére, és kísérje nyomon a cigány válságkezeléssel összefüggő kormányzati munkát.

Problémának nevezte, hogy az önkormányzatok hatáskör és eszköz hiányában nem alkalmasak a helyi konfliktusok kezelésére.

Heizer Antal, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnökhelyettese a bizottság előtt elmondta, hogy szeptemberben kerül közigazgatási egyeztetésre, majd a kormány elé a cigányság helyzetének javítását célzó hosszú távú program.

Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke cigányügyi nemzeti kerekasztal összehívását sürgette a romák problémáinak megoldását jelentő válaszok kidolgozására.

Tabajdi Csaba (MSZP) szerint a cigány programok csak akkor lehetnek eredményesek, ha sikerül megoldást találni a helyi konfliktusokra. Felvetette, hogy az emberi jogi bizottság zárt ülésen, a külügyi
bizottság bevonásával, tárgyaljon a zámolyi romák strasbourgi kivándorlásával kapcsolatos ügyekről.

A megbeszélésre meghívták az Országos Cigány Önkormányzat képviselőjét is, aki távol maradt a ülésről.

A testület tovább folytatja a konzultációt a cigányság helyzetéről.

(MTI)

Korábban:

2000.07.19.