A MÚOSZ elnöke szerint Magyarországon nincs sajtószabadság<br/>

Vágólapra másolva!
Az európai média helyzetéről, a szabad véleménynyilvánításról tanácskozott neves médiaszakemberek részvételével az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének kulturális és oktatásügyi bizottsága hétfőn Budapesten tartott ülésén.
Vágólapra másolva!

A testület tagjai előtt Wisinger István, a Magyar Újságíró Szövetség elnöke kifejtette: "Magyarországon nincs, és nem is lesz mindaddig sajtószabadság, amíg egy kvázi piaci helyzetben a politika uralja a nyilvánosságot, és az újságírók ezen a piacon mint sajtómunkások végzik újságírói feladataikat".

Wisinger közölte: a sajtószabadság soha nem lehet egyes politikai csoportok vagy pártformációk választással szerzett politikai és gazdasági hatalmának érvényesítése úgy, hogy azt kiegyensúlyozásnak nevezik. Szerinte ez valójában a gyakorlatban a politikai erőfölénnyel megszerzett véleménymonopólium privilégiumát jelenti.

"Ma Magyarországon a szólásszabadság kétségtelen rekvizitumai közepette zajlik a szavak pusztító polgárháborúja, és ennek kizárólag nem nemzeti, hanem multinacionális cégek fölözik le gazdasági, szakmai és politikai hasznát" - fogalmazott a MÚOSZ elnöke. Wisinger István úgy vélte: számos újságírót ilyen vagy olyan formában meghurcolt a mindenkori hatalom; őket "kiszemelt áldozatnak" nevezte.

A bizottsági ülést megelőző sajtótájékoztatón Hegyi Gyula szocialista országgyűlési képviselő elmondta, hogy megvitatják a nyugat-európai médiakoncentráció helyzetét, valamint a Törökországban bebörtönzött és a Csecsenföldön eltűnt újságírók problémáját.

A tanácskozás előadói között volt Robert Menard, a Riporterek Határok Nélkül elnevezésű szervezet főtitkára, Andrew Puddephatt, az Article XIX londoni igazgatója, Johann P. Fritz, a Nemzetközi Sajtóintézet igazgatója, Aidan White, a Nemzetközi Újságíró Szövetség főtitkára és Jo Groebel, az Európai Média Intézet főtitkára.

(MTI)

Ajánló: